Vækker debat i dansk fodbold: Så meget betaler FCK

Mads Jørgensens skifte til FC København fra Silkeborgs ungdomsafdeling er på flere måder et nybrud i dansk fodbold.



Den har boblet i fodboldmiljøet gennem flere uger, og onsdag kunne FC København så præsentere en aftale med 15-årige Mads Jørgensen fra Silkeborg IF’s ungdomsafdeling.

Teenageren begynder i FC København efter sommerferien, og skiftet har på flere måder vakt opsigt både i Silkeborg men også bredere i det danske fodboldmiljø.

Silkeborgs sportschef Jesper Stüker var onsdag på banen med kritik og advarsler om FC Københavns og andre topklubbers rekruttering af helt unge spillere i et interview med Bold, og handlen vækker også opsigt og debat i en lang række klubber rundt om i landet fra øverste niveau til ungdomsrækkerne.

Silkeborg IF virker på ingen måde tilfreds med, at FC København på denne måde har hentet en dygtig og lovende men også særdeles ung fodboldspiller, og handlen mødes også med undren og panderynker mange andre steder.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er en del af aftalen, at FC København betaler en signon-fee, der kan ende op i nærheden af en værdi på halvanden million kroner, dog med en længere række betingelser, som blandt andet går på at være del af FC København i adskillige år fremover.

På samme måde kan der følge en rigtig fin løn med alderen taget i betragtning, dog også betinget af forskellige kriterier koblet til sportslig succes.

Tidligere har FC København hentet Alexander Simmelhack fra Randers’ ungdomsafdeling under omstændigheder og debat, der på nogle måder minder om den nuværende – Simmelhack er i denne sæson udlejet til AC Milans Primavera-mandskab og ungdomsafdeling.

Silkeborg ærgrede sig for et år siden over at miste en 14-årig spiller til FC Nordsjælland, og der er i disse år tilsyneladende en stigende interesse i andre klubbers bedste teenagere, hvilket blandt andet kan skyldes de store penge, der er for Superliga-klubber i at sælge de mest lovende spillere med en nær fortid i ungdomsafdelingen dyrt til udlandet, når spiller er mellem 18 og 22 år.

En række udenlandske klubber var ifølge Tipsbladets oplysninger også interesserede i den unge Silkeborg-spiller her i 2024, og fra FC Københavns side vil man kunne argumentere, at et dygtigt dansk talent på denne måde bliver i landet i stedet for at ryge til en udenlandsk klub, hvor mange dygtige danske teenagere trods store fodboldevner ender med ikke at få et gennembrud.



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

I svime over German Onugkha

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF tilbage på førstepladsen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

– Agger og Kahlenberg var specielt

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Dansk cykelrytter stopper karrieren

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Silkeborg IF – AGF

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Lyngby går alene i front

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM