KØBENHAVN: FC København bad tidligere mandag udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S) om en undskyldning, efter at politikeren havde luftet en nedladende kommentar på Twitter. Og den er han nu kommet med.
Få timer forud for mandagens opgør mod Manchester United i Europa League skrev Tesfaye ifølge FCK følgende på Twitter:
– FCK-United? Jeg kunne aldrig drømme om at håbe de klubber nogensinde vandt en fodboldkamp. Men hvem håber jeg mest på taber? Jeg håber på nederlag til Judas Stage og Kamil Paycheck.
Kommentaren henviste formentlig til de to FCK-spillere Jens Stage og Kamil Wilczek.
De to spillere har hver især været klubikoner i henholdsvis AGF og Brøndby, som er to af FCK’s konkurrenter i Superligaen.
Sent mandag aften var Mattias Tesfaye så på Twitter igen med en undskyldning. Den lyder såleledes:
– Undskyld! For mig er fodbold sjov og ballade og drilleri mellem klubberne. Men jeg blev gjort opmærksom på, at mit tweet blev læst i forlængelse af nogle vanvittige trusler mod spillerne. Og så er det ikke sjovt længere. Alt det bedste til Stage og Kamil.
Tesfaye havde forinden slettet sit første tweet, men fodboldklubben krævede stadig en undskyldning af politikeren.
– Én ting er, at der kan være en hård tone mellem fans, men at en minister bruger en sådan tone, finder vi helt uforståeligt og uacceptabelt, lød det på klubbens hjemmeside.
– Det er forkert over for spillerne, men det er det i høj grad også over for spillernes familier, der i forvejen har måttet stå model til meget. Derfor forventer vi naturligvis en lige så officiel undskyldning fra ministeren, som hans angreb var det.
FCK fandt det desuden besynderligt, at en dansk minister ikke ønsker klubben det bedste, da FCK beskæftiger hundredvis af mennesker.
FC Københavns manager, Ståle Solbakken, fik Tesfayes første tweet læst op på pressemødet efter FCK’s 0-1-nederlag til Manchester United. Nordmanden er ikke imponeret over politikerens brug af øgenavne om FCK-spillere.
– Når han vågner op i morgen, så vil han føle sig som Danmarks største fjols, siger Ståle Solbakken.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
