FC Nordsjælland fik sæsonens første superligasejr, da holdet besejrede lokalrivalerne Lyngby med 4-1 på hjemmebane.
Lyngby kunne ellers gå til pausen foran med 1-0, men FC Nordsjælland vendte det hele på hovedet med en stærk anden halvleg. Ghaneseren Kamaldeen Sulemana lyste blandt andet op med to mål.
Sejren kom i hus takket være et solidt overtag i boldbesiddelse og målchancer. Særligt Lyngbys to backs kom på overarbejde, da hjemmeholdet ofte angreb over kanterne.
Det tvang gæsterne langt tilbage, og ofte havnede Lyngby med fem mand i forsvarskæden. Til gengæld truede Lyngby den anden vej med flere farlige omstillinger, når muligheden bød sig.
Med sejren avancerer FC Nordsjælland til femtepladsen med fire point, mens Lyngby fortsat er uden sejr og blot har skrabet et enkelt point sammen i de første tre runder. Det placerer holdet under nedrykningsstregen.
Hjemmeholdet startede godt, og Isaac Atanga kom til to gigantiske chancer i første halvleg, men manglede skarphed.
Det blev straffet af Lyngbys Kasper Jørgensen i den anden ende, da han fik sparket en ripost i mål kort før pausen. Her skulle der VAR til at konstatere, at bolden havde krydset stregen.
Hjemmeholdet kom flyvende ud til anden halvleg, og det gav pote efter bare fem minutter.
Først udlignede forsvarsspilleren Ulrik Yttergård Jenssen, da han kom forrest på et hjørnespark, som han styrede i nettet med en kontrolleret inderside.
Bare fire minutter senere var den gal i Lyngby-defensiven igen, da Kamaldeen Sulemana kom til en fri afslutning i feltet og gjorde det til 2-1.
Efter 2-1-scoringen faldt Lyngby sammen, og hjemmeholdet satte trumf på i kampens sidste kvarter.
Magnus Kofod Andersen gjorde det til 3-1, inden Kamaldeen Sulemana kronede en flot indsats med at krølle bolden helt op i hjørnet til slutresultatet 4-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
OPTATK
PSG – Arsenal
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
MEDIE
