De har ledt og ledt og ledt efter en målmand, og nu er der hvid røg i FC Nordsjælland.
Flemming Pedersen og FC Nordsjælland har været på rov hos Superliga-rivalerne AaB, hvor man har lejet målmand Andreas Hansen.
Det oplyses i en pressemeddelelse.
Andreas Hansen har stået bag Jacob Rinne i AaB, men har længe gjort det klart, at han ønsker at få chancen. Det ville han heller ikke få i foråret, da Jacob Rinne fortsat er keeper i AaB og altså ikke er blevet solgt.
Svenskeren har kontraktudløb til sommer, og derfor er der måske udsigt til spilletid i AaB i næste sæson, hvor Rinne ikke ventes at være i klubben.
Lejeaftalen gælder resten af denne sæson, og AaB indlemmer nu Theo Sander i førsteholdstruppen.
– Vi ser Andreas både som en erfaren målmand, der samtidigt har et udviklingspotentiale. Vores vurdering er, at Andreas Hansens spillestil og målmandstype passer rigtig godt til vores i FC Nordsjælland, og at han derfor vil få muligheden for at kunne tage det næste skridt i sin karriere og udvikling her hos os. Det er også vores vurdering, at han vil kunne hjælpe os på målmandspositionen her og nu i forårssæsonen, hvor han vil gå ind og bidrage i konkurrencen med de unge målmænd, vi allerede har i truppen, siger Mikkel Hemmersam, der er sportsdirektør i FC Nordsjælland, til FCN’s hjemmeside.
Når sæsonen er forbi, vil AaB gøre status sammen med Andreas Hansen.
– Ingen er i tvivl om, at Andreas Hansen er en fremragende målmand, men hans udfordring i AaB har været og er i hvert fald stadig det næste halve år en endnu bedre Jacob Rinne, der jo som bekendt for nogle uger siden vandt “Det Gyldne Bur” som den bedste målmand i dansk fodbold.
– Med udlejningen sikrer vi Andreas spilletid på allerhøjeste niveau, og så tager vi en fælles vurdering igen efter sæsonen, siger Inge André Olsen.
Andreas Hansens aftale løber ud den 31. december 2023. Målmanden har 16 førsteholdskampe på cv’et for AaB.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Patrick Dorgu er med
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
Gratis adgang til Superliga-brag
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
