FC Nordsjælland-træner jubler over Essien-tilgang

Stjernen Michael Essien kan lære FCN’s spillere ting, som trænerne i staben ikke kan, lyder det fra .



Han har vundet Champions League, han har vundet Premier League og han har spillet med ved to VM-slutrunder.

Nu er den 37-årige ghaneser Michael Essien en del af trænerstaben i FC Nordsjælland, hvor han i sidste uge blev udnævnt som ‘Player Coach’, og den tilføjelse til staben er yderst værdifuld.

Det mener klubbens cheftræner Flemming Pedersen, der ikke kan lære sine spillere det samme, som Essien selv kan, når den tidligere Chelsea-midtbanespiller deltager som spiller i træningspassene i Farum.

– Michael Essien er ikke uddannet endnu, men han har en masse ‘tavs viden’, som vi kalder det. Når han spiller med og bevæger sig på banen, så dirigerer han helt naturligt med vores spillere, og de får en masse input. Det kan vi ikke gøre som trænere, så der ligger en stor forskel der, siger Flemming Pedersen.

Læs også:Ærlig Sabbi kritiserer sig selv

Essien er kommet til FCN på en aftale for den nuværende sæson, og det er en tilføjelse til trænerstaben, som FCN har været på udkig efter.

– Vi har hele tiden kigget efter en tidligere professionel spiller til trænerstaben, for det er vigtigt, vi har en, som har prøvet det på egen krop, siger FCN-træneren og tilføjer om den tidligere hårdtslående midtbanespiller:

– Han vil kunne gå ind at træne nærkampsdueller, for det handler ikke kun om at være fysisk stærk. Der er også timing og teknik i det, så der vil han være til stor gavn, og generelt skal han bidrage med en masse små forbedringer til spillerne.

FCN-midtbanespilleren Magnus Kofod har indtil nu set store perspektiver i, at Michael Essien træner med, for Superligaens yngste trup har godt af noget erfaring.

Læs også:OB-træner: Har ikke set så god en præstation i mange år

– Han har en masse erfaring, som vi kan lære en hel masse af – specielt når vi er så ung en trup, som vi er. Han kan forklare mere dybdegående, hvor vi kan forbedre os end nogle af vores trænere, så det er dejligt at have ham med, siger Magnus Kofod.

Essien var søndag med til sin første FCN-kamp, der endte med et 2-3-nederlag til Brøndby.

/ritzau/

Læs også:Uhre ser positivt på VAR: Det er en god ide
Læs også:Niels Frederiksen: En af de gode måder at vinde på
Læs også:FCN-kaptajn efter sent nederlag: Ved ærligt talt ikke, hvad der foregår




Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Målfattigt på Vestegnen

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Christian Nørgaard tæt på skifte

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Lyngby BK – AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Klar besked om AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’