FCK-advokat skal undersøge Toutouh-karantæne

FC København har haft en snak med Youssef Toutouh, efter han i forbindelse med pokalfinalen tog et romerlys i hånden. Klubben kritiserer dog Fodboldens Disciplinærinstans for at behandle sagen for langsomt.



Når den kommende sæson af Superligaen går i gang, bliver det uden Youssef Toutouh i de to første runder. FC København-spilleren blev tidligere onsdag idømt to spilledages karantæne for at fejre pokaltitlen med et romerlys i hånden.

Før sæsonen blev det indskærpet over for klubberne, at billigelse eller ligefrem hyldest af pyroteknik ville blive straffet, og FCK har da også efterfølgende fået en snak med Toutouh om hans fejring.

– Vi er enige i, at det ikke er nogen smart adfærd, og det har vi også talt med Youssef om. Det er han indforstået med, siger pressechef Jes Mortensen til tipsbladet.dk.

– Youssef er en spontan fyr og et følelsesmenneske, der lod sig rive med, efter han havde været med til at afslutte en fantastisk sæson. Det var ingen ond mening, men derfor er det stadig ikke smart. Vi kender ham godt nok til at vide, at han er en glad dreng, der ikke gør noget for at gøre nogen ondt.

Mens FC København anerkender, at Toutouh forbrød sig mod DBU’s regler, er klubben mindre enig i strafudmålingen. Den er “hård”, siger Mortensen, og klubben vil se på, om Toutouh overhovedet kan få karantæne i Superligaen.

– Det skal vi kigge på med vores advokat. Det sker i pokalturneringen, men han tager karantænen med over i Superligaen. Normalt afsoner man det i samme turnering, som det sker, men det må vores jurist kigge på, siger pressechefen.

Forud for pokalfinalen sidste år forklarede leder af DBU Turneringsudvalget, Henrik Andersen, at røde kort i pokalfinalen ville udløse en karantæne, som skulle afsones i Superligaen. 

Han nævnte dog intet om disciplinære forseelser begået uden for banen såsom Toutouhs romerlys-karantæne, der ikke kommer af en udvisning.

Jes Mortensen kritiserer desuden den tid, det har taget Fodboldens Disciplinærinstans at behandle sagen. 

– Vi synes godt, sagen kunne være behandlet hurtigere. Der har været afviklet kampe i Superligaen siden, hvor han kunne afsone straffen. Nu tager han den med videre i en ny turnering. Det, synes vi, er ærgerligt.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Giver VM-garanti

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

‘Tæt på et rædselskabinet’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Deler godt Brøndby-nyt

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Flere ændringer på vej i FC København  

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Det er helt galt, Brøndby!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Oprykker henter FCK-emne

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Storklub jagter Jacob Neestrup

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!