Superliga
Dommer: Jonas Hansen
Søn 23. feb kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Over 2.5 mål + Begge hold scorer
Odds 1.96
Odds fra april 21, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland fik en lille weekendtur til Aalborg i sidste weekend, men måtte tage hjem igen uden fodbold i benene, da der var gået frost i græstæppet på Aalborg Portland Park.
Vi er dermed ikke blevet klogere på nordsjællændernes niveau til forårets anden runde, hvor der venter et opgør hjemme på kunstgræs mod Sønderjyske.
Umiddelbart står Farum-holdet svækket i forhold til efteråret, da blandt andre Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov, Daniel Svensson og Lucas Hey er draget videre i karrieren i løbet af vinterpausen, og på den baggrund er det ikke nok ikke helt tosset med en genstart hjemme i vante omgivelser på favoritunderlaget.
Selvom Jens Olsens tropper ikke kom i aktion i årets første runde, var der alligevel lidt at varme sig på med Silkeborgs nederlag til Vejle, som betyder, at nordsjællænderne kan tage tre point på de direkte konkurrenter i kampen om en plads i mesterskabspillet.
Startopstillingerne nåede at komme ud til opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland, og her var både Kian Hansen og Tobias Salquist fraværende for FCN. Førstnævnte er i truppen til kampen mod Sønderjyske, mens Tobias Salquist sidder ude igen.
Sønderjyske:
FC Nordsjælland kom aldrig i aktion i Aalborg, og Sønderjyske var heller ikke rigtig til stede i forårspremieren mod AGF.
Oprykkerne kom hurtigt bagud med både 1-0 og 2-0 hjemme på Sydbank Park, og selvom Djantou fik reduceret allerede i første halvleg, blev der aldrig tvivl om udfaldet i et opgør, hvor Thomas Nørgaards ikke tilnærmelsesvis ramte dagen og fortjent tabte med 4-1.
Defensivt var gæsterne udfordrede og med hele fire mål imod, er de nu det mest indkasserende hold i Superliga-sæsonen.
Det aspekt skal der rettes op på, hvis sønderjyderne vil sikre endnu en sæson i den bedste række, for offensivt ser de nemlig ganske giftige ud, og har da også scoret flere mål end de konkurrenterne i bunden af rækken.
Lyngby, som er nærmeste forfølger i nedrykningskampen, tabte også første kamp, så Sønderjyske har fortsat seks point til stregen, men der skal helt andre boller på suppen, hvis ikke det forspring skal komme i fare.
Nicolai Flø og Daniel Gretarsson forventes ude med skader.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Marxen, Høgsberg – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Nene, Egeli
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Oggesen, Soulas, Olsen, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Agger
Dom:
FC Nordsjælland er rundens klareste favorit, men uden flere faste startere fra første halvdel af sæsonen, er det svært at vide sig helt sikker på deres niveau anno 2025.
Til gengæld tyder det meste på en underholdende affære.
Hjemmeholdet har indkasseret mål i 13 af de seneste 14 kampe, mens Sønderjyske på trods af få sejre, som oftest bider fra sig offensivt.
Nordsjællænderne med initiativet og Qamili og co. lurende på omstillinger fordrer for en målrig affære, hvor netmaskerne snildt kan ende med at blafre i begge ender af banen.
3-1 til FCN.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 21, 2026 14:57 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADETS DOM