Nedtrykt Superliga-keeper har sagt undskyld

FCN-målmanden Andreas Hansen er irriteret over hans kampafgørende drop i kampen mod OB, der endte 1-1.



FCN-målmanden Andreas Hansen er irriteret og ærgerlig over hans kampafgørende drop, som OB-angriberen Issam Jebali udnyttede til at udligne til slutresultatet 1-1 i overtiden af søndagens kamp.

Det fortæller den 26-årige keeper efter opgøret i Superligaens nedrykningsspil.

– Det er jo en klokkeklar fejl fra min side, så den tager jeg på min kappe. Det er en del af det at være målmand. Man har et stort ansvar, og når man laver sådan en fejl, bliver det straffet, siger han.

Målmanden får dog opbakning fra FCN-cheftræneren Flemming Pedersen, der understreger, at målmandsdrop er en del af spillet.

– Der er jo ikke så meget at gøre. Han (Andreas Hansen, red.) har sagt undskyld til drengene, men vi ved jo, at det er en del af spillet, og der er jo lavet en del målmandsfejl på de forskellige hold i denne superligasæson.

FCN oplyste for nylig, at klubben havde valgt at indløse købsoptionen på Andreas Hansen, således at målmanden skifter fra AaB på en permanent aftale, såfremt Farum-klubben undgår nedrykning.

Flemming Pedersen forklarer, at beslutningen blandt er truffet grundet målmandens store udviklingspotentiale.

– Optionen er indløst, fordi Andreas (Hansen, red.) passer rigtig godt ind her som menneske, hvilket er meget vigtigt. Og så den måde han står på mål på. Vi ser et stort udviklingspotentiale i ham, for man skal tænke på, at det ikke er mange superligakampe, han har spillet.

FC Nordsjælland har ni point ned til nedrykningsstregen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

– Han har en “grim” side

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er ufatteligt imponerende’

Er han løsningen i AGF?

Spændende transfermelding om Maxsø

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

‘Det var verdens undergang’

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’