FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

FC Nordsjællands cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, er ked af nyheden om, at Johannes Hoff Thorup er færdig i Norwich.



FARUM (Tipsbladet): Det blev til knap 10 måneder i Norwich City for Johannes Hoff Thorup.

Den 36-årige cheftræner, som FC Nordsjælland solgte til Norwich forud for den indeværende sæson, blev nemlig fyret tirsdag eftermiddag grundet skuffende resultater over de seneste måneder. 

Og det berører hans afløser i FC Nordsjælland, Jens Fønsskov Olsen. 

Jens Fønsskov Olsen har nemlig selv arbejdet tæt sammen med Johannes Hoff Thorup i Farum, som han i sidste sæson var assistenttræner under. 

– Det er selvfølgelig noget, der rører mig og gør mig ked af det, fordi jeg ved, at Johannes er et godt menneske frem for alt, men han er også en superdygtig fodboldtræner. 

– Så det har jeg da lige brugt lidt tid på i dag, lige at tænke lidt over at fodbold er en fantastisk dragende verden, hvis man er interesseret i det, men på den anden side også hård og meget, meget kynisk og uforudsigelig, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter FC Nordsjællands sejr over FC Midtjylland tirsdag aften. 

Hvad har det sat i gang af tanker for dig?

– Ikke nogen. Jeg er bekendt med de konsekvenser, det kan have at være fodboldtræner, hvis det er, at resultaterne ikke er med en over en periode. Så er der selvfølgelig nogle steder, hvor snoren er kortere end andre, og hvor presset er større.

Jens Fønsskov Olsen fortæller, at han ikke havde nået at sende Johannes Hoff Thorup en besked før FC Nordsjællands kamp tirsdag aften, men at han planlægger at kontakte sin tidligere kollega.

36-årige Johannes Hoff Thorup imponerede i sidste sæson med FC Nordsjælland, men i Norwich har resultaterne været svingende, og i 47 kampe har han haft et pointsnit på 1.19 point pr. kamp. De seneste 10 ligakampe har også blot budt på én sejr, tre uafgjorte og seks nederlag. 

Også Glen Riddersholm, der var assistent i Norwich, forlader den engelske klub. 





LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

‘Horsens var et helvede’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Brøndby har været i dialog med VM-profil