FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

FC Nordsjællands cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, er ked af nyheden om, at Johannes Hoff Thorup er færdig i Norwich.



FARUM (Tipsbladet): Det blev til knap 10 måneder i Norwich City for Johannes Hoff Thorup.

Den 36-årige cheftræner, som FC Nordsjælland solgte til Norwich forud for den indeværende sæson, blev nemlig fyret tirsdag eftermiddag grundet skuffende resultater over de seneste måneder. 

Og det berører hans afløser i FC Nordsjælland, Jens Fønsskov Olsen. 

Jens Fønsskov Olsen har nemlig selv arbejdet tæt sammen med Johannes Hoff Thorup i Farum, som han i sidste sæson var assistenttræner under. 

– Det er selvfølgelig noget, der rører mig og gør mig ked af det, fordi jeg ved, at Johannes er et godt menneske frem for alt, men han er også en superdygtig fodboldtræner. 

– Så det har jeg da lige brugt lidt tid på i dag, lige at tænke lidt over at fodbold er en fantastisk dragende verden, hvis man er interesseret i det, men på den anden side også hård og meget, meget kynisk og uforudsigelig, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter FC Nordsjællands sejr over FC Midtjylland tirsdag aften. 

Hvad har det sat i gang af tanker for dig?

– Ikke nogen. Jeg er bekendt med de konsekvenser, det kan have at være fodboldtræner, hvis det er, at resultaterne ikke er med en over en periode. Så er der selvfølgelig nogle steder, hvor snoren er kortere end andre, og hvor presset er større.

Jens Fønsskov Olsen fortæller, at han ikke havde nået at sende Johannes Hoff Thorup en besked før FC Nordsjællands kamp tirsdag aften, men at han planlægger at kontakte sin tidligere kollega.

36-årige Johannes Hoff Thorup imponerede i sidste sæson med FC Nordsjælland, men i Norwich har resultaterne været svingende, og i 47 kampe har han haft et pointsnit på 1.19 point pr. kamp. De seneste 10 ligakampe har også blot budt på én sejr, tre uafgjorte og seks nederlag. 

Også Glen Riddersholm, der var assistent i Norwich, forlader den engelske klub. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Deler i Dallas

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Chokskifte på vej?

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Sydafrika – Sydkorea

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Til lægetjek i Superliga-klub

Skotland – Brasilien

Tjekkiet – Mexico

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tunesien – Holland

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

West Ham opfordres til at hente dansk bomber