Superliga
Dommer: Jonas Hansen
Søn 23. feb kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Over 2.5 mål + Begge hold scorer
Odds 1.96
Odds fra februar 27, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland fik en lille weekendtur til Aalborg i sidste weekend, men måtte tage hjem igen uden fodbold i benene, da der var gået frost i græstæppet på Aalborg Portland Park.
Vi er dermed ikke blevet klogere på nordsjællændernes niveau til forårets anden runde, hvor der venter et opgør hjemme på kunstgræs mod Sønderjyske.
Umiddelbart står Farum-holdet svækket i forhold til efteråret, da blandt andre Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov, Daniel Svensson og Lucas Hey er draget videre i karrieren i løbet af vinterpausen, og på den baggrund er det ikke nok ikke helt tosset med en genstart hjemme i vante omgivelser på favoritunderlaget.
Selvom Jens Olsens tropper ikke kom i aktion i årets første runde, var der alligevel lidt at varme sig på med Silkeborgs nederlag til Vejle, som betyder, at nordsjællænderne kan tage tre point på de direkte konkurrenter i kampen om en plads i mesterskabspillet.
Startopstillingerne nåede at komme ud til opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland, og her var både Kian Hansen og Tobias Salquist fraværende for FCN. Førstnævnte er i truppen til kampen mod Sønderjyske, mens Tobias Salquist sidder ude igen.
Sønderjyske:
FC Nordsjælland kom aldrig i aktion i Aalborg, og Sønderjyske var heller ikke rigtig til stede i forårspremieren mod AGF.
Oprykkerne kom hurtigt bagud med både 1-0 og 2-0 hjemme på Sydbank Park, og selvom Djantou fik reduceret allerede i første halvleg, blev der aldrig tvivl om udfaldet i et opgør, hvor Thomas Nørgaards ikke tilnærmelsesvis ramte dagen og fortjent tabte med 4-1.
Defensivt var gæsterne udfordrede og med hele fire mål imod, er de nu det mest indkasserende hold i Superliga-sæsonen.
Det aspekt skal der rettes op på, hvis sønderjyderne vil sikre endnu en sæson i den bedste række, for offensivt ser de nemlig ganske giftige ud, og har da også scoret flere mål end de konkurrenterne i bunden af rækken.
Lyngby, som er nærmeste forfølger i nedrykningskampen, tabte også første kamp, så Sønderjyske har fortsat seks point til stregen, men der skal helt andre boller på suppen, hvis ikke det forspring skal komme i fare.
Nicolai Flø og Daniel Gretarsson forventes ude med skader.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Marxen, Høgsberg – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Nene, Egeli
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Olsen, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger
Dom:
FC Nordsjælland er rundens klareste favorit, men uden flere faste startere fra første halvdel af sæsonen, er det svært at vide sig helt sikker på deres niveau anno 2025.
Til gengæld tyder det meste på en underholdende affære.
Hjemmeholdet har indkasseret mål i 13 af de seneste 14 kampe, mens Sønderjyske på trods af få sejre, som oftest bider fra sig offensivt.
Nordsjællænderne med initiativet og Qamili og co. lurende på omstillinger fordrer for en målrig affære, hvor netmaskerne snildt kan ende med at blafre i begge ender af banen.
3-1 til FCN.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 27, 2026 06:40 am
Ligatabel:
Seneste resultater
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Liverpool – West Ham United
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
‘Jeg hadede verden’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Her skal Sepp Piontek begraves
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER