FARUM (Tipsbladet): Det blev til knap 10 måneder i Norwich City for Johannes Hoff Thorup.
Den 36-årige cheftræner, som FC Nordsjælland solgte til Norwich forud for den indeværende sæson, blev nemlig fyret tirsdag eftermiddag grundet skuffende resultater over de seneste måneder.
Og det berører hans afløser i FC Nordsjælland, Jens Fønsskov Olsen.
Jens Fønsskov Olsen har nemlig selv arbejdet tæt sammen med Johannes Hoff Thorup i Farum, som han i sidste sæson var assistenttræner under.
– Det er selvfølgelig noget, der rører mig og gør mig ked af det, fordi jeg ved, at Johannes er et godt menneske frem for alt, men han er også en superdygtig fodboldtræner.
– Så det har jeg da lige brugt lidt tid på i dag, lige at tænke lidt over at fodbold er en fantastisk dragende verden, hvis man er interesseret i det, men på den anden side også hård og meget, meget kynisk og uforudsigelig, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter FC Nordsjællands sejr over FC Midtjylland tirsdag aften.
Hvad har det sat i gang af tanker for dig?
– Ikke nogen. Jeg er bekendt med de konsekvenser, det kan have at være fodboldtræner, hvis det er, at resultaterne ikke er med en over en periode. Så er der selvfølgelig nogle steder, hvor snoren er kortere end andre, og hvor presset er større.
Jens Fønsskov Olsen fortæller, at han ikke havde nået at sende Johannes Hoff Thorup en besked før FC Nordsjællands kamp tirsdag aften, men at han planlægger at kontakte sin tidligere kollega.
36-årige Johannes Hoff Thorup imponerede i sidste sæson med FC Nordsjælland, men i Norwich har resultaterne været svingende, og i 47 kampe har han haft et pointsnit på 1.19 point pr. kamp. De seneste 10 ligakampe har også blot budt på én sejr, tre uafgjorte og seks nederlag.
Også Glen Riddersholm, der var assistent i Norwich, forlader den engelske klub.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Her er Tunesiens nye VM-træner
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Uruguay slider sig til uafgjort
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Iran og New Zealand deler
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
OPTAKT
Østrig – Jordan
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER