FCN-træner: Skal abstrahere fra de mange spørgsmål

Præstationerne skal være de samme, men resultaterne bedre, konstaterer FC Nordsjællands træner.



FC Nordsjælland har gennem det meste af sæsonen været nummer et i Superligaen, men efter nederlaget til FC København er holdet fra Farum gledet ned på andenpladsen.

Det får nordsjællændernes træner, Johannes Hoff Thorup, til at blæse til angreb før de sidste ni kampe i mesterskabsspillet.

I den første af dem står FC Nordsjælland mandag aften over for Brøndby.

– Vi skal angribe nu, og vi har alt at vinde herfra. Præstationerne skal være som hidtil, og så skal vi have bedre resultater, bedre output, end der har været på det sidste.

– Vi skal have den sidste kvalitet og skarphed i de situationer, hvor kampene skal afgøres. Det bliver endnu en fed kamp på mandag, endnu en af mange i mesterskabsspillet. Det er med et offensivt mindset, at vi skal ud og angribe, siger han til holdets hjemmeside.

FC Nordsjælland har ikke haft samme succes i foråret som i det overlegne efterår, hvor holdet lignede et særdeles godt bud på en guldvinder.

Blot to sejre i seks ligakampe er det blevet til på den anden side af vinterpausen, men ifølge træneren påvirker det ikke spillernes mentale tilstand.

– Mentalt er truppen et godt sted. Det har ikke den store indvirkning på vores måde at arbejde på, om vi ligger nummer et eller to – eller nummer otte for den sags skyld.

– Det vigtigste for os i hverdagen er at få lavet en træningsuge med kvalitet, som forbereder spillerne på det, der møder dem i kampene. Og spillerne er rigtig dygtige til at abstrahere fra det, selv om vi selvfølgelig modtager rigtig mange spørgsmål om placeringen i tabellen, forklarer Johannes Hoff Thorup.

Opgøret mellem FC Nordsjælland og Brøndby begynder klokken 18. Forinden mødes Randers FC og FC København.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK-spiller har bestået lægetjek

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Brøndby med transferscoop?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på denne keeper

Her er Jonas Winds nye klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

England – DR Congo

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende