FCK, BIF og FCM skal passe på: FCN et fast tophold

SPILLERBUDGETTER: FCN har en drønstærk talentudvikling i samarbejde med Right To Dream, og nu har man også millionerne til at købe om kap med Superligaens øvrige tophold.



Hvad har FC Nordsjælland til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.

FC Nordsjælland er klubben i fokus her, og det er en helt særlig klub at skulle vurdere med tanke på, hvor tæt samarbejdet er med akademierne i Ghana og snart også i Egypten og USA.

FC Nordsjælland
Anslået spillerbudget i 2023/24: 80
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 50
Salg: 196,5
Dyreste nye spiller: Angriberen og landsholdskandidaten Marcus Ingvartsen, der blev hentet dyrt i Mainz 05 på en toårig kontrakt.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 108
Afskrivninger transfers: 15,1
Årsresultat: -45,2

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Her er de om et år
Endnu større end nu. Vi tror, FC Nordsjælland er kommet for at blive i toppen af Superligaen, så længe Mansour Group ejer Right To Dream og dermed er engageret i FCN.

Analyse
FC Nordsjælland er stadig vildt svær at vurdere sammenlignet med en sædvanlig fodboldklub.

Efter den enorme succes, FCN nu har haft adskillige år i træk med spillere fra Right To Dreams akademier i Ghana, har vi valgt at medregne en del af udgifterne til det arbejde i FCN's budget, fordi det ikke giver mening ikke at inddrage de udgifter i FCN-regi, men hvor det samtidig heller ikke giver mening at laste alle udgifterne på FCN, når så meget i organisationen handler om udviklingsarbejdet i Ghana, Egypten og det ny MLS-hold i San Diego i USA.

Vi vurderer, at FC Nordsjælland er kommet for at blive i toppen af Superligaen.

Den toårige aftale til Marcus Ingvartsen er teknisk set en af de dyreste aftaler nogensinde i Superligaen, og det ligger i kortene, at angriberen kan fortsætte hos San Diego i MLS i debutsæsonen i 2025, hvis Ingvartsen da ikke skal ud i en af Europas store ligaer igen.

Det lader til, at FC Nordsjælland med Mansour Groups penge i ryggen kan og vil købe lige så dygtige profiler, som FC København og FC Midtjylland har råd til, og det skubber budgettet voldsomt i vejret, selvom størstedelen af pladserne på førsteholdet stadig vil gå til spillere uddannet i Farum, Accra og om få år også fra Kairo, San Diego og måske en dag en engelsk samarbejdsklub.





Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

‘Det er slut’

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han bliver cheftræner i Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afslører: Storklub missede Højlund

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Supercomputer: De vinder VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner