KØBENHAVN: FC København bad tidligere mandag udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S) om en undskyldning, efter at politikeren havde luftet en nedladende kommentar på Twitter. Og den er han nu kommet med.
Få timer forud for mandagens opgør mod Manchester United i Europa League skrev Tesfaye ifølge FCK følgende på Twitter:
– FCK-United? Jeg kunne aldrig drømme om at håbe de klubber nogensinde vandt en fodboldkamp. Men hvem håber jeg mest på taber? Jeg håber på nederlag til Judas Stage og Kamil Paycheck.
Kommentaren henviste formentlig til de to FCK-spillere Jens Stage og Kamil Wilczek.
De to spillere har hver især været klubikoner i henholdsvis AGF og Brøndby, som er to af FCK’s konkurrenter i Superligaen.
Sent mandag aften var Mattias Tesfaye så på Twitter igen med en undskyldning. Den lyder såleledes:
– Undskyld! For mig er fodbold sjov og ballade og drilleri mellem klubberne. Men jeg blev gjort opmærksom på, at mit tweet blev læst i forlængelse af nogle vanvittige trusler mod spillerne. Og så er det ikke sjovt længere. Alt det bedste til Stage og Kamil.
Tesfaye havde forinden slettet sit første tweet, men fodboldklubben krævede stadig en undskyldning af politikeren.
– Én ting er, at der kan være en hård tone mellem fans, men at en minister bruger en sådan tone, finder vi helt uforståeligt og uacceptabelt, lød det på klubbens hjemmeside.
– Det er forkert over for spillerne, men det er det i høj grad også over for spillernes familier, der i forvejen har måttet stå model til meget. Derfor forventer vi naturligvis en lige så officiel undskyldning fra ministeren, som hans angreb var det.
FCK fandt det desuden besynderligt, at en dansk minister ikke ønsker klubben det bedste, da FCK beskæftiger hundredvis af mennesker.
FC Københavns manager, Ståle Solbakken, fik Tesfayes første tweet læst op på pressemødet efter FCK’s 0-1-nederlag til Manchester United. Nordmanden er ikke imponeret over politikerens brug af øgenavne om FCK-spillere.
– Når han vågner op i morgen, så vil han føle sig som Danmarks største fjols, siger Ståle Solbakken.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
Her er FCK’s næste modstander i Europa
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
John Stones tager sydpå
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FC Midtjylland er ude
TOPNYHED
