Superligaens aktuelle tophold, FC Nordsjælland, starter ugen ud med et brag. De har præsenteret forsvarsspilleren Lucas Hey, der kommer til klubben fra Lyngby Boldklub.
Forsvarsspilleren, der er 20 år, kommer til Farum på en aftale, der gælder frem til december 2027, meddeler FC Nordsjælland.
– Tilgangen af Lucas er endnu et udtryk for vores store ambitioner, og vi kan med rette være stolte over at have vundet kampen om ham, da mange klubber fra både ind- og udland har jagtet hans underskrift. Vi tror på, at han har både de spillemæssige og personlige kvaliteter, der skal til for at blive en vigtig spiller i FCN, siger sportschef Jan Laursen ifølge fcn.dk.
Samtidig glæder FCN-chefen sig for, at man er nået til enighed med Lyngby Boldklub om en transfer – trods klubbernes rivalisering.
– Det er også glædeligt, at der på trods af den intense rivalisering klubberne imellem kan opnås enighed om en transfer, og i den forbindelse er det værd at bemærke, at begge klubber nu har spillere fra hinandens dygtige talentudviklingsarbejde løbende rundt på Superliga-holdene til glæde for begge parter. Det er noget, som begge klubbers fans også bør huske på, når følelserne forsøger at vinde over fornuften, siger han.
Lucas Hey blev fast mand i Lyngbys startopstilling i sidste sæson og har denne sommer været jagtet af flere Superliga-klubber. Blandt andre FCM og AGF har også været nævnt som interesserede.
I FC Nordsjælland skal han kæmpe med blandt andre Adamo Nagalo, Kian Hansen, Jonas Jensen-Abbew og Erik Marxen om spilletid.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER