FC Vestsjælland jagter tre forstærkninger

Ledelsen i FC Vestsjælland har frigivet ekstra midler til at hente spillere i vinterens transfervindue.



FC Vestsjællands nyansatte sportsdirektør Jacob ‘Gaxe’ Gregersen får en travl vinter. Den nedrykningstruede Superliga-klub skal således hente markante forstærkninger i vinterens transfervindue. Det fastslår direktør Gert Hansen over for Sjællandske i forbindelse med ansættelsen af den nye sportsdirektør. 

– Der er udstukket en kurs for den kommende transferperiode. Vi skal i hvert fald have tre spillere ind, som kan forstærke holdet omkring en startopstilling. Det er det arbejde, som ” Gaxe” skal i gang med i dag, siger Gert Hansen til Sjællandske. 

Han understreger, at der ikke er tale om en panikhandling på grund af klubbens situation i bunden af Superligaen.

– Der er frigivet ekstra midler til at bygge på i form af nye og bedre spillere. Allerede i sommer besluttede vi os for at bygge på. Det spiller ingen rolle, hvor vi ligger i tabellen til jul. Jeg har det sådan, at vi hvis vi skulle starte fra nul i dag, så ville det her hold godt kunne klare sig i superligaen, men som vi ligger nu, så er det helt sikkert, at vi skal have bygget på, og det var heldigvis også planen, siger Gert Hansen. 

Direktøren fastslår i samme artikel, at efteråret ikke har været tilfredsstillende, men han understreger desuden, at cheftræner Michael Hansen ikke er fyringstruet. 





LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Dansk sensation: Der er interesse for ham

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker