Superligaens aktuelle tophold, FC Nordsjælland, starter ugen ud med et brag. De har præsenteret forsvarsspilleren Lucas Hey, der kommer til klubben fra Lyngby Boldklub.
Forsvarsspilleren, der er 20 år, kommer til Farum på en aftale, der gælder frem til december 2027, meddeler FC Nordsjælland.
– Tilgangen af Lucas er endnu et udtryk for vores store ambitioner, og vi kan med rette være stolte over at have vundet kampen om ham, da mange klubber fra både ind- og udland har jagtet hans underskrift. Vi tror på, at han har både de spillemæssige og personlige kvaliteter, der skal til for at blive en vigtig spiller i FCN, siger sportschef Jan Laursen ifølge fcn.dk.
Samtidig glæder FCN-chefen sig for, at man er nået til enighed med Lyngby Boldklub om en transfer – trods klubbernes rivalisering.
– Det er også glædeligt, at der på trods af den intense rivalisering klubberne imellem kan opnås enighed om en transfer, og i den forbindelse er det værd at bemærke, at begge klubber nu har spillere fra hinandens dygtige talentudviklingsarbejde løbende rundt på Superliga-holdene til glæde for begge parter. Det er noget, som begge klubbers fans også bør huske på, når følelserne forsøger at vinde over fornuften, siger han.
Lucas Hey blev fast mand i Lyngbys startopstilling i sidste sæson og har denne sommer været jagtet af flere Superliga-klubber. Blandt andre FCM og AGF har også været nævnt som interesserede.
I FC Nordsjælland skal han kæmpe med blandt andre Adamo Nagalo, Kian Hansen, Jonas Jensen-Abbew og Erik Marxen om spilletid.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
OPTAKT