FC Nordsjælland fik sæsonens første superligasejr, da holdet besejrede lokalrivalerne Lyngby med 4-1 på hjemmebane.
Lyngby kunne ellers gå til pausen foran med 1-0, men FC Nordsjælland vendte det hele på hovedet med en stærk anden halvleg. Ghaneseren Kamaldeen Sulemana lyste blandt andet op med to mål.
Sejren kom i hus takket være et solidt overtag i boldbesiddelse og målchancer. Særligt Lyngbys to backs kom på overarbejde, da hjemmeholdet ofte angreb over kanterne.
Det tvang gæsterne langt tilbage, og ofte havnede Lyngby med fem mand i forsvarskæden. Til gengæld truede Lyngby den anden vej med flere farlige omstillinger, når muligheden bød sig.
Med sejren avancerer FC Nordsjælland til femtepladsen med fire point, mens Lyngby fortsat er uden sejr og blot har skrabet et enkelt point sammen i de første tre runder. Det placerer holdet under nedrykningsstregen.
Hjemmeholdet startede godt, og Isaac Atanga kom til to gigantiske chancer i første halvleg, men manglede skarphed.
Det blev straffet af Lyngbys Kasper Jørgensen i den anden ende, da han fik sparket en ripost i mål kort før pausen. Her skulle der VAR til at konstatere, at bolden havde krydset stregen.
Hjemmeholdet kom flyvende ud til anden halvleg, og det gav pote efter bare fem minutter.
Først udlignede forsvarsspilleren Ulrik Yttergård Jenssen, da han kom forrest på et hjørnespark, som han styrede i nettet med en kontrolleret inderside.
Bare fire minutter senere var den gal i Lyngby-defensiven igen, da Kamaldeen Sulemana kom til en fri afslutning i feltet og gjorde det til 2-1.
Efter 2-1-scoringen faldt Lyngby sammen, og hjemmeholdet satte trumf på i kampens sidste kvarter.
Magnus Kofod Andersen gjorde det til 3-1, inden Kamaldeen Sulemana kronede en flot indsats med at krølle bolden helt op i hjørnet til slutresultatet 4-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
