Vækker debat i dansk fodbold: Så meget betaler FCK

Mads Jørgensens skifte til FC København fra Silkeborgs ungdomsafdeling er på flere måder et nybrud i dansk fodbold.



Den har boblet i fodboldmiljøet gennem flere uger, og onsdag kunne FC København så præsentere en aftale med 15-årige Mads Jørgensen fra Silkeborg IF’s ungdomsafdeling.

Teenageren begynder i FC København efter sommerferien, og skiftet har på flere måder vakt opsigt både i Silkeborg men også bredere i det danske fodboldmiljø.

Silkeborgs sportschef Jesper Stüker var onsdag på banen med kritik og advarsler om FC Københavns og andre topklubbers rekruttering af helt unge spillere i et interview med Bold, og handlen vækker også opsigt og debat i en lang række klubber rundt om i landet fra øverste niveau til ungdomsrækkerne.

Silkeborg IF virker på ingen måde tilfreds med, at FC København på denne måde har hentet en dygtig og lovende men også særdeles ung fodboldspiller, og handlen mødes også med undren og panderynker mange andre steder.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er en del af aftalen, at FC København betaler en signon-fee, der kan ende op i nærheden af en værdi på halvanden million kroner, dog med en længere række betingelser, som blandt andet går på at være del af FC København i adskillige år fremover.

På samme måde kan der følge en rigtig fin løn med alderen taget i betragtning, dog også betinget af forskellige kriterier koblet til sportslig succes.

Tidligere har FC København hentet Alexander Simmelhack fra Randers’ ungdomsafdeling under omstændigheder og debat, der på nogle måder minder om den nuværende – Simmelhack er i denne sæson udlejet til AC Milans Primavera-mandskab og ungdomsafdeling.

Silkeborg ærgrede sig for et år siden over at miste en 14-årig spiller til FC Nordsjælland, og der er i disse år tilsyneladende en stigende interesse i andre klubbers bedste teenagere, hvilket blandt andet kan skyldes de store penge, der er for Superliga-klubber i at sælge de mest lovende spillere med en nær fortid i ungdomsafdelingen dyrt til udlandet, når spiller er mellem 18 og 22 år.

En række udenlandske klubber var ifølge Tipsbladets oplysninger også interesserede i den unge Silkeborg-spiller her i 2024, og fra FC Københavns side vil man kunne argumentere, at et dygtigt dansk talent på denne måde bliver i landet i stedet for at ryge til en udenlandsk klub, hvor mange dygtige danske teenagere trods store fodboldevner ender med ikke at få et gennembrud.





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

FC Midtjylland – AGF

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt