FC Nordsjælland – Sønderjyske

FC Nordsjælland kom ikke i aktion i årets første runde, og får dermed lov til at tage hul på foråret hjemme på Right To Dream Park mod Sønderjyske, som fik ørene i maskinen mod AGF



Superliga

Dommer: Jonas Hansen

Søn 23. feb kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål + Begge hold scorer

Odds 1.96

Spil hos Betano

Odds fra april 21, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

FC Nordsjælland fik en lille weekendtur til Aalborg i sidste weekend, men måtte tage hjem igen uden fodbold i benene, da der var gået frost i græstæppet på Aalborg Portland Park.

Vi er dermed ikke blevet klogere på nordsjællændernes niveau til forårets anden runde, hvor der venter et opgør hjemme på kunstgræs mod Sønderjyske.

Umiddelbart står Farum-holdet svækket i forhold til efteråret, da blandt andre Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov, Daniel Svensson og Lucas Hey er draget videre i karrieren i løbet af vinterpausen, og på den baggrund er det ikke nok ikke helt tosset med en genstart hjemme i vante omgivelser på favoritunderlaget.

Selvom Jens Olsens tropper ikke kom i aktion i årets første runde, var der alligevel lidt at varme sig på med Silkeborgs nederlag til Vejle, som betyder, at nordsjællænderne kan tage tre point på de direkte konkurrenter i kampen om en plads i mesterskabspillet.

Startopstillingerne nåede at komme ud til opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland, og her var både Kian Hansen og Tobias Salquist fraværende for FCN. Førstnævnte er i truppen til kampen mod Sønderjyske, mens Tobias Salquist sidder ude igen.

Sønderjyske:

FC Nordsjælland kom aldrig i aktion i Aalborg, og Sønderjyske var heller ikke rigtig til stede i forårspremieren mod AGF.

Oprykkerne kom hurtigt bagud med både 1-0 og 2-0 hjemme på Sydbank Park, og selvom Djantou fik reduceret allerede i første halvleg, blev der aldrig tvivl om udfaldet i et opgør, hvor Thomas Nørgaards ikke tilnærmelsesvis ramte dagen og fortjent tabte med 4-1.

Defensivt var gæsterne udfordrede og med hele fire mål imod, er de nu det mest indkasserende hold i Superliga-sæsonen.

Det aspekt skal der rettes op på, hvis sønderjyderne vil sikre endnu en sæson i den bedste række, for offensivt ser de nemlig ganske giftige ud, og har da også scoret flere mål end de konkurrenterne i bunden af rækken.

Lyngby, som er nærmeste forfølger i nedrykningskampen, tabte også første kamp, så Sønderjyske har fortsat seks point til stregen, men der skal helt andre boller på suppen, hvis ikke det forspring skal komme i fare.

Nicolai Flø og Daniel Gretarsson forventes ude med skader.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Ingen
Sønderjyske: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Marxen, Høgsberg – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Nene, Egeli

Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Olsen, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger

Dom:

FC Nordsjælland er rundens klareste favorit, men uden flere faste startere fra første halvdel af sæsonen, er det svært at vide sig helt sikker på deres niveau anno 2025.

Til gengæld tyder det meste på en underholdende affære.

Hjemmeholdet har indkasseret mål i 13 af de seneste 14 kampe, mens Sønderjyske på trods af få sejre, som oftest bider fra sig offensivt.

Nordsjællænderne med initiativet og Qamili og co. lurende på omstillinger fordrer for en målrig affære, hvor netmaskerne snildt kan ende med at blafre i begge ender af banen.

3-1 til FCN.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 21, 2026 02:17 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

‘Så brænder hele København ned’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Steve Cooper storroser stjerne

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Legende scorer landstrænerjob

AGF har holdt fri inden FCM-brag