FCK-advokat skal undersøge Toutouh-karantæne

FC København har haft en snak med Youssef Toutouh, efter han i forbindelse med pokalfinalen tog et romerlys i hånden. Klubben kritiserer dog Fodboldens Disciplinærinstans for at behandle sagen for langsomt.



Når den kommende sæson af Superligaen går i gang, bliver det uden Youssef Toutouh i de to første runder. FC København-spilleren blev tidligere onsdag idømt to spilledages karantæne for at fejre pokaltitlen med et romerlys i hånden.

Før sæsonen blev det indskærpet over for klubberne, at billigelse eller ligefrem hyldest af pyroteknik ville blive straffet, og FCK har da også efterfølgende fået en snak med Toutouh om hans fejring.

– Vi er enige i, at det ikke er nogen smart adfærd, og det har vi også talt med Youssef om. Det er han indforstået med, siger pressechef Jes Mortensen til tipsbladet.dk.

– Youssef er en spontan fyr og et følelsesmenneske, der lod sig rive med, efter han havde været med til at afslutte en fantastisk sæson. Det var ingen ond mening, men derfor er det stadig ikke smart. Vi kender ham godt nok til at vide, at han er en glad dreng, der ikke gør noget for at gøre nogen ondt.

Mens FC København anerkender, at Toutouh forbrød sig mod DBU’s regler, er klubben mindre enig i strafudmålingen. Den er “hård”, siger Mortensen, og klubben vil se på, om Toutouh overhovedet kan få karantæne i Superligaen.

– Det skal vi kigge på med vores advokat. Det sker i pokalturneringen, men han tager karantænen med over i Superligaen. Normalt afsoner man det i samme turnering, som det sker, men det må vores jurist kigge på, siger pressechefen.

Forud for pokalfinalen sidste år forklarede leder af DBU Turneringsudvalget, Henrik Andersen, at røde kort i pokalfinalen ville udløse en karantæne, som skulle afsones i Superligaen. 

Han nævnte dog intet om disciplinære forseelser begået uden for banen såsom Toutouhs romerlys-karantæne, der ikke kommer af en udvisning.

Jes Mortensen kritiserer desuden den tid, det har taget Fodboldens Disciplinærinstans at behandle sagen. 

– Vi synes godt, sagen kunne være behandlet hurtigere. Der har været afviklet kampe i Superligaen siden, hvor han kunne afsone straffen. Nu tager han den med videre i en ny turnering. Det, synes vi, er ærgerligt.





LIVE

LIVE: FCK-fans stikker til Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Cooper og Svensson overrasker begge

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby IF – FC København

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Brighton – Manchester United

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Real Madrid – Athletic Club

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Felix Beijmo er færdig i AGF

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men