FC Nordsjælland – Sønderjyske

FC Nordsjælland kom ikke i aktion i årets første runde, og får dermed lov til at tage hul på foråret hjemme på Right To Dream Park mod Sønderjyske, som fik ørene i maskinen mod AGF



Superliga

Dommer: Jonas Hansen

Søn 23. feb kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål + Begge hold scorer

Odds 1.96

Spil hos Betano

Odds fra marts 19, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

FC Nordsjælland fik en lille weekendtur til Aalborg i sidste weekend, men måtte tage hjem igen uden fodbold i benene, da der var gået frost i græstæppet på Aalborg Portland Park.

Vi er dermed ikke blevet klogere på nordsjællændernes niveau til forårets anden runde, hvor der venter et opgør hjemme på kunstgræs mod Sønderjyske.

Umiddelbart står Farum-holdet svækket i forhold til efteråret, da blandt andre Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov, Daniel Svensson og Lucas Hey er draget videre i karrieren i løbet af vinterpausen, og på den baggrund er det ikke nok ikke helt tosset med en genstart hjemme i vante omgivelser på favoritunderlaget.

Selvom Jens Olsens tropper ikke kom i aktion i årets første runde, var der alligevel lidt at varme sig på med Silkeborgs nederlag til Vejle, som betyder, at nordsjællænderne kan tage tre point på de direkte konkurrenter i kampen om en plads i mesterskabspillet.

Startopstillingerne nåede at komme ud til opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland, og her var både Kian Hansen og Tobias Salquist fraværende for FCN. Førstnævnte er i truppen til kampen mod Sønderjyske, mens Tobias Salquist sidder ude igen.

Sønderjyske:

FC Nordsjælland kom aldrig i aktion i Aalborg, og Sønderjyske var heller ikke rigtig til stede i forårspremieren mod AGF.

Oprykkerne kom hurtigt bagud med både 1-0 og 2-0 hjemme på Sydbank Park, og selvom Djantou fik reduceret allerede i første halvleg, blev der aldrig tvivl om udfaldet i et opgør, hvor Thomas Nørgaards ikke tilnærmelsesvis ramte dagen og fortjent tabte med 4-1.

Defensivt var gæsterne udfordrede og med hele fire mål imod, er de nu det mest indkasserende hold i Superliga-sæsonen.

Det aspekt skal der rettes op på, hvis sønderjyderne vil sikre endnu en sæson i den bedste række, for offensivt ser de nemlig ganske giftige ud, og har da også scoret flere mål end de konkurrenterne i bunden af rækken.

Lyngby, som er nærmeste forfølger i nedrykningskampen, tabte også første kamp, så Sønderjyske har fortsat seks point til stregen, men der skal helt andre boller på suppen, hvis ikke det forspring skal komme i fare.

Nicolai Flø og Daniel Gretarsson forventes ude med skader.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Ingen
Sønderjyske: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Marxen, Høgsberg – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Nene, Egeli

Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Olsen, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger

Dom:

FC Nordsjælland er rundens klareste favorit, men uden flere faste startere fra første halvdel af sæsonen, er det svært at vide sig helt sikker på deres niveau anno 2025.

Til gengæld tyder det meste på en underholdende affære.

Hjemmeholdet har indkasseret mål i 13 af de seneste 14 kampe, mens Sønderjyske på trods af få sejre, som oftest bider fra sig offensivt.

Nordsjællænderne med initiativet og Qamili og co. lurende på omstillinger fordrer for en målrig affære, hvor netmaskerne snildt kan ende med at blafre i begge ender af banen.

3-1 til FCN.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 19, 2026 03:26 am

Ligatabel:

Seneste resultater





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Jubler over ny Brøndby-chef

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Håber på FC København-exit

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Barcelona vandt 7-2

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Presset træner vil rotere mod FCM

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Interessant afsløring

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

– Ikke for debutanter!

– Er der virkelig brug for ham i truppen?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Nu forklarer Noah Nartey

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Chelsea – Paris Saint-Germain

Overraskende U21-trupudtagelse