FCN-træner: Skal abstrahere fra de mange spørgsmål

Præstationerne skal være de samme, men resultaterne bedre, konstaterer FC Nordsjællands træner.



FC Nordsjælland har gennem det meste af sæsonen været nummer et i Superligaen, men efter nederlaget til FC København er holdet fra Farum gledet ned på andenpladsen.

Det får nordsjællændernes træner, Johannes Hoff Thorup, til at blæse til angreb før de sidste ni kampe i mesterskabsspillet.

I den første af dem står FC Nordsjælland mandag aften over for Brøndby.

– Vi skal angribe nu, og vi har alt at vinde herfra. Præstationerne skal være som hidtil, og så skal vi have bedre resultater, bedre output, end der har været på det sidste.

– Vi skal have den sidste kvalitet og skarphed i de situationer, hvor kampene skal afgøres. Det bliver endnu en fed kamp på mandag, endnu en af mange i mesterskabsspillet. Det er med et offensivt mindset, at vi skal ud og angribe, siger han til holdets hjemmeside.

FC Nordsjælland har ikke haft samme succes i foråret som i det overlegne efterår, hvor holdet lignede et særdeles godt bud på en guldvinder.

Blot to sejre i seks ligakampe er det blevet til på den anden side af vinterpausen, men ifølge træneren påvirker det ikke spillernes mentale tilstand.

– Mentalt er truppen et godt sted. Det har ikke den store indvirkning på vores måde at arbejde på, om vi ligger nummer et eller to – eller nummer otte for den sags skyld.

– Det vigtigste for os i hverdagen er at få lavet en træningsuge med kvalitet, som forbereder spillerne på det, der møder dem i kampene. Og spillerne er rigtig dygtige til at abstrahere fra det, selv om vi selvfølgelig modtager rigtig mange spørgsmål om placeringen i tabellen, forklarer Johannes Hoff Thorup.

Opgøret mellem FC Nordsjælland og Brøndby begynder klokken 18. Forinden mødes Randers FC og FC København.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Rogers rundbarberer Kiwier i Florida

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Kæmper om det samme trænerjob



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Han var i spil som Brøndby-træner

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Uventet skifte?