Solbakken: Tesfaye vil føle sig som Danmarks største fjols, når han vågner

Ståle Solbakken mener, at Mattias Tesfaye må føle sig som et fjols, når han vågner tirsdag.



KØBENHAVN: FC København bad tidligere mandag udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S) om en undskyldning, efter at politikeren havde luftet en nedladende kommentar på Twitter. Og den er han nu kommet med.

Få timer forud for mandagens opgør mod Manchester United i Europa League skrev Tesfaye ifølge FCK følgende på Twitter:

– FCK-United? Jeg kunne aldrig drømme om at håbe de klubber nogensinde vandt en fodboldkamp. Men hvem håber jeg mest på taber? Jeg håber på nederlag til Judas Stage og Kamil Paycheck.

Kommentaren henviste formentlig til de to FCK-spillere Jens Stage og Kamil Wilczek.

De to spillere har hver især været klubikoner i henholdsvis AGF og Brøndby, som er to af FCK’s konkurrenter i Superligaen.

Sent mandag aften var Mattias Tesfaye så på Twitter igen med en undskyldning. Den lyder såleledes:

– Undskyld! For mig er fodbold sjov og ballade og drilleri mellem klubberne. Men jeg blev gjort opmærksom på, at mit tweet blev læst i forlængelse af nogle vanvittige trusler mod spillerne. Og så er det ikke sjovt længere. Alt det bedste til Stage og Kamil.

Tesfaye havde forinden slettet sit første tweet, men fodboldklubben krævede stadig en undskyldning af politikeren.

– Én ting er, at der kan være en hård tone mellem fans, men at en minister bruger en sådan tone, finder vi helt uforståeligt og uacceptabelt, lød det på klubbens hjemmeside.

– Det er forkert over for spillerne, men det er det i høj grad også over for spillernes familier, der i forvejen har måttet stå model til meget. Derfor forventer vi naturligvis en lige så officiel undskyldning fra ministeren, som hans angreb var det.

FCK fandt det desuden besynderligt, at en dansk minister ikke ønsker klubben det bedste, da FCK beskæftiger hundredvis af mennesker.

FC Københavns manager, Ståle Solbakken, fik Tesfayes første tweet læst op på pressemødet efter FCK’s 0-1-nederlag til Manchester United. Nordmanden er ikke imponeret over politikerens brug af øgenavne om FCK-spillere.

– Når han vågner op i morgen, så vil han føle sig som Danmarks største fjols, siger Ståle Solbakken.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Kryptisk transfermelding

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afviste Premier League-klubber

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Stort drama: Brasilien er videre!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Usikker på Chido Obi-transfer

Tæt på kæmpetransfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek