Profil rygtes til FCK: Vi taler med en dansk klub

Nu bekræfter spillerens agent, at man er i dialog med en klub fra Danmark.



VM er gået på hæld, og derfor begynder transferaktiviteten så småt at rumstere i den danske andedam igen.

Selvom transfervinduet først slår sine døre op den 1. januar, så er de første rygter allerede begyndt at svirre. For nyligt skrev rumænske medier, at FC København sammen med KRC Genk og Trabzonspor skulle være interesseret i FCSB's rumænske midtbanespiller Adrian Șut.

Spekulationerne omkring FC Københavns interesse bliver ikke mindre, efter at Tipsbladet har talt med hans agent, Florian Vulturar.

– Vi er i dialog med tre klubber i øjeblikket en fra Danmark, Tyrkiet og Tjekkiet. Men det er ikke professionelt at tale om klubbernes navne, og det har jeg heller ikke deres accept til, lyder det fra agenten.

Interessen for 23-årige Adrian Șut er dog blevet beskrevet som størst fra Trabzonspor. Noget peger også i retning af, at klubben fra Danmark ikke er i førersædet lige nu.

– Han skal videre til januar. Han er modnet som spiller, og han er klar til at spille på et højere niveau. Lige nu er der et konkret tilbud, men det kommer ikke fra Danmark.

Trabzonspor skulle angiveligt have lagt et bud på 15 millioner kroner, men selvom midtbanespilleren blot har et halvt år tilbage af sin aftale med rumænerne, så står FCSB's ejer fast på et noget højere beløb.

– Alle spillere er til salg. Når det drejer sig om Șut, så vil jeg have 22 millioner kroner, sagde han for nyligt.

Selvom Florian Vulturar ikke specifikt nævner FC København, så er de et sted, hvor man sagtens kan se dem gå efter en ny defensiv midtbanespiller. Carlos Zeca er langtidsskadet, hvilket efterlader dem med unge William Clem til positionen.

FCK-talentet har gjort det strålende i kaptajnens fravær, men man går ind i et forår, hvor man ikke har råd til nogle fodfejl i jagten på FCN, og her kan man sagtens forestille sig, at FC København vil gardere sig mest muligt på de sårbare positioner.

Adrian Șut er fast mand for FCSB, hvor han har optrådt 18 gange og scoret to mål i denne sæson. Da klubben mødte Silkeborg IF i Conference League, var midtbaneankeret skadet.





Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’


Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

– Cooper skyder på Schmedes

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Angriber er færdig i Randers FC

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

To trænere færdige i Superliga-klub

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Går i kødet på Rasmus Højlund

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

OB – Silkeborg IF

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Et slag fra førstepladsen

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League