FC Nordsjælland udbygger sejrsstime i målfest

FC Nordsjælland har vundet fire kampe i træk, efter at klubben søndag vandt 4-3 i en dramatisk kamp i Randers.



FC Nordsjælland var bedre end Randers FC til at udnytte sine chancer, og derfor vandt det unge mandskab med 4-3 i Randers i mesterskabsspillets anden runde.

Sejren forlænger en imponerende stime for FCN. Klubben er således ubesejret i de ni seneste kampe og har sågar trukket sig sejrsrigt ud af de seneste fire.

Superligaens femteplads var på spil, eftersom både Randers og FCN inden kampen lå på 32 point og havde et lille hul på seks point op til fjerdepladsen.

FCN vandt duellen og kan dermed begynde at drømme om Europa, da femtepladsen giver mulighed for europæisk deltagelse, hvis pokalvinderen ender blandt de fire bedste.

Randers startede kampen bedst og lagde et højt pres, men det var FC Nordsjællands angriber Victor Jensen, som noterede sig som første målscorer efter ni minutter.

FCN havde svært ved at skabe chancer, men de få chancer, der blev skabt, blev til gengæld udnyttet.

Offensivspilleren Kamal-Deen Sulemana gjorde det først til 2-0, hvorefter Randers’ formstærke angriber Marvin Egho reducerede, inden Sulemana i slutningen af første halvleg scorede igen.

I anden halvleg viste FCN mere kontrol, men et forsvarskoks i det nordsjællandske forsvar lukkede alligevel Randers tilbage i kampen. RFC-midtbanespilleren Vito Mistrati bankede bolden i mål til 2-3.

Herefter stod der Randers på alt, og en udligning lå i luften, men det var alligevel FCN, der scorede først. På klubbens fjerde chance scorede Victor Jensen holdets fjerde mål.

Til sidst headede Vito Mistrati et 3-4-mål i kassen, men det blev ikke til mere end det, og FCN trak altså det længste strå i den målrige affære.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Frankrig – Senegal