FCK, BIF og FCM skal passe på: FCN et fast tophold

SPILLERBUDGETTER: FCN har en drønstærk talentudvikling i samarbejde med Right To Dream, og nu har man også millionerne til at købe om kap med Superligaens øvrige tophold.



Hvad har FC Nordsjælland til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.

FC Nordsjælland er klubben i fokus her, og det er en helt særlig klub at skulle vurdere med tanke på, hvor tæt samarbejdet er med akademierne i Ghana og snart også i Egypten og USA.

FC Nordsjælland
Anslået spillerbudget i 2023/24: 80
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 50
Salg: 196,5
Dyreste nye spiller: Angriberen og landsholdskandidaten Marcus Ingvartsen, der blev hentet dyrt i Mainz 05 på en toårig kontrakt.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 108
Afskrivninger transfers: 15,1
Årsresultat: -45,2

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Her er de om et år
Endnu større end nu. Vi tror, FC Nordsjælland er kommet for at blive i toppen af Superligaen, så længe Mansour Group ejer Right To Dream og dermed er engageret i FCN.

Analyse
FC Nordsjælland er stadig vildt svær at vurdere sammenlignet med en sædvanlig fodboldklub.

Efter den enorme succes, FCN nu har haft adskillige år i træk med spillere fra Right To Dreams akademier i Ghana, har vi valgt at medregne en del af udgifterne til det arbejde i FCN's budget, fordi det ikke giver mening ikke at inddrage de udgifter i FCN-regi, men hvor det samtidig heller ikke giver mening at laste alle udgifterne på FCN, når så meget i organisationen handler om udviklingsarbejdet i Ghana, Egypten og det ny MLS-hold i San Diego i USA.

Vi vurderer, at FC Nordsjælland er kommet for at blive i toppen af Superligaen.

Den toårige aftale til Marcus Ingvartsen er teknisk set en af de dyreste aftaler nogensinde i Superligaen, og det ligger i kortene, at angriberen kan fortsætte hos San Diego i MLS i debutsæsonen i 2025, hvis Ingvartsen da ikke skal ud i en af Europas store ligaer igen.

Det lader til, at FC Nordsjælland med Mansour Groups penge i ryggen kan og vil købe lige så dygtige profiler, som FC København og FC Midtjylland har råd til, og det skubber budgettet voldsomt i vejret, selvom størstedelen af pladserne på førsteholdet stadig vil gå til spillere uddannet i Farum, Accra og om få år også fra Kairo, San Diego og måske en dag en engelsk samarbejdsklub.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FC København kan miste endnu en stjerne

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Udpeger VM’s tre bedste trænere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Spanien har et ekstra øje på Messi

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’