Den har boblet i fodboldmiljøet gennem flere uger, og onsdag kunne FC København så præsentere en aftale med 15-årige Mads Jørgensen fra Silkeborg IF’s ungdomsafdeling.
Teenageren begynder i FC København efter sommerferien, og skiftet har på flere måder vakt opsigt både i Silkeborg men også bredere i det danske fodboldmiljø.
Silkeborgs sportschef Jesper Stüker var onsdag på banen med kritik og advarsler om FC Københavns og andre topklubbers rekruttering af helt unge spillere i et interview med Bold, og handlen vækker også opsigt og debat i en lang række klubber rundt om i landet fra øverste niveau til ungdomsrækkerne.
Silkeborg IF virker på ingen måde tilfreds med, at FC København på denne måde har hentet en dygtig og lovende men også særdeles ung fodboldspiller, og handlen mødes også med undren og panderynker mange andre steder.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er en del af aftalen, at FC København betaler en signon-fee, der kan ende op i nærheden af en værdi på halvanden million kroner, dog med en længere række betingelser, som blandt andet går på at være del af FC København i adskillige år fremover.
På samme måde kan der følge en rigtig fin løn med alderen taget i betragtning, dog også betinget af forskellige kriterier koblet til sportslig succes.
Tidligere har FC København hentet Alexander Simmelhack fra Randers’ ungdomsafdeling under omstændigheder og debat, der på nogle måder minder om den nuværende – Simmelhack er i denne sæson udlejet til AC Milans Primavera-mandskab og ungdomsafdeling.
Silkeborg ærgrede sig for et år siden over at miste en 14-årig spiller til FC Nordsjælland, og der er i disse år tilsyneladende en stigende interesse i andre klubbers bedste teenagere, hvilket blandt andet kan skyldes de store penge, der er for Superliga-klubber i at sælge de mest lovende spillere med en nær fortid i ungdomsafdelingen dyrt til udlandet, når spiller er mellem 18 og 22 år.
En række udenlandske klubber var ifølge Tipsbladets oplysninger også interesserede i den unge Silkeborg-spiller her i 2024, og fra FC Københavns side vil man kunne argumentere, at et dygtigt dansk talent på denne måde bliver i landet i stedet for at ryge til en udenlandsk klub, hvor mange dygtige danske teenagere trods store fodboldevner ender med ikke at få et gennembrud.
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
Neymar tager en tørn mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
FC Nordsjælland på rov i DBU
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
