FC Nordsjælland henter målmand hos SL-rivaler

FC Nordsjælland har fundet sin nye førstemålmand.



De har ledt og ledt og ledt efter en målmand, og nu er der hvid røg i FC Nordsjælland.

Flemming Pedersen og FC Nordsjælland har været på rov hos Superliga-rivalerne AaB, hvor man har lejet målmand Andreas Hansen.

Det oplyses i en pressemeddelelse.

Andreas Hansen har stået bag Jacob Rinne i AaB, men har længe gjort det klart, at han ønsker at få chancen. Det ville han heller ikke få i foråret, da Jacob Rinne fortsat er keeper i AaB og altså ikke er blevet solgt.

Svenskeren har kontraktudløb til sommer, og derfor er der måske udsigt til spilletid i AaB i næste sæson, hvor Rinne ikke ventes at være i klubben.

Lejeaftalen gælder resten af denne sæson, og AaB indlemmer nu Theo Sander i førsteholdstruppen.

– Vi ser Andreas både som en erfaren målmand, der samtidigt har et udviklingspotentiale. Vores vurdering er, at Andreas Hansens spillestil og målmandstype passer rigtig godt til vores i FC Nordsjælland, og at han derfor vil få muligheden for at kunne tage det næste skridt i sin karriere og udvikling her hos os. Det er også vores vurdering, at han vil kunne hjælpe os på målmandspositionen her og nu i forårssæsonen, hvor han vil gå ind og bidrage i konkurrencen med de unge målmænd, vi allerede har i truppen, siger Mikkel Hemmersam, der er sportsdirektør i FC Nordsjælland, til FCN’s hjemmeside.

Når sæsonen er forbi, vil AaB gøre status sammen med Andreas Hansen.

– Ingen er i tvivl om, at Andreas Hansen er en fremragende målmand, men hans udfordring i AaB har været og er i hvert fald stadig det næste halve år en endnu bedre Jacob Rinne, der jo som bekendt for nogle uger siden vandt “Det Gyldne Bur” som den bedste målmand i dansk fodbold.

– Med udlejningen sikrer vi Andreas spilletid på allerhøjeste niveau, og så tager vi en fælles vurdering igen efter sæsonen, siger Inge André Olsen.

Andreas Hansens aftale løber ud den 31. december 2023. Målmanden har 16 førsteholdskampe på cv’et for AaB. 





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Michael Carrick bliver i Manchester United

Manchester City bekræfter

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Giver transferopdatering