FC Nordsjælland – Randers FC

Randers vandt i sidste weekend over FC Midtjylland for første gang i 12 år. Bryder de også den negative stime i Farum, hvor det ikke er blevet til sejr i de seneste 12 kampe?



Superliga

Dommer: Jakob Sundberg

Søn 13. april kl. 18.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Randers eller uafgjort

Odds 1.88

Spil hos Betano

Odds fra marts 15, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

På trods af endnu et transfervindue i vinter, hvor der nok engang blev skippet en håndfuld profiler videre til større adresser, indfriede FC Nordsjælland målet om en plads i mesterskabsspillet.

Grundspillets sidste fem runder bød på tre sejre mod tre af rækkens bundhold, og det var lige akkurat nok for nordsjællænderne, som dog med den nuværende trup ikke virker til at have niveauet til at bokse med Superligaens tungeste drenge.

Det er i hvert fald det indtryk man sidder tilbage med efter mesterskabsspillets to første kampe, som er endt i to fortjente nederlag på 0-2 og 0-1 til AGF og FC København.

I begge opgør har FC Nordsjælland ellers vanen tro siddet tungt på boldbesiddelsen, men aktuelt virker de ganske enkelt til at mangle kvalitet i forreste linje, og det understreges udmærket med en samlet xG på kun 1.03 i de to kampe.

Det hører til sjældenhederne, at nordsjællænderne er så tandløse, som tilfældet har været på det seneste. Så selvom spillet mellem felterne stadig er ganske glimrende, er det svært at forestille sig, at de kan gøre sig gældende i kampen om bronzemedaljer.

Araphat Mohammed er i karantæne. Ydermere er der tvivl om Levy Nene og Erik Marxen.

Randers FC:

Foråret har været mindre forrygende end efteråret for Randers, og det var som om, at det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet efterfølgende fik kronjyderne til at hvile lidt ekstra på laurbærrene.

Efter nederlag til FC Midtjylland i grundspillets sidste runde og endnu et af slagsen mod Brøndby i mesterskabsspillets første kamp, var Rasmus Bertelsens tropper dog tilbage i fulde omdrejninger i sidste weekend.

Efter 12 års sejrstørke mod de midtjyske ulve fik Randers nemlig langt om længe brudt den forfærdelige stime. I øvrigt fuldkommen fortjent vurderet på spil og chancer, for det var langt tættere på 3-1 end 2-2.

Opgøret bød på flere opløftende historier såsom startdebut til direktør-sønnen Laurits Pedersen, der strålede på midtbanen, to mål af Wessel Dammers, og en stærk defensiv indsats, hvor FC Midtjylland, udover et straffespark, ikke magtede at spille sig frem til nævneværdige chancer.

Med sejren lever Randers’ medaljedrømme i bedste velgående med blot et point op til AGF og Brøndby.

Fraværet af John Björkengren, der er ude med karantæne, er et stort tab mens der er tvivl om Florian Danho, som så medtaget ud mod FC Midtjylland senest.

Randers har Nikolas Dyhr tilbage, og Oliver Jones kan få debut. Det samme kan Musa Toure desuden.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Araphat Mohammed
Randers FC: John Björkengren

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Lykke – Ankersen, Høgsberg, Salquist, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Egeli, Nygren, Berthelsen

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Pedersen, Rømer, Nordli – Toure, Danho

Dom:

Randers brød i sidste weekend forbandelsen mod FC Midtjylland efter 12 års sejrstørke, og søndag er kronjyderne igen oppe imod statistikkerne.

Det er nemlig ikke blevet til en eneste sejr i de seneste 12 udebanekampe i Farum.

I efteråret var det dog uhyre tæt på, og spørgsmålet er, om tiden ikke efterhånden er moden til en Randers-sejr på Right To Dream Park?

FC Nordsjælland er utvivlsomt bedre hjemme end ude, men offensiven leverer ikke på samme høje klinge, som vi har været vant til, og den manglende kvalitet i angrebet kan meget vel blive udslagsgivende for tredje kamp i træk.

2-0 til gæsterne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 15, 2026 15:58 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!




EKSKLUSIVT

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Vild spådom om FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

OB – FC København

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Peter Kjær: Her er min bekymring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Brøndby IF – Viborg FF

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Manchester United – Aston Villa

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Supercomputer spår FCM-nedtur

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Han har været en åbenbaring!

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

United overvejer disse fem managers

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation