FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

FC Nordsjællands cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, er ked af nyheden om, at Johannes Hoff Thorup er færdig i Norwich.



FARUM (Tipsbladet): Det blev til knap 10 måneder i Norwich City for Johannes Hoff Thorup.

Den 36-årige cheftræner, som FC Nordsjælland solgte til Norwich forud for den indeværende sæson, blev nemlig fyret tirsdag eftermiddag grundet skuffende resultater over de seneste måneder. 

Og det berører hans afløser i FC Nordsjælland, Jens Fønsskov Olsen. 

Jens Fønsskov Olsen har nemlig selv arbejdet tæt sammen med Johannes Hoff Thorup i Farum, som han i sidste sæson var assistenttræner under. 

– Det er selvfølgelig noget, der rører mig og gør mig ked af det, fordi jeg ved, at Johannes er et godt menneske frem for alt, men han er også en superdygtig fodboldtræner. 

– Så det har jeg da lige brugt lidt tid på i dag, lige at tænke lidt over at fodbold er en fantastisk dragende verden, hvis man er interesseret i det, men på den anden side også hård og meget, meget kynisk og uforudsigelig, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter FC Nordsjællands sejr over FC Midtjylland tirsdag aften. 

Hvad har det sat i gang af tanker for dig?

– Ikke nogen. Jeg er bekendt med de konsekvenser, det kan have at være fodboldtræner, hvis det er, at resultaterne ikke er med en over en periode. Så er der selvfølgelig nogle steder, hvor snoren er kortere end andre, og hvor presset er større.

Jens Fønsskov Olsen fortæller, at han ikke havde nået at sende Johannes Hoff Thorup en besked før FC Nordsjællands kamp tirsdag aften, men at han planlægger at kontakte sin tidligere kollega.

36-årige Johannes Hoff Thorup imponerede i sidste sæson med FC Nordsjælland, men i Norwich har resultaterne været svingende, og i 47 kampe har han haft et pointsnit på 1.19 point pr. kamp. De seneste 10 ligakampe har også blot budt på én sejr, tre uafgjorte og seks nederlag. 

Også Glen Riddersholm, der var assistent i Norwich, forlader den engelske klub. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stopper efter VM-nedtur

Sydafrika – Canada

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Meldes tæt på storklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen