FC Nordsjælland – Randers FC

Randers vandt i sidste weekend over FC Midtjylland for første gang i 12 år. Bryder de også den negative stime i Farum, hvor det ikke er blevet til sejr i de seneste 12 kampe?



Superliga

Dommer: Jakob Sundberg

Søn 13. april kl. 18.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Randers eller uafgjort

Odds 1.88

Spil hos Betano

Odds fra februar 12, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

På trods af endnu et transfervindue i vinter, hvor der nok engang blev skippet en håndfuld profiler videre til større adresser, indfriede FC Nordsjælland målet om en plads i mesterskabsspillet.

Grundspillets sidste fem runder bød på tre sejre mod tre af rækkens bundhold, og det var lige akkurat nok for nordsjællænderne, som dog med den nuværende trup ikke virker til at have niveauet til at bokse med Superligaens tungeste drenge.

Det er i hvert fald det indtryk man sidder tilbage med efter mesterskabsspillets to første kampe, som er endt i to fortjente nederlag på 0-2 og 0-1 til AGF og FC København.

I begge opgør har FC Nordsjælland ellers vanen tro siddet tungt på boldbesiddelsen, men aktuelt virker de ganske enkelt til at mangle kvalitet i forreste linje, og det understreges udmærket med en samlet xG på kun 1.03 i de to kampe.

Det hører til sjældenhederne, at nordsjællænderne er så tandløse, som tilfældet har været på det seneste. Så selvom spillet mellem felterne stadig er ganske glimrende, er det svært at forestille sig, at de kan gøre sig gældende i kampen om bronzemedaljer.

Araphat Mohammed er i karantæne. Ydermere er der tvivl om Levy Nene og Erik Marxen.

Randers FC:

Foråret har været mindre forrygende end efteråret for Randers, og det var som om, at det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet efterfølgende fik kronjyderne til at hvile lidt ekstra på laurbærrene.

Efter nederlag til FC Midtjylland i grundspillets sidste runde og endnu et af slagsen mod Brøndby i mesterskabsspillets første kamp, var Rasmus Bertelsens tropper dog tilbage i fulde omdrejninger i sidste weekend.

Efter 12 års sejrstørke mod de midtjyske ulve fik Randers nemlig langt om længe brudt den forfærdelige stime. I øvrigt fuldkommen fortjent vurderet på spil og chancer, for det var langt tættere på 3-1 end 2-2.

Opgøret bød på flere opløftende historier såsom startdebut til direktør-sønnen Laurits Pedersen, der strålede på midtbanen, to mål af Wessel Dammers, og en stærk defensiv indsats, hvor FC Midtjylland, udover et straffespark, ikke magtede at spille sig frem til nævneværdige chancer.

Med sejren lever Randers’ medaljedrømme i bedste velgående med blot et point op til AGF og Brøndby.

Fraværet af John Björkengren, der er ude med karantæne, er et stort tab mens der er tvivl om Florian Danho, som så medtaget ud mod FC Midtjylland senest.

Randers har Nikolas Dyhr tilbage, og Oliver Jones kan få debut. Det samme kan Musa Toure desuden.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Araphat Mohammed
Randers FC: John Björkengren

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Lykke – Ankersen, Høgsberg, Salquist, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Egeli, Nygren, Berthelsen

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Pedersen, Rømer, Nordli – Toure, Danho

Dom:

Randers brød i sidste weekend forbandelsen mod FC Midtjylland efter 12 års sejrstørke, og søndag er kronjyderne igen oppe imod statistikkerne.

Det er nemlig ikke blevet til en eneste sejr i de seneste 12 udebanekampe i Farum.

I efteråret var det dog uhyre tæt på, og spørgsmålet er, om tiden ikke efterhånden er moden til en Randers-sejr på Right To Dream Park?

FC Nordsjælland er utvivlsomt bedre hjemme end ude, men offensiven leverer ikke på samme høje klinge, som vi har været vant til, og den manglende kvalitet i angrebet kan meget vel blive udslagsgivende for tredje kamp i træk.

2-0 til gæsterne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 12, 2026 00:54 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Hård dom over Franks fremtid



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Ekspert: Det mest positive for FCK

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

– Hold nu kæft med Arsenal!

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Stjerne er født – på landsholdet med ham

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Dansk målsluger skifter til topklub

Nægtet Brøndby-skifte

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Forventer kæmpe jobtilbud

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Zorniger i chok: Er det en joke?

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Thomas Frank fyret

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude