FCK-advokat skal undersøge Toutouh-karantæne

FC København har haft en snak med Youssef Toutouh, efter han i forbindelse med pokalfinalen tog et romerlys i hånden. Klubben kritiserer dog Fodboldens Disciplinærinstans for at behandle sagen for langsomt.



Når den kommende sæson af Superligaen går i gang, bliver det uden Youssef Toutouh i de to første runder. FC København-spilleren blev tidligere onsdag idømt to spilledages karantæne for at fejre pokaltitlen med et romerlys i hånden.

Før sæsonen blev det indskærpet over for klubberne, at billigelse eller ligefrem hyldest af pyroteknik ville blive straffet, og FCK har da også efterfølgende fået en snak med Toutouh om hans fejring.

– Vi er enige i, at det ikke er nogen smart adfærd, og det har vi også talt med Youssef om. Det er han indforstået med, siger pressechef Jes Mortensen til tipsbladet.dk.

– Youssef er en spontan fyr og et følelsesmenneske, der lod sig rive med, efter han havde været med til at afslutte en fantastisk sæson. Det var ingen ond mening, men derfor er det stadig ikke smart. Vi kender ham godt nok til at vide, at han er en glad dreng, der ikke gør noget for at gøre nogen ondt.

Mens FC København anerkender, at Toutouh forbrød sig mod DBU’s regler, er klubben mindre enig i strafudmålingen. Den er “hård”, siger Mortensen, og klubben vil se på, om Toutouh overhovedet kan få karantæne i Superligaen.

– Det skal vi kigge på med vores advokat. Det sker i pokalturneringen, men han tager karantænen med over i Superligaen. Normalt afsoner man det i samme turnering, som det sker, men det må vores jurist kigge på, siger pressechefen.

Forud for pokalfinalen sidste år forklarede leder af DBU Turneringsudvalget, Henrik Andersen, at røde kort i pokalfinalen ville udløse en karantæne, som skulle afsones i Superligaen. 

Han nævnte dog intet om disciplinære forseelser begået uden for banen såsom Toutouhs romerlys-karantæne, der ikke kommer af en udvisning.

Jes Mortensen kritiserer desuden den tid, det har taget Fodboldens Disciplinærinstans at behandle sagen. 

– Vi synes godt, sagen kunne være behandlet hurtigere. Der har været afviklet kampe i Superligaen siden, hvor han kunne afsone straffen. Nu tager han den med videre i en ny turnering. Det, synes vi, er ærgerligt.



Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Andreas Christensen i chokskifte?

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Randers FC – OB

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

“Har set ham fra OB få karantæne”

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Lars Friis får ikke stort job

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Vender hjem til AaB

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp