FC Nordsjælland fik sæsonens første superligasejr, da holdet besejrede lokalrivalerne Lyngby med 4-1 på hjemmebane.
Lyngby kunne ellers gå til pausen foran med 1-0, men FC Nordsjælland vendte det hele på hovedet med en stærk anden halvleg. Ghaneseren Kamaldeen Sulemana lyste blandt andet op med to mål.
Sejren kom i hus takket være et solidt overtag i boldbesiddelse og målchancer. Særligt Lyngbys to backs kom på overarbejde, da hjemmeholdet ofte angreb over kanterne.
Det tvang gæsterne langt tilbage, og ofte havnede Lyngby med fem mand i forsvarskæden. Til gengæld truede Lyngby den anden vej med flere farlige omstillinger, når muligheden bød sig.
Med sejren avancerer FC Nordsjælland til femtepladsen med fire point, mens Lyngby fortsat er uden sejr og blot har skrabet et enkelt point sammen i de første tre runder. Det placerer holdet under nedrykningsstregen.
Hjemmeholdet startede godt, og Isaac Atanga kom til to gigantiske chancer i første halvleg, men manglede skarphed.
Det blev straffet af Lyngbys Kasper Jørgensen i den anden ende, da han fik sparket en ripost i mål kort før pausen. Her skulle der VAR til at konstatere, at bolden havde krydset stregen.
Hjemmeholdet kom flyvende ud til anden halvleg, og det gav pote efter bare fem minutter.
Først udlignede forsvarsspilleren Ulrik Yttergård Jenssen, da han kom forrest på et hjørnespark, som han styrede i nettet med en kontrolleret inderside.
Bare fire minutter senere var den gal i Lyngby-defensiven igen, da Kamaldeen Sulemana kom til en fri afslutning i feltet og gjorde det til 2-1.
Efter 2-1-scoringen faldt Lyngby sammen, og hjemmeholdet satte trumf på i kampens sidste kvarter.
Magnus Kofod Andersen gjorde det til 3-1, inden Kamaldeen Sulemana kronede en flot indsats med at krølle bolden helt op i hjørnet til slutresultatet 4-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
