Superligaens aktuelle tophold, FC Nordsjælland, starter ugen ud med et brag. De har præsenteret forsvarsspilleren Lucas Hey, der kommer til klubben fra Lyngby Boldklub.
Forsvarsspilleren, der er 20 år, kommer til Farum på en aftale, der gælder frem til december 2027, meddeler FC Nordsjælland.
– Tilgangen af Lucas er endnu et udtryk for vores store ambitioner, og vi kan med rette være stolte over at have vundet kampen om ham, da mange klubber fra både ind- og udland har jagtet hans underskrift. Vi tror på, at han har både de spillemæssige og personlige kvaliteter, der skal til for at blive en vigtig spiller i FCN, siger sportschef Jan Laursen ifølge fcn.dk.
Samtidig glæder FCN-chefen sig for, at man er nået til enighed med Lyngby Boldklub om en transfer – trods klubbernes rivalisering.
– Det er også glædeligt, at der på trods af den intense rivalisering klubberne imellem kan opnås enighed om en transfer, og i den forbindelse er det værd at bemærke, at begge klubber nu har spillere fra hinandens dygtige talentudviklingsarbejde løbende rundt på Superliga-holdene til glæde for begge parter. Det er noget, som begge klubbers fans også bør huske på, når følelserne forsøger at vinde over fornuften, siger han.
Lucas Hey blev fast mand i Lyngbys startopstilling i sidste sæson og har denne sommer været jagtet af flere Superliga-klubber. Blandt andre FCM og AGF har også været nævnt som interesserede.
I FC Nordsjælland skal han kæmpe med blandt andre Adamo Nagalo, Kian Hansen, Jonas Jensen-Abbew og Erik Marxen om spilletid.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
EKSKLUSIVT