FCN-træner: Skal abstrahere fra de mange spørgsmål

Præstationerne skal være de samme, men resultaterne bedre, konstaterer FC Nordsjællands træner.



FC Nordsjælland har gennem det meste af sæsonen været nummer et i Superligaen, men efter nederlaget til FC København er holdet fra Farum gledet ned på andenpladsen.

Det får nordsjællændernes træner, Johannes Hoff Thorup, til at blæse til angreb før de sidste ni kampe i mesterskabsspillet.

I den første af dem står FC Nordsjælland mandag aften over for Brøndby.

– Vi skal angribe nu, og vi har alt at vinde herfra. Præstationerne skal være som hidtil, og så skal vi have bedre resultater, bedre output, end der har været på det sidste.

– Vi skal have den sidste kvalitet og skarphed i de situationer, hvor kampene skal afgøres. Det bliver endnu en fed kamp på mandag, endnu en af mange i mesterskabsspillet. Det er med et offensivt mindset, at vi skal ud og angribe, siger han til holdets hjemmeside.

FC Nordsjælland har ikke haft samme succes i foråret som i det overlegne efterår, hvor holdet lignede et særdeles godt bud på en guldvinder.

Blot to sejre i seks ligakampe er det blevet til på den anden side af vinterpausen, men ifølge træneren påvirker det ikke spillernes mentale tilstand.

– Mentalt er truppen et godt sted. Det har ikke den store indvirkning på vores måde at arbejde på, om vi ligger nummer et eller to – eller nummer otte for den sags skyld.

– Det vigtigste for os i hverdagen er at få lavet en træningsuge med kvalitet, som forbereder spillerne på det, der møder dem i kampene. Og spillerne er rigtig dygtige til at abstrahere fra det, selv om vi selvfølgelig modtager rigtig mange spørgsmål om placeringen i tabellen, forklarer Johannes Hoff Thorup.

Opgøret mellem FC Nordsjælland og Brøndby begynder klokken 18. Forinden mødes Randers FC og FC København.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Horsens kommer tættere på oprykning

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Arsenal-træner er rasende

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brian Riemer peger på tre årsager

Raser over Brian Riemer-interview

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’