Vækker debat i dansk fodbold: Så meget betaler FCK

Mads Jørgensens skifte til FC København fra Silkeborgs ungdomsafdeling er på flere måder et nybrud i dansk fodbold.



Den har boblet i fodboldmiljøet gennem flere uger, og onsdag kunne FC København så præsentere en aftale med 15-årige Mads Jørgensen fra Silkeborg IF’s ungdomsafdeling.

Teenageren begynder i FC København efter sommerferien, og skiftet har på flere måder vakt opsigt både i Silkeborg men også bredere i det danske fodboldmiljø.

Silkeborgs sportschef Jesper Stüker var onsdag på banen med kritik og advarsler om FC Københavns og andre topklubbers rekruttering af helt unge spillere i et interview med Bold, og handlen vækker også opsigt og debat i en lang række klubber rundt om i landet fra øverste niveau til ungdomsrækkerne.

Silkeborg IF virker på ingen måde tilfreds med, at FC København på denne måde har hentet en dygtig og lovende men også særdeles ung fodboldspiller, og handlen mødes også med undren og panderynker mange andre steder.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er en del af aftalen, at FC København betaler en signon-fee, der kan ende op i nærheden af en værdi på halvanden million kroner, dog med en længere række betingelser, som blandt andet går på at være del af FC København i adskillige år fremover.

På samme måde kan der følge en rigtig fin løn med alderen taget i betragtning, dog også betinget af forskellige kriterier koblet til sportslig succes.

Tidligere har FC København hentet Alexander Simmelhack fra Randers’ ungdomsafdeling under omstændigheder og debat, der på nogle måder minder om den nuværende – Simmelhack er i denne sæson udlejet til AC Milans Primavera-mandskab og ungdomsafdeling.

Silkeborg ærgrede sig for et år siden over at miste en 14-årig spiller til FC Nordsjælland, og der er i disse år tilsyneladende en stigende interesse i andre klubbers bedste teenagere, hvilket blandt andet kan skyldes de store penge, der er for Superliga-klubber i at sælge de mest lovende spillere med en nær fortid i ungdomsafdelingen dyrt til udlandet, når spiller er mellem 18 og 22 år.

En række udenlandske klubber var ifølge Tipsbladets oplysninger også interesserede i den unge Silkeborg-spiller her i 2024, og fra FC Københavns side vil man kunne argumentere, at et dygtigt dansk talent på denne måde bliver i landet i stedet for at ryge til en udenlandsk klub, hvor mange dygtige danske teenagere trods store fodboldevner ender med ikke at få et gennembrud.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Brøndby meldes tæt på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Brøndby præsenterer ny profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

AGF var klar med rekordbeløb

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel