For godt et år siden brugte Mohamed Daramy ikke mange kampe i FC København på at overbevise Ajax om at sprænge banken.
Indtil videre er de mange millioner, som hollænderne betalte for den danske kantspiller ikke blevet indfriet, og derfor er Daramy nu tilbage i FC København på en sæsonlang lejeaftale.
– I bliver nødt til at forstå, at når sådan en spiller bliver en mulighed på markedet for os, så skal vi skynde os at hente ham hjem. Både for vores egen skyld og Superligaens skyld. Når man ser på, hvad han præsterede for os, den forbindelse han har med fansene og de ting han kan på banen, så er det ikke noget, vi tænker ret længe over, siger FCK's sportschef Peter Christiansen til TV3 Sport.
I timerne under og efter aftalen mellem FC København og Mohamed Daramy blev der spekuleret i, om der var en købsoption indbygget i aftalen. Hollandske medier fortalte om en købsoption, mens BT skød spekulationerne ned.
Uanset hvad så er der ifølge sportschefen i FC København altid en mulighed for at købe ham. Først afviser han dog, at klubben afviger fra deres strategi ved at hente ham hjem på en lejeaftale.
– Det synes jeg ikke [at vi afviger fra vores strategi, red.]. Det er en af vores egne spillere, som vi giver mere spilletid, så han kan blive klar til nye ting igen. Måske kan vi endda få lov til at beholde ham. Det må tiden vise, siger "PC", og uddyber.
– Der er næsten altid en mulighed [for at beholde ham, red.]. Det behøver man ikke skrive ned i nogle papirer inden. Lad os nu se. Lad ham få lov til at spille og lad ham præstere, som han har gjort tidligere.
Mohamed Daramy får allerede lov til at vise sig frem på den største scene søndag, når han er med i startopstillingen i det københavnske derby mod Brøndby IF.
Du kan høre hele snakken med "PC" i afspilleren ovenfor, hvor han også freder Jess Thorup og bliver forholdt situationen omkring angriberpositionen.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Færdig som cheftræner i Real Madrid
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Michael Carrick bliver i Manchester United
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
INTERVIEW