Nedtrykt Superliga-keeper har sagt undskyld

FCN-målmanden Andreas Hansen er irriteret over hans kampafgørende drop i kampen mod OB, der endte 1-1.



FCN-målmanden Andreas Hansen er irriteret og ærgerlig over hans kampafgørende drop, som OB-angriberen Issam Jebali udnyttede til at udligne til slutresultatet 1-1 i overtiden af søndagens kamp.

Det fortæller den 26-årige keeper efter opgøret i Superligaens nedrykningsspil.

– Det er jo en klokkeklar fejl fra min side, så den tager jeg på min kappe. Det er en del af det at være målmand. Man har et stort ansvar, og når man laver sådan en fejl, bliver det straffet, siger han.

Målmanden får dog opbakning fra FCN-cheftræneren Flemming Pedersen, der understreger, at målmandsdrop er en del af spillet.

– Der er jo ikke så meget at gøre. Han (Andreas Hansen, red.) har sagt undskyld til drengene, men vi ved jo, at det er en del af spillet, og der er jo lavet en del målmandsfejl på de forskellige hold i denne superligasæson.

FCN oplyste for nylig, at klubben havde valgt at indløse købsoptionen på Andreas Hansen, således at målmanden skifter fra AaB på en permanent aftale, såfremt Farum-klubben undgår nedrykning.

Flemming Pedersen forklarer, at beslutningen blandt er truffet grundet målmandens store udviklingspotentiale.

– Optionen er indløst, fordi Andreas (Hansen, red.) passer rigtig godt ind her som menneske, hvilket er meget vigtigt. Og så den måde han står på mål på. Vi ser et stort udviklingspotentiale i ham, for man skal tænke på, at det ikke er mange superligakampe, han har spillet.

FC Nordsjælland har ni point ned til nedrykningsstregen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Klar besked om AGF

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Er de også færdige i OB?

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FC Midtjylland er ude

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

John Stones tager sydpå

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub