Målfattige FC Nordsjælland smider point i Vejle

For anden runde i træk gik FC Nordsjælland fra banen med 0-0 mod en oprykker efter holdets deler mod Vejle.



For første gang i denne sæson gik Vejle fra eget græs med point i bagagen, da holdet søndag spillede 0-0 på hjemmebane mod FC Nordsjælland i tiende runde af Superligaen.

I store dele af kampen var gæsterne på bolden, men præcis som i sidste spillerunde mod Hvidovre havde FCN svært ved at omsætte det til chancer.

Vejle gjorde fin figur i perioder af kampen, hvor især defensiven var solid.

Med fem minutter tilbage fik Marcus Ingvartsen mulighed for at sikre FCN tre point, da holdet blev tildelt et straffespark, men hans hårde spark tog stolpen.

Dybt inde i overtiden var Vejle lige ved at snuppe sejren, men målet blev annulleret for offside, hvorved FCN spillede uafgjort for fjerde gang i træk i Superligaen.

Resultatet betyder, at FCN har 19 point efter 10 kampe. FCN har tre point op til FC København, der topper tabellen. Vejle ligger næstsidst med tre point op til stregen.

Gæsterne kom bedst ud til kampen. Holdet sad på boldbesiddelsen og stod højt oppe på banen, men kom ikke frem til mange chancer.

Vejle fik derefter spist sig bedre ind i kampen, der begyndte at blive en mere jævnbyrdig affære.

Efter 30 minutter var FCN tæt på at komme foran, da der opstod klumpspil i det lille målfelt efter en returbold fra Vejle-keeper Nathan Trott, men bolden blev clearet tæt på stregen.

Værterne bød sig også til offensivt, og kort inden pausen var holdet tæt på at komme foran, men Kristian Kirkegaards frække afslutning blev rettet af og gik over mål.

Et kvarter inde i anden halvleg opsnappede FCN-angriberen Marcus Ingvartsen bolden og fik en friløber, men Nathan Trott kom flot ud og sendte bolden til hjørne.

I slutfasen af kampen begyndte FCN’s chancer at blive større. Efter 69 minutter trykkede Jeppe Tverskov af midt i feltet, men Trott diskede op med en fremragende redning og skubbede bolden op på overliggeren.

Efter 85 minutter blev Ingvartsen nedlagt i feltet, hvilket efter et VAR-tjek resulterede i et straffespark til FCN. Det tog Ingvartsen sig selv af, men den ellers målfarlige angriber sendte skuddet på stolpen.

Dybt inde i overtiden brød Vejle Stadion ud i jubel, da indskiftede German Onugkha sendte bolden i mål, men scoringen blev annulleret for offside.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

‘Christian Eriksen havde advaret os’

AGF køber ham

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA får drømmestart på VM

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Qatar – Schweiz

Elias Jelert færdig

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber