FC Vestsjælland jagter tre forstærkninger

Ledelsen i FC Vestsjælland har frigivet ekstra midler til at hente spillere i vinterens transfervindue.



FC Vestsjællands nyansatte sportsdirektør Jacob ‘Gaxe’ Gregersen får en travl vinter. Den nedrykningstruede Superliga-klub skal således hente markante forstærkninger i vinterens transfervindue. Det fastslår direktør Gert Hansen over for Sjællandske i forbindelse med ansættelsen af den nye sportsdirektør. 

– Der er udstukket en kurs for den kommende transferperiode. Vi skal i hvert fald have tre spillere ind, som kan forstærke holdet omkring en startopstilling. Det er det arbejde, som ” Gaxe” skal i gang med i dag, siger Gert Hansen til Sjællandske. 

Han understreger, at der ikke er tale om en panikhandling på grund af klubbens situation i bunden af Superligaen.

– Der er frigivet ekstra midler til at bygge på i form af nye og bedre spillere. Allerede i sommer besluttede vi os for at bygge på. Det spiller ingen rolle, hvor vi ligger i tabellen til jul. Jeg har det sådan, at vi hvis vi skulle starte fra nul i dag, så ville det her hold godt kunne klare sig i superligaen, men som vi ligger nu, så er det helt sikkert, at vi skal have bygget på, og det var heldigvis også planen, siger Gert Hansen. 

Direktøren fastslår i samme artikel, at efteråret ikke har været tilfredsstillende, men han understreger desuden, at cheftræner Michael Hansen ikke er fyringstruet. 





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

De har spurgt på Gustav Isaksen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

England – Argentina

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Tuchel klarmelder stor profil

‘Det er jeg træt af’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM