For første gang i denne sæson gik Vejle fra eget græs med point i bagagen, da holdet søndag spillede 0-0 på hjemmebane mod FC Nordsjælland i tiende runde af Superligaen.
I store dele af kampen var gæsterne på bolden, men præcis som i sidste spillerunde mod Hvidovre havde FCN svært ved at omsætte det til chancer.
Vejle gjorde fin figur i perioder af kampen, hvor især defensiven var solid.
Med fem minutter tilbage fik Marcus Ingvartsen mulighed for at sikre FCN tre point, da holdet blev tildelt et straffespark, men hans hĂĄrde spark tog stolpen.
Dybt inde i overtiden var Vejle lige ved at snuppe sejren, men målet blev annulleret for offside, hvorved FCN spillede uafgjort for fjerde gang i træk i Superligaen.
Resultatet betyder, at FCN har 19 point efter 10 kampe. FCN har tre point op til FC København, der topper tabellen. Vejle ligger næstsidst med tre point op til stregen.
Gæsterne kom bedst ud til kampen. Holdet sad på boldbesiddelsen og stod højt oppe på banen, men kom ikke frem til mange chancer.
Vejle fik derefter spist sig bedre ind i kampen, der begyndte at blive en mere jævnbyrdig affære.
Efter 30 minutter var FCN tæt på at komme foran, da der opstod klumpspil i det lille målfelt efter en returbold fra Vejle-keeper Nathan Trott, men bolden blev clearet tæt på stregen.
Værterne bød sig også til offensivt, og kort inden pausen var holdet tæt på at komme foran, men Kristian Kirkegaards frække afslutning blev rettet af og gik over mål.
Et kvarter inde i anden halvleg opsnappede FCN-angriberen Marcus Ingvartsen bolden og fik en friløber, men Nathan Trott kom flot ud og sendte bolden til hjørne.
I slutfasen af kampen begyndte FCN’s chancer at blive større. Efter 69 minutter trykkede Jeppe Tverskov af midt i feltet, men Trott diskede op med en fremragende redning og skubbede bolden op pĂĄ overliggeren.
Efter 85 minutter blev Ingvartsen nedlagt i feltet, hvilket efter et VAR-tjek resulterede i et straffespark til FCN. Det tog Ingvartsen sig selv af, men den ellers mĂĄlfarlige angriber sendte skuddet pĂĄ stolpen.
Dybt inde i overtiden brød Vejle Stadion ud i jubel, da indskiftede German Onugkha sendte bolden i mål, men scoringen blev annulleret for offside.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ pĂĄ blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer pĂĄ vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han pĂĄ vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslĂĄet’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
‘HĂĄber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – ĂĄben for Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Sats pĂĄ disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder pĂĄ kreativ løsning
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Salzburg pĂĄ banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
