FC København-anfører: VAR dræber spillet

FCK-profiler og træner Jess Thorup, mener, at VAR skrider for meget ind, og det skete igen mod Brøndby.



Ingen FC København-kamp uden VAR-drama. Således heller ikke i søndagens derby, som Brøndby vandt 2-1 på hjemmebane.

Først fik FCK annulleret det, man troede var Kamil Wilczeks udligning til 1-1, og i stedet fik Brøndby kort efter tilkendt et straffespark, der førte til det afgørende 2-0-mål.

I tillægstiden fik FCK så sin reducering, selv om der så ud til at være strafbar offside, inden Jens Stage scorede.

FCK-anfører Zeca er træt af, at VAR skal spille så stor en rolle.

– Det er hverken første eller anden gang. Der skal ske noget med det. Det skal være mere tydeligt.

– Det dræber alt ved spillet både for spillerne, der ikke længere kan juble, og for seerne derhjemme. Jeg savner fodbold, som det var før, siger Zeca.

Også Rasmus Falk ærgrer sig over, at der skal tales om VAR efter de fleste kampe. Det samme var tilfældet sidste søndag, da FCK selv fik straffespark efter kampens sidste fløjt og på den måde fik 3-3 mod AGF.

Tidligere på foråret fik FCK desuden to straffespark mod Sønderjyske, som også skabte stor debat, og dommeren indrømmede efterfølgende, at de ikke skulle have været dømt.

– Jeg prøver at se objektivt på det. Jeg synes, at det fylder for meget, indleder Rasmus Falk.

– Generelt skal der strammes op, for et er, at der skal tjekkes tre-fire kendelser, og rytmen bliver ødelagt, men vi får alligevel ikke de rigtige kendelser, som alle er interesserede i.

FCK-træner Jess Thorup mener også, at der skal evalueres på videodommersystemet.

– Lige nu er jeg i følelsernes vold, men jeg vil sige, at de sidste 15 minutter gik alt for meget med at kigge VAR, siger Thorup.

Han forstår ikke, hvorfor Wilczeks mål blev annulleret.

– Ingen spillere brokkede sig. Bolden ramte Slimane på hånden, før den røg hen på Jonas Winds hånd. Jeg ved godt, at VAR er nyt, men i dag synes jeg, at det gik ud over os.

– Det er ikke en topkamp værdig, at man skal kigge så meget VAR. Jeg synes, at dommeren skal stole mere på sine egne kendelser, og vi skal snakke om grænsen for, hvor meget vi skal bruge VAR. Det er en proces, som alle skal lære af, siger Thorup.

Med nederlaget til Brøndby er FCK syv point efter ærkerivalen fra den københavnske vestegn.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Viborg FF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Svensson giver status på Huescas

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Fin lodtrækning for FCK

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC København kan miste endnu en stjerne

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri