Superliga
Dommer: Jonas Hansen
Søn 23. feb kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Over 2.5 mål + Begge hold scorer
Odds 1.96
Odds fra april 11, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland fik en lille weekendtur til Aalborg i sidste weekend, men måtte tage hjem igen uden fodbold i benene, da der var gået frost i græstæppet på Aalborg Portland Park.
Vi er dermed ikke blevet klogere på nordsjællændernes niveau til forårets anden runde, hvor der venter et opgør hjemme på kunstgræs mod Sønderjyske.
Umiddelbart står Farum-holdet svækket i forhold til efteråret, da blandt andre Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov, Daniel Svensson og Lucas Hey er draget videre i karrieren i løbet af vinterpausen, og på den baggrund er det ikke nok ikke helt tosset med en genstart hjemme i vante omgivelser på favoritunderlaget.
Selvom Jens Olsens tropper ikke kom i aktion i årets første runde, var der alligevel lidt at varme sig på med Silkeborgs nederlag til Vejle, som betyder, at nordsjællænderne kan tage tre point på de direkte konkurrenter i kampen om en plads i mesterskabspillet.
Startopstillingerne nåede at komme ud til opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland, og her var både Kian Hansen og Tobias Salquist fraværende for FCN. Førstnævnte er i truppen til kampen mod Sønderjyske, mens Tobias Salquist sidder ude igen.
Sønderjyske:
FC Nordsjælland kom aldrig i aktion i Aalborg, og Sønderjyske var heller ikke rigtig til stede i forårspremieren mod AGF.
Oprykkerne kom hurtigt bagud med både 1-0 og 2-0 hjemme på Sydbank Park, og selvom Djantou fik reduceret allerede i første halvleg, blev der aldrig tvivl om udfaldet i et opgør, hvor Thomas Nørgaards ikke tilnærmelsesvis ramte dagen og fortjent tabte med 4-1.
Defensivt var gæsterne udfordrede og med hele fire mål imod, er de nu det mest indkasserende hold i Superliga-sæsonen.
Det aspekt skal der rettes op på, hvis sønderjyderne vil sikre endnu en sæson i den bedste række, for offensivt ser de nemlig ganske giftige ud, og har da også scoret flere mål end de konkurrenterne i bunden af rækken.
Lyngby, som er nærmeste forfølger i nedrykningskampen, tabte også første kamp, så Sønderjyske har fortsat seks point til stregen, men der skal helt andre boller på suppen, hvis ikke det forspring skal komme i fare.
Nicolai Flø og Daniel Gretarsson forventes ude med skader.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Marxen, Høgsberg – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Nene, Egeli
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Olsen, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger
Dom:
FC Nordsjælland er rundens klareste favorit, men uden flere faste startere fra første halvdel af sæsonen, er det svært at vide sig helt sikker på deres niveau anno 2025.
Til gengæld tyder det meste på en underholdende affære.
Hjemmeholdet har indkasseret mål i 13 af de seneste 14 kampe, mens Sønderjyske på trods af få sejre, som oftest bider fra sig offensivt.
Nordsjællænderne med initiativet og Qamili og co. lurende på omstillinger fordrer for en målrig affære, hvor netmaskerne snildt kan ende med at blafre i begge ender af banen.
3-1 til FCN.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 11, 2026 06:48 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Barcelona klager til UEFA
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
AGF snubler i guldkampen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
Afviser korruptionsanklager efter skandale
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Liverpool – Fulham
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen