FC Nordsjælland henter målmand hos SL-rivaler

FC Nordsjælland har fundet sin nye førstemålmand.



De har ledt og ledt og ledt efter en målmand, og nu er der hvid røg i FC Nordsjælland.

Flemming Pedersen og FC Nordsjælland har været på rov hos Superliga-rivalerne AaB, hvor man har lejet målmand Andreas Hansen.

Det oplyses i en pressemeddelelse.

Andreas Hansen har stået bag Jacob Rinne i AaB, men har længe gjort det klart, at han ønsker at få chancen. Det ville han heller ikke få i foråret, da Jacob Rinne fortsat er keeper i AaB og altså ikke er blevet solgt.

Svenskeren har kontraktudløb til sommer, og derfor er der måske udsigt til spilletid i AaB i næste sæson, hvor Rinne ikke ventes at være i klubben.

Lejeaftalen gælder resten af denne sæson, og AaB indlemmer nu Theo Sander i førsteholdstruppen.

– Vi ser Andreas både som en erfaren målmand, der samtidigt har et udviklingspotentiale. Vores vurdering er, at Andreas Hansens spillestil og målmandstype passer rigtig godt til vores i FC Nordsjælland, og at han derfor vil få muligheden for at kunne tage det næste skridt i sin karriere og udvikling her hos os. Det er også vores vurdering, at han vil kunne hjælpe os på målmandspositionen her og nu i forårssæsonen, hvor han vil gå ind og bidrage i konkurrencen med de unge målmænd, vi allerede har i truppen, siger Mikkel Hemmersam, der er sportsdirektør i FC Nordsjælland, til FCN’s hjemmeside.

Når sæsonen er forbi, vil AaB gøre status sammen med Andreas Hansen.

– Ingen er i tvivl om, at Andreas Hansen er en fremragende målmand, men hans udfordring i AaB har været og er i hvert fald stadig det næste halve år en endnu bedre Jacob Rinne, der jo som bekendt for nogle uger siden vandt “Det Gyldne Bur” som den bedste målmand i dansk fodbold.

– Med udlejningen sikrer vi Andreas spilletid på allerhøjeste niveau, og så tager vi en fælles vurdering igen efter sæsonen, siger Inge André Olsen.

Andreas Hansens aftale løber ud den 31. december 2023. Målmanden har 16 førsteholdskampe på cv’et for AaB. 





LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Franco Baresi er død

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

AGF i Europa: De venter i næste runde

Er de også færdige i OB?

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘En trøstepræmie af en turnering’

De vil have Jelert

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her er FC Midtjyllands vej i Europa