FCK-advokat skal undersøge Toutouh-karantæne

FC København har haft en snak med Youssef Toutouh, efter han i forbindelse med pokalfinalen tog et romerlys i hånden. Klubben kritiserer dog Fodboldens Disciplinærinstans for at behandle sagen for langsomt.



Når den kommende sæson af Superligaen går i gang, bliver det uden Youssef Toutouh i de to første runder. FC København-spilleren blev tidligere onsdag idømt to spilledages karantæne for at fejre pokaltitlen med et romerlys i hånden.

Før sæsonen blev det indskærpet over for klubberne, at billigelse eller ligefrem hyldest af pyroteknik ville blive straffet, og FCK har da også efterfølgende fået en snak med Toutouh om hans fejring.

– Vi er enige i, at det ikke er nogen smart adfærd, og det har vi også talt med Youssef om. Det er han indforstået med, siger pressechef Jes Mortensen til tipsbladet.dk.

– Youssef er en spontan fyr og et følelsesmenneske, der lod sig rive med, efter han havde været med til at afslutte en fantastisk sæson. Det var ingen ond mening, men derfor er det stadig ikke smart. Vi kender ham godt nok til at vide, at han er en glad dreng, der ikke gør noget for at gøre nogen ondt.

Mens FC København anerkender, at Toutouh forbrød sig mod DBU’s regler, er klubben mindre enig i strafudmålingen. Den er “hård”, siger Mortensen, og klubben vil se på, om Toutouh overhovedet kan få karantæne i Superligaen.

– Det skal vi kigge på med vores advokat. Det sker i pokalturneringen, men han tager karantænen med over i Superligaen. Normalt afsoner man det i samme turnering, som det sker, men det må vores jurist kigge på, siger pressechefen.

Forud for pokalfinalen sidste år forklarede leder af DBU Turneringsudvalget, Henrik Andersen, at røde kort i pokalfinalen ville udløse en karantæne, som skulle afsones i Superligaen. 

Han nævnte dog intet om disciplinære forseelser begået uden for banen såsom Toutouhs romerlys-karantæne, der ikke kommer af en udvisning.

Jes Mortensen kritiserer desuden den tid, det har taget Fodboldens Disciplinærinstans at behandle sagen. 

– Vi synes godt, sagen kunne være behandlet hurtigere. Der har været afviklet kampe i Superligaen siden, hvor han kunne afsone straffen. Nu tager han den med videre i en ny turnering. Det, synes vi, er ærgerligt.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Danmark – Nordmakedonien

Helt på røven over Victor Froholdt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Sigter 32 personer for matchfixing

Hvem holder partilederne med i fodbold?

LIVE: Gigantisk underskud

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer melder stjerne klar

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Nu flytter anfører til Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Av, FCK! Her er de værst af alle

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Klar besked til danske debutanter



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Kæmpe nyhed i udlandet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!