FCK, BIF og FCM skal passe på: FCN et fast tophold

SPILLERBUDGETTER: FCN har en drønstærk talentudvikling i samarbejde med Right To Dream, og nu har man også millionerne til at købe om kap med Superligaens øvrige tophold.



Hvad har FC Nordsjælland til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.

FC Nordsjælland er klubben i fokus her, og det er en helt særlig klub at skulle vurdere med tanke på, hvor tæt samarbejdet er med akademierne i Ghana og snart også i Egypten og USA.

FC Nordsjælland
Anslået spillerbudget i 2023/24: 80
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 50
Salg: 196,5
Dyreste nye spiller: Angriberen og landsholdskandidaten Marcus Ingvartsen, der blev hentet dyrt i Mainz 05 på en toårig kontrakt.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 108
Afskrivninger transfers: 15,1
Årsresultat: -45,2

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Her er de om et år
Endnu større end nu. Vi tror, FC Nordsjælland er kommet for at blive i toppen af Superligaen, så længe Mansour Group ejer Right To Dream og dermed er engageret i FCN.

Analyse
FC Nordsjælland er stadig vildt svær at vurdere sammenlignet med en sædvanlig fodboldklub.

Efter den enorme succes, FCN nu har haft adskillige år i træk med spillere fra Right To Dreams akademier i Ghana, har vi valgt at medregne en del af udgifterne til det arbejde i FCN's budget, fordi det ikke giver mening ikke at inddrage de udgifter i FCN-regi, men hvor det samtidig heller ikke giver mening at laste alle udgifterne på FCN, når så meget i organisationen handler om udviklingsarbejdet i Ghana, Egypten og det ny MLS-hold i San Diego i USA.

Vi vurderer, at FC Nordsjælland er kommet for at blive i toppen af Superligaen.

Den toårige aftale til Marcus Ingvartsen er teknisk set en af de dyreste aftaler nogensinde i Superligaen, og det ligger i kortene, at angriberen kan fortsætte hos San Diego i MLS i debutsæsonen i 2025, hvis Ingvartsen da ikke skal ud i en af Europas store ligaer igen.

Det lader til, at FC Nordsjælland med Mansour Groups penge i ryggen kan og vil købe lige så dygtige profiler, som FC København og FC Midtjylland har råd til, og det skubber budgettet voldsomt i vejret, selvom størstedelen af pladserne på førsteholdet stadig vil gå til spillere uddannet i Farum, Accra og om få år også fra Kairo, San Diego og måske en dag en engelsk samarbejdsklub.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Deler i Dallas

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Chokskifte på vej?

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Sydafrika – Sydkorea

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Til lægetjek i Superliga-klub

Skotland – Brasilien

Tjekkiet – Mexico

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tunesien – Holland

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

West Ham opfordres til at hente dansk bomber