Den har boblet i fodboldmiljøet gennem flere uger, og onsdag kunne FC København så præsentere en aftale med 15-årige Mads Jørgensen fra Silkeborg IF’s ungdomsafdeling.
Teenageren begynder i FC København efter sommerferien, og skiftet har på flere måder vakt opsigt både i Silkeborg men også bredere i det danske fodboldmiljø.
Silkeborgs sportschef Jesper Stüker var onsdag på banen med kritik og advarsler om FC Københavns og andre topklubbers rekruttering af helt unge spillere i et interview med Bold, og handlen vækker også opsigt og debat i en lang række klubber rundt om i landet fra øverste niveau til ungdomsrækkerne.
Silkeborg IF virker på ingen måde tilfreds med, at FC København på denne måde har hentet en dygtig og lovende men også særdeles ung fodboldspiller, og handlen mødes også med undren og panderynker mange andre steder.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er en del af aftalen, at FC København betaler en signon-fee, der kan ende op i nærheden af en værdi på halvanden million kroner, dog med en længere række betingelser, som blandt andet går på at være del af FC København i adskillige år fremover.
På samme måde kan der følge en rigtig fin løn med alderen taget i betragtning, dog også betinget af forskellige kriterier koblet til sportslig succes.
Tidligere har FC København hentet Alexander Simmelhack fra Randers’ ungdomsafdeling under omstændigheder og debat, der på nogle måder minder om den nuværende – Simmelhack er i denne sæson udlejet til AC Milans Primavera-mandskab og ungdomsafdeling.
Silkeborg ærgrede sig for et år siden over at miste en 14-årig spiller til FC Nordsjælland, og der er i disse år tilsyneladende en stigende interesse i andre klubbers bedste teenagere, hvilket blandt andet kan skyldes de store penge, der er for Superliga-klubber i at sælge de mest lovende spillere med en nær fortid i ungdomsafdelingen dyrt til udlandet, når spiller er mellem 18 og 22 år.
En række udenlandske klubber var ifølge Tipsbladets oplysninger også interesserede i den unge Silkeborg-spiller her i 2024, og fra FC Københavns side vil man kunne argumentere, at et dygtigt dansk talent på denne måde bliver i landet i stedet for at ryge til en udenlandsk klub, hvor mange dygtige danske teenagere trods store fodboldevner ender med ikke at få et gennembrud.
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Skuffer igen
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
Her kan du se Skotland mod Danmark
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
