Målfattige FC Nordsjælland smider point i Vejle

For anden runde i træk gik FC Nordsjælland fra banen med 0-0 mod en oprykker efter holdets deler mod Vejle.



For første gang i denne sæson gik Vejle fra eget græs med point i bagagen, da holdet søndag spillede 0-0 på hjemmebane mod FC Nordsjælland i tiende runde af Superligaen.

I store dele af kampen var gæsterne på bolden, men præcis som i sidste spillerunde mod Hvidovre havde FCN svært ved at omsætte det til chancer.

Vejle gjorde fin figur i perioder af kampen, hvor især defensiven var solid.

Med fem minutter tilbage fik Marcus Ingvartsen mulighed for at sikre FCN tre point, da holdet blev tildelt et straffespark, men hans hårde spark tog stolpen.

Dybt inde i overtiden var Vejle lige ved at snuppe sejren, men målet blev annulleret for offside, hvorved FCN spillede uafgjort for fjerde gang i træk i Superligaen.

Resultatet betyder, at FCN har 19 point efter 10 kampe. FCN har tre point op til FC København, der topper tabellen. Vejle ligger næstsidst med tre point op til stregen.

Gæsterne kom bedst ud til kampen. Holdet sad på boldbesiddelsen og stod højt oppe på banen, men kom ikke frem til mange chancer.

Vejle fik derefter spist sig bedre ind i kampen, der begyndte at blive en mere jævnbyrdig affære.

Efter 30 minutter var FCN tæt på at komme foran, da der opstod klumpspil i det lille målfelt efter en returbold fra Vejle-keeper Nathan Trott, men bolden blev clearet tæt på stregen.

Værterne bød sig også til offensivt, og kort inden pausen var holdet tæt på at komme foran, men Kristian Kirkegaards frække afslutning blev rettet af og gik over mål.

Et kvarter inde i anden halvleg opsnappede FCN-angriberen Marcus Ingvartsen bolden og fik en friløber, men Nathan Trott kom flot ud og sendte bolden til hjørne.

I slutfasen af kampen begyndte FCN’s chancer at blive større. Efter 69 minutter trykkede Jeppe Tverskov af midt i feltet, men Trott diskede op med en fremragende redning og skubbede bolden op på overliggeren.

Efter 85 minutter blev Ingvartsen nedlagt i feltet, hvilket efter et VAR-tjek resulterede i et straffespark til FCN. Det tog Ingvartsen sig selv af, men den ellers målfarlige angriber sendte skuddet på stolpen.

Dybt inde i overtiden brød Vejle Stadion ud i jubel, da indskiftede German Onugkha sendte bolden i mål, men scoringen blev annulleret for offside.

/ritzau/





Farzam spår: FC København henter en stor stjerne




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Jubler over store FC København-nyheder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kontant dom over Elyounoussi

Mohamed Salah skriver under med denne klub

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

‘Et af de største danske resultater’

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

OB vil have tidligere Superliga-profil

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Stor ændring i AGF?

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden