Nedtrykt Superliga-keeper har sagt undskyld

FCN-målmanden Andreas Hansen er irriteret over hans kampafgørende drop i kampen mod OB, der endte 1-1.



FCN-målmanden Andreas Hansen er irriteret og ærgerlig over hans kampafgørende drop, som OB-angriberen Issam Jebali udnyttede til at udligne til slutresultatet 1-1 i overtiden af søndagens kamp.

Det fortæller den 26-årige keeper efter opgøret i Superligaens nedrykningsspil.

– Det er jo en klokkeklar fejl fra min side, så den tager jeg på min kappe. Det er en del af det at være målmand. Man har et stort ansvar, og når man laver sådan en fejl, bliver det straffet, siger han.

Målmanden får dog opbakning fra FCN-cheftræneren Flemming Pedersen, der understreger, at målmandsdrop er en del af spillet.

– Der er jo ikke så meget at gøre. Han (Andreas Hansen, red.) har sagt undskyld til drengene, men vi ved jo, at det er en del af spillet, og der er jo lavet en del målmandsfejl på de forskellige hold i denne superligasæson.

FCN oplyste for nylig, at klubben havde valgt at indløse købsoptionen på Andreas Hansen, således at målmanden skifter fra AaB på en permanent aftale, såfremt Farum-klubben undgår nedrykning.

Flemming Pedersen forklarer, at beslutningen blandt er truffet grundet målmandens store udviklingspotentiale.

– Optionen er indløst, fordi Andreas (Hansen, red.) passer rigtig godt ind her som menneske, hvilket er meget vigtigt. Og så den måde han står på mål på. Vi ser et stort udviklingspotentiale i ham, for man skal tænke på, at det ikke er mange superligakampe, han har spillet.

FC Nordsjælland har ni point ned til nedrykningsstregen.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afviste Premier League-klubber

FC København-farvel rykker nærmere

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Tyskland – Paraguay

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026