KØBENHAVN: FC København bad tidligere mandag udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S) om en undskyldning, efter at politikeren havde luftet en nedladende kommentar på Twitter. Og den er han nu kommet med.
Få timer forud for mandagens opgør mod Manchester United i Europa League skrev Tesfaye ifølge FCK følgende på Twitter:
– FCK-United? Jeg kunne aldrig drømme om at håbe de klubber nogensinde vandt en fodboldkamp. Men hvem håber jeg mest på taber? Jeg håber på nederlag til Judas Stage og Kamil Paycheck.
Kommentaren henviste formentlig til de to FCK-spillere Jens Stage og Kamil Wilczek.
De to spillere har hver især været klubikoner i henholdsvis AGF og Brøndby, som er to af FCK’s konkurrenter i Superligaen.
Sent mandag aften var Mattias Tesfaye så på Twitter igen med en undskyldning. Den lyder såleledes:
– Undskyld! For mig er fodbold sjov og ballade og drilleri mellem klubberne. Men jeg blev gjort opmærksom på, at mit tweet blev læst i forlængelse af nogle vanvittige trusler mod spillerne. Og så er det ikke sjovt længere. Alt det bedste til Stage og Kamil.
Tesfaye havde forinden slettet sit første tweet, men fodboldklubben krævede stadig en undskyldning af politikeren.
– Én ting er, at der kan være en hård tone mellem fans, men at en minister bruger en sådan tone, finder vi helt uforståeligt og uacceptabelt, lød det på klubbens hjemmeside.
– Det er forkert over for spillerne, men det er det i høj grad også over for spillernes familier, der i forvejen har måttet stå model til meget. Derfor forventer vi naturligvis en lige så officiel undskyldning fra ministeren, som hans angreb var det.
FCK fandt det desuden besynderligt, at en dansk minister ikke ønsker klubben det bedste, da FCK beskæftiger hundredvis af mennesker.
FC Københavns manager, Ståle Solbakken, fik Tesfayes første tweet læst op på pressemødet efter FCK’s 0-1-nederlag til Manchester United. Nordmanden er ikke imponeret over politikerens brug af øgenavne om FCK-spillere.
– Når han vågner op i morgen, så vil han føle sig som Danmarks største fjols, siger Ståle Solbakken.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
