FC Nordsjælland har gennem det meste af sæsonen været nummer et i Superligaen, men efter nederlaget til FC København er holdet fra Farum gledet ned på andenpladsen.
Det får nordsjællændernes træner, Johannes Hoff Thorup, til at blæse til angreb før de sidste ni kampe i mesterskabsspillet.
I den første af dem står FC Nordsjælland mandag aften over for Brøndby.
– Vi skal angribe nu, og vi har alt at vinde herfra. Præstationerne skal være som hidtil, og så skal vi have bedre resultater, bedre output, end der har været på det sidste.
– Vi skal have den sidste kvalitet og skarphed i de situationer, hvor kampene skal afgøres. Det bliver endnu en fed kamp på mandag, endnu en af mange i mesterskabsspillet. Det er med et offensivt mindset, at vi skal ud og angribe, siger han til holdets hjemmeside.
FC Nordsjælland har ikke haft samme succes i foråret som i det overlegne efterår, hvor holdet lignede et særdeles godt bud på en guldvinder.
Blot to sejre i seks ligakampe er det blevet til på den anden side af vinterpausen, men ifølge træneren påvirker det ikke spillernes mentale tilstand.
– Mentalt er truppen et godt sted. Det har ikke den store indvirkning på vores måde at arbejde på, om vi ligger nummer et eller to – eller nummer otte for den sags skyld.
– Det vigtigste for os i hverdagen er at få lavet en træningsuge med kvalitet, som forbereder spillerne på det, der møder dem i kampene. Og spillerne er rigtig dygtige til at abstrahere fra det, selv om vi selvfølgelig modtager rigtig mange spørgsmål om placeringen i tabellen, forklarer Johannes Hoff Thorup.
Opgøret mellem FC Nordsjælland og Brøndby begynder klokken 18. Forinden mødes Randers FC og FC København.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED