FC Nordsjælland udbygger sejrsstime i målfest

FC Nordsjælland har vundet fire kampe i træk, efter at klubben søndag vandt 4-3 i en dramatisk kamp i Randers.



FC Nordsjælland var bedre end Randers FC til at udnytte sine chancer, og derfor vandt det unge mandskab med 4-3 i Randers i mesterskabsspillets anden runde.

Sejren forlænger en imponerende stime for FCN. Klubben er således ubesejret i de ni seneste kampe og har sågar trukket sig sejrsrigt ud af de seneste fire.

Superligaens femteplads var på spil, eftersom både Randers og FCN inden kampen lå på 32 point og havde et lille hul på seks point op til fjerdepladsen.

FCN vandt duellen og kan dermed begynde at drømme om Europa, da femtepladsen giver mulighed for europæisk deltagelse, hvis pokalvinderen ender blandt de fire bedste.

Randers startede kampen bedst og lagde et højt pres, men det var FC Nordsjællands angriber Victor Jensen, som noterede sig som første målscorer efter ni minutter.

FCN havde svært ved at skabe chancer, men de få chancer, der blev skabt, blev til gengæld udnyttet.

Offensivspilleren Kamal-Deen Sulemana gjorde det først til 2-0, hvorefter Randers’ formstærke angriber Marvin Egho reducerede, inden Sulemana i slutningen af første halvleg scorede igen.

I anden halvleg viste FCN mere kontrol, men et forsvarskoks i det nordsjællandske forsvar lukkede alligevel Randers tilbage i kampen. RFC-midtbanespilleren Vito Mistrati bankede bolden i mål til 2-3.

Herefter stod der Randers på alt, og en udligning lå i luften, men det var alligevel FCN, der scorede først. På klubbens fjerde chance scorede Victor Jensen holdets fjerde mål.

Til sidst headede Vito Mistrati et 3-4-mål i kassen, men det blev ikke til mere end det, og FCN trak altså det længste strå i den målrige affære.

/ritzau/





LIVE: AGF er pressede




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Dansk angriber sat til salg

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over store FC København-nyheder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘Et af de største danske resultater’

Her kan du se AGF mod Sabah FK

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kontant dom over Elyounoussi

FCM-transfer i fare

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet