FC Nordsjælland – Randers FC

Randers vandt i sidste weekend over FC Midtjylland for første gang i 12 år. Bryder de også den negative stime i Farum, hvor det ikke er blevet til sejr i de seneste 12 kampe?



Superliga

Dommer: Jakob Sundberg

Søn 13. april kl. 18.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Randers eller uafgjort

Odds 1.88

Spil hos Betano

Odds fra februar 16, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

På trods af endnu et transfervindue i vinter, hvor der nok engang blev skippet en håndfuld profiler videre til større adresser, indfriede FC Nordsjælland målet om en plads i mesterskabsspillet.

Grundspillets sidste fem runder bød på tre sejre mod tre af rækkens bundhold, og det var lige akkurat nok for nordsjællænderne, som dog med den nuværende trup ikke virker til at have niveauet til at bokse med Superligaens tungeste drenge.

Det er i hvert fald det indtryk man sidder tilbage med efter mesterskabsspillets to første kampe, som er endt i to fortjente nederlag på 0-2 og 0-1 til AGF og FC København.

I begge opgør har FC Nordsjælland ellers vanen tro siddet tungt på boldbesiddelsen, men aktuelt virker de ganske enkelt til at mangle kvalitet i forreste linje, og det understreges udmærket med en samlet xG på kun 1.03 i de to kampe.

Det hører til sjældenhederne, at nordsjællænderne er så tandløse, som tilfældet har været på det seneste. Så selvom spillet mellem felterne stadig er ganske glimrende, er det svært at forestille sig, at de kan gøre sig gældende i kampen om bronzemedaljer.

Araphat Mohammed er i karantæne. Ydermere er der tvivl om Levy Nene og Erik Marxen.

Randers FC:

Foråret har været mindre forrygende end efteråret for Randers, og det var som om, at det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet efterfølgende fik kronjyderne til at hvile lidt ekstra på laurbærrene.

Efter nederlag til FC Midtjylland i grundspillets sidste runde og endnu et af slagsen mod Brøndby i mesterskabsspillets første kamp, var Rasmus Bertelsens tropper dog tilbage i fulde omdrejninger i sidste weekend.

Efter 12 års sejrstørke mod de midtjyske ulve fik Randers nemlig langt om længe brudt den forfærdelige stime. I øvrigt fuldkommen fortjent vurderet på spil og chancer, for det var langt tættere på 3-1 end 2-2.

Opgøret bød på flere opløftende historier såsom startdebut til direktør-sønnen Laurits Pedersen, der strålede på midtbanen, to mål af Wessel Dammers, og en stærk defensiv indsats, hvor FC Midtjylland, udover et straffespark, ikke magtede at spille sig frem til nævneværdige chancer.

Med sejren lever Randers’ medaljedrømme i bedste velgående med blot et point op til AGF og Brøndby.

Fraværet af John Björkengren, der er ude med karantæne, er et stort tab mens der er tvivl om Florian Danho, som så medtaget ud mod FC Midtjylland senest.

Randers har Nikolas Dyhr tilbage, og Oliver Jones kan få debut. Det samme kan Musa Toure desuden.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Araphat Mohammed
Randers FC: John Björkengren

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Lykke – Ankersen, Høgsberg, Salquist, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Egeli, Nygren, Berthelsen

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Pedersen, Rømer, Nordli – Toure, Danho

Dom:

Randers brød i sidste weekend forbandelsen mod FC Midtjylland efter 12 års sejrstørke, og søndag er kronjyderne igen oppe imod statistikkerne.

Det er nemlig ikke blevet til en eneste sejr i de seneste 12 udebanekampe i Farum.

I efteråret var det dog uhyre tæt på, og spørgsmålet er, om tiden ikke efterhånden er moden til en Randers-sejr på Right To Dream Park?

FC Nordsjælland er utvivlsomt bedre hjemme end ude, men offensiven leverer ikke på samme høje klinge, som vi har været vant til, og den manglende kvalitet i angrebet kan meget vel blive udslagsgivende for tredje kamp i træk.

2-0 til gæsterne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 16, 2026 13:20 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Chido Obi var ustyrlig

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Sønderjyske – Silkeborg IF

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

FCK-bænken var rasende!

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Nartey scorede igen for Lyon

AGF dummer sig mod Fredericia

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

– Det er en gigantisk fiasko

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt