Superligaens aktuelle tophold, FC Nordsjælland, starter ugen ud med et brag. De har præsenteret forsvarsspilleren Lucas Hey, der kommer til klubben fra Lyngby Boldklub.
Forsvarsspilleren, der er 20 år, kommer til Farum på en aftale, der gælder frem til december 2027, meddeler FC Nordsjælland.
– Tilgangen af Lucas er endnu et udtryk for vores store ambitioner, og vi kan med rette være stolte over at have vundet kampen om ham, da mange klubber fra både ind- og udland har jagtet hans underskrift. Vi tror på, at han har både de spillemæssige og personlige kvaliteter, der skal til for at blive en vigtig spiller i FCN, siger sportschef Jan Laursen ifølge fcn.dk.
Samtidig glæder FCN-chefen sig for, at man er nået til enighed med Lyngby Boldklub om en transfer – trods klubbernes rivalisering.
– Det er også glædeligt, at der på trods af den intense rivalisering klubberne imellem kan opnås enighed om en transfer, og i den forbindelse er det værd at bemærke, at begge klubber nu har spillere fra hinandens dygtige talentudviklingsarbejde løbende rundt på Superliga-holdene til glæde for begge parter. Det er noget, som begge klubbers fans også bør huske på, når følelserne forsøger at vinde over fornuften, siger han.
Lucas Hey blev fast mand i Lyngbys startopstilling i sidste sæson og har denne sommer været jagtet af flere Superliga-klubber. Blandt andre FCM og AGF har også været nævnt som interesserede.
I FC Nordsjælland skal han kæmpe med blandt andre Adamo Nagalo, Kian Hansen, Jonas Jensen-Abbew og Erik Marxen om spilletid.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub jagter Wolfsburg-profil
NYHEDER
Vanvittige scener – 416 tilbageholdt i Frankrig
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER