Det danske stortalent William Faber bliver i FC Nordsjælland.
Superliga-klubben har mandag forlænget kontrakten med den 15-årige offensivspiller. Det meddeles ikke, hvor lang hans nye kontrakt er.
William Faber kom til FC Nordsjælland fra Silkeborg IF for godt halvandet år siden, men i løbet af foråret opstod der rygter om interesse fra udlandet. Efter at han imponerede til en ungdomsturneringen i Amsterdam blev Ajax meldt interesseret.
Nu bliver han i stedet i Farum.
– William er et af Skandinaviens største talenter, hvorfor vi er utrolig glade for, at han har forlænget sin kontrakt her. Vi er rigtig glade for at have ham her i klubben, og vi ser et kæmpe potentiale i ham.
– Han kom til FCN for halvandet år siden, og i løbet af den tid har han taget store skridt i sin udvikling. Han har vist, at han er en kampafgørende spiller, som besidder individuelle kvaliteter på et internationalt niveau. William har allerede vist sine færdigheder frem både nationalt i ligaen og internationalt i store turneringer, hvor han – på trods af at være i den yngste U17-årgang – har været en spiller, der kan ændre kampbilledet.
– William har et virkelig godt blik for spillet og gode afslutningsfærdigheder, der betyder, at han både kan sætte sine medspillere op og afgøre det på egen hånd. Vi er meget stolte over, at vi har forlænget med William, da han har vist, at han har alle forudsætningerne for at kunne lykkes hos os, siger akademidirektør Juan Jose Jacob Peñalver til FC Nordsjællands hjemmeside.
Trods sin unge alder spillede William Faber, der fylder 16 år om to uger, en kamp i U19 Ligaen i fjor.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
MEDIE