Superligaens aktuelle tophold, FC Nordsjælland, starter ugen ud med et brag. De har præsenteret forsvarsspilleren Lucas Hey, der kommer til klubben fra Lyngby Boldklub.
Forsvarsspilleren, der er 20 år, kommer til Farum på en aftale, der gælder frem til december 2027, meddeler FC Nordsjælland.
– Tilgangen af Lucas er endnu et udtryk for vores store ambitioner, og vi kan med rette være stolte over at have vundet kampen om ham, da mange klubber fra både ind- og udland har jagtet hans underskrift. Vi tror på, at han har både de spillemæssige og personlige kvaliteter, der skal til for at blive en vigtig spiller i FCN, siger sportschef Jan Laursen ifølge fcn.dk.
Samtidig glæder FCN-chefen sig for, at man er nået til enighed med Lyngby Boldklub om en transfer – trods klubbernes rivalisering.
– Det er også glædeligt, at der på trods af den intense rivalisering klubberne imellem kan opnås enighed om en transfer, og i den forbindelse er det værd at bemærke, at begge klubber nu har spillere fra hinandens dygtige talentudviklingsarbejde løbende rundt på Superliga-holdene til glæde for begge parter. Det er noget, som begge klubbers fans også bør huske på, når følelserne forsøger at vinde over fornuften, siger han.
Lucas Hey blev fast mand i Lyngbys startopstilling i sidste sæson og har denne sommer været jagtet af flere Superliga-klubber. Blandt andre FCM og AGF har også været nævnt som interesserede.
I FC Nordsjælland skal han kæmpe med blandt andre Adamo Nagalo, Kian Hansen, Jonas Jensen-Abbew og Erik Marxen om spilletid.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
MEDIE
Klar til at gå shopamok
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TOPNYHED