Profil rygtes til FCK: Vi taler med en dansk klub

Nu bekræfter spillerens agent, at man er i dialog med en klub fra Danmark.



VM er gået på hæld, og derfor begynder transferaktiviteten så småt at rumstere i den danske andedam igen.

Selvom transfervinduet først slår sine døre op den 1. januar, så er de første rygter allerede begyndt at svirre. For nyligt skrev rumænske medier, at FC København sammen med KRC Genk og Trabzonspor skulle være interesseret i FCSB's rumænske midtbanespiller Adrian Șut.

Spekulationerne omkring FC Københavns interesse bliver ikke mindre, efter at Tipsbladet har talt med hans agent, Florian Vulturar.

– Vi er i dialog med tre klubber i øjeblikket en fra Danmark, Tyrkiet og Tjekkiet. Men det er ikke professionelt at tale om klubbernes navne, og det har jeg heller ikke deres accept til, lyder det fra agenten.

Interessen for 23-årige Adrian Șut er dog blevet beskrevet som størst fra Trabzonspor. Noget peger også i retning af, at klubben fra Danmark ikke er i førersædet lige nu.

– Han skal videre til januar. Han er modnet som spiller, og han er klar til at spille på et højere niveau. Lige nu er der et konkret tilbud, men det kommer ikke fra Danmark.

Trabzonspor skulle angiveligt have lagt et bud på 15 millioner kroner, men selvom midtbanespilleren blot har et halvt år tilbage af sin aftale med rumænerne, så står FCSB's ejer fast på et noget højere beløb.

– Alle spillere er til salg. Når det drejer sig om Șut, så vil jeg have 22 millioner kroner, sagde han for nyligt.

Selvom Florian Vulturar ikke specifikt nævner FC København, så er de et sted, hvor man sagtens kan se dem gå efter en ny defensiv midtbanespiller. Carlos Zeca er langtidsskadet, hvilket efterlader dem med unge William Clem til positionen.

FCK-talentet har gjort det strålende i kaptajnens fravær, men man går ind i et forår, hvor man ikke har råd til nogle fodfejl i jagten på FCN, og her kan man sagtens forestille sig, at FC København vil gardere sig mest muligt på de sårbare positioner.

Adrian Șut er fast mand for FCSB, hvor han har optrådt 18 gange og scoret to mål i denne sæson. Da klubben mødte Silkeborg IF i Conference League, var midtbaneankeret skadet.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Usikker på Chido Obi-transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

USA – Bosnien-Hercegovina



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Portugal – Kroatien

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Det er en interessant spiller’

Dårligt nyt for Isaksen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’