FC Nordsjælland-træner jubler over Essien-tilgang

Stjernen Michael Essien kan lære FCN’s spillere ting, som trænerne i staben ikke kan, lyder det fra .



Han har vundet Champions League, han har vundet Premier League og han har spillet med ved to VM-slutrunder.

Nu er den 37-årige ghaneser Michael Essien en del af trænerstaben i FC Nordsjælland, hvor han i sidste uge blev udnævnt som ‘Player Coach’, og den tilføjelse til staben er yderst værdifuld.

Det mener klubbens cheftræner Flemming Pedersen, der ikke kan lære sine spillere det samme, som Essien selv kan, når den tidligere Chelsea-midtbanespiller deltager som spiller i træningspassene i Farum.

– Michael Essien er ikke uddannet endnu, men han har en masse ‘tavs viden’, som vi kalder det. Når han spiller med og bevæger sig på banen, så dirigerer han helt naturligt med vores spillere, og de får en masse input. Det kan vi ikke gøre som trænere, så der ligger en stor forskel der, siger Flemming Pedersen.

Læs også:Ærlig Sabbi kritiserer sig selv

Essien er kommet til FCN på en aftale for den nuværende sæson, og det er en tilføjelse til trænerstaben, som FCN har været på udkig efter.

– Vi har hele tiden kigget efter en tidligere professionel spiller til trænerstaben, for det er vigtigt, vi har en, som har prøvet det på egen krop, siger FCN-træneren og tilføjer om den tidligere hårdtslående midtbanespiller:

– Han vil kunne gå ind at træne nærkampsdueller, for det handler ikke kun om at være fysisk stærk. Der er også timing og teknik i det, så der vil han være til stor gavn, og generelt skal han bidrage med en masse små forbedringer til spillerne.

FCN-midtbanespilleren Magnus Kofod har indtil nu set store perspektiver i, at Michael Essien træner med, for Superligaens yngste trup har godt af noget erfaring.

Læs også:OB-træner: Har ikke set så god en præstation i mange år

– Han har en masse erfaring, som vi kan lære en hel masse af – specielt når vi er så ung en trup, som vi er. Han kan forklare mere dybdegående, hvor vi kan forbedre os end nogle af vores trænere, så det er dejligt at have ham med, siger Magnus Kofod.

Essien var søndag med til sin første FCN-kamp, der endte med et 2-3-nederlag til Brøndby.

/ritzau/

Læs også:Uhre ser positivt på VAR: Det er en god ide
Læs også:Niels Frederiksen: En af de gode måder at vinde på
Læs også:FCN-kaptajn efter sent nederlag: Ved ærligt talt ikke, hvad der foregår




LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

AGF køber ham

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Spanien – Kap Verde

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig