FC Nordsjælland bekræfter: Henter Lyngby-profil

FC Nordsjælland har mandag morgen præsenteret en ny forsvarsprofil i form af Lucas Hey fra Lyngby Boldklub.



Superligaens aktuelle tophold, FC Nordsjælland, starter ugen ud med et brag. De har præsenteret forsvarsspilleren Lucas Hey, der kommer til klubben fra Lyngby Boldklub.

Forsvarsspilleren, der er 20 år, kommer til Farum på en aftale, der gælder frem til december 2027, meddeler FC Nordsjælland. 

– Tilgangen af Lucas er endnu et udtryk for vores store ambitioner, og vi kan med rette være stolte over at have vundet kampen om ham, da mange klubber fra både ind- og udland har jagtet hans underskrift. Vi tror på, at han har både de spillemæssige og personlige kvaliteter, der skal til for at blive en vigtig spiller i FCN, siger sportschef Jan Laursen ifølge fcn.dk. 

Samtidig glæder FCN-chefen sig for, at man er nået til enighed med Lyngby Boldklub om en transfer – trods klubbernes rivalisering. 

– Det er også glædeligt, at der på trods af den intense rivalisering klubberne imellem kan opnås enighed om en transfer, og i den forbindelse er det værd at bemærke, at begge klubber nu har spillere fra hinandens dygtige talentudviklingsarbejde løbende rundt på Superliga-holdene til glæde for begge parter. Det er noget, som begge klubbers fans også bør huske på, når følelserne forsøger at vinde over fornuften, siger han.

Lucas Hey blev fast mand i Lyngbys startopstilling i sidste sæson og har denne sommer været jagtet af flere Superliga-klubber. Blandt andre FCM og AGF har også været nævnt som interesserede. 

I FC Nordsjælland skal han kæmpe med blandt andre Adamo Nagalo, Kian Hansen, Jonas Jensen-Abbew og Erik Marxen om spilletid. 







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring