Profil rygtes til FCK: Vi taler med en dansk klub

Nu bekræfter spillerens agent, at man er i dialog med en klub fra Danmark.



VM er gået på hæld, og derfor begynder transferaktiviteten så småt at rumstere i den danske andedam igen.

Selvom transfervinduet først slår sine døre op den 1. januar, så er de første rygter allerede begyndt at svirre. For nyligt skrev rumænske medier, at FC København sammen med KRC Genk og Trabzonspor skulle være interesseret i FCSB's rumænske midtbanespiller Adrian Șut.

Spekulationerne omkring FC Københavns interesse bliver ikke mindre, efter at Tipsbladet har talt med hans agent, Florian Vulturar.

– Vi er i dialog med tre klubber i øjeblikket en fra Danmark, Tyrkiet og Tjekkiet. Men det er ikke professionelt at tale om klubbernes navne, og det har jeg heller ikke deres accept til, lyder det fra agenten.

Interessen for 23-årige Adrian Șut er dog blevet beskrevet som størst fra Trabzonspor. Noget peger også i retning af, at klubben fra Danmark ikke er i førersædet lige nu.

– Han skal videre til januar. Han er modnet som spiller, og han er klar til at spille på et højere niveau. Lige nu er der et konkret tilbud, men det kommer ikke fra Danmark.

Trabzonspor skulle angiveligt have lagt et bud på 15 millioner kroner, men selvom midtbanespilleren blot har et halvt år tilbage af sin aftale med rumænerne, så står FCSB's ejer fast på et noget højere beløb.

– Alle spillere er til salg. Når det drejer sig om Șut, så vil jeg have 22 millioner kroner, sagde han for nyligt.

Selvom Florian Vulturar ikke specifikt nævner FC København, så er de et sted, hvor man sagtens kan se dem gå efter en ny defensiv midtbanespiller. Carlos Zeca er langtidsskadet, hvilket efterlader dem med unge William Clem til positionen.

FCK-talentet har gjort det strålende i kaptajnens fravær, men man går ind i et forår, hvor man ikke har råd til nogle fodfejl i jagten på FCN, og her kan man sagtens forestille sig, at FC København vil gardere sig mest muligt på de sårbare positioner.

Adrian Șut er fast mand for FCSB, hvor han har optrådt 18 gange og scoret to mål i denne sæson. Da klubben mødte Silkeborg IF i Conference League, var midtbaneankeret skadet.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

FC Midtjylland – AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Den største genistreg i Superligaen?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Tøfting: Good on paper – shit on grass

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nedtur for Højlund og Napoli

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Vejle Boldklub – FC København

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB – Randers FC

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Ringet op af Brøndby-træner

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Steve Cooper storroser stjerne

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud