Når den kommende sæson af Superligaen går i gang, bliver det uden Youssef Toutouh i de to første runder. FC København-spilleren blev tidligere onsdag idømt to spilledages karantæne for at fejre pokaltitlen med et romerlys i hånden.
Før sæsonen blev det indskærpet over for klubberne, at billigelse eller ligefrem hyldest af pyroteknik ville blive straffet, og FCK har da også efterfølgende fået en snak med Toutouh om hans fejring.
– Vi er enige i, at det ikke er nogen smart adfærd, og det har vi også talt med Youssef om. Det er han indforstået med, siger pressechef Jes Mortensen til tipsbladet.dk.
– Youssef er en spontan fyr og et følelsesmenneske, der lod sig rive med, efter han havde været med til at afslutte en fantastisk sæson. Det var ingen ond mening, men derfor er det stadig ikke smart. Vi kender ham godt nok til at vide, at han er en glad dreng, der ikke gør noget for at gøre nogen ondt.
Mens FC København anerkender, at Toutouh forbrød sig mod DBU’s regler, er klubben mindre enig i strafudmålingen. Den er “hård”, siger Mortensen, og klubben vil se på, om Toutouh overhovedet kan få karantæne i Superligaen.
– Det skal vi kigge på med vores advokat. Det sker i pokalturneringen, men han tager karantænen med over i Superligaen. Normalt afsoner man det i samme turnering, som det sker, men det må vores jurist kigge på, siger pressechefen.
Forud for pokalfinalen sidste år forklarede leder af DBU Turneringsudvalget, Henrik Andersen, at røde kort i pokalfinalen ville udløse en karantæne, som skulle afsones i Superligaen.
Han nævnte dog intet om disciplinære forseelser begået uden for banen såsom Toutouhs romerlys-karantæne, der ikke kommer af en udvisning.
Jes Mortensen kritiserer desuden den tid, det har taget Fodboldens Disciplinærinstans at behandle sagen.
– Vi synes godt, sagen kunne være behandlet hurtigere. Der har været afviklet kampe i Superligaen siden, hvor han kunne afsone straffen. Nu tager han den med videre i en ny turnering. Det, synes vi, er ærgerligt.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
AVIS
‘Det er slut’
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
