Det danske stortalent William Faber bliver i FC Nordsjælland.
Superliga-klubben har mandag forlænget kontrakten med den 15-årige offensivspiller. Det meddeles ikke, hvor lang hans nye kontrakt er.
William Faber kom til FC Nordsjælland fra Silkeborg IF for godt halvandet år siden, men i løbet af foråret opstod der rygter om interesse fra udlandet. Efter at han imponerede til en ungdomsturneringen i Amsterdam blev Ajax meldt interesseret.
Nu bliver han i stedet i Farum.
– William er et af Skandinaviens største talenter, hvorfor vi er utrolig glade for, at han har forlænget sin kontrakt her. Vi er rigtig glade for at have ham her i klubben, og vi ser et kæmpe potentiale i ham.
– Han kom til FCN for halvandet år siden, og i løbet af den tid har han taget store skridt i sin udvikling. Han har vist, at han er en kampafgørende spiller, som besidder individuelle kvaliteter på et internationalt niveau. William har allerede vist sine færdigheder frem både nationalt i ligaen og internationalt i store turneringer, hvor han – på trods af at være i den yngste U17-årgang – har været en spiller, der kan ændre kampbilledet.
– William har et virkelig godt blik for spillet og gode afslutningsfærdigheder, der betyder, at han både kan sætte sine medspillere op og afgøre det på egen hånd. Vi er meget stolte over, at vi har forlænget med William, da han har vist, at han har alle forudsætningerne for at kunne lykkes hos os, siger akademidirektør Juan Jose Jacob Peñalver til FC Nordsjællands hjemmeside.
Trods sin unge alder spillede William Faber, der fylder 16 år om to uger, en kamp i U19 Ligaen i fjor.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København