Profil rygtes til FCK: Vi taler med en dansk klub

Nu bekræfter spillerens agent, at man er i dialog med en klub fra Danmark.



VM er gået på hæld, og derfor begynder transferaktiviteten så småt at rumstere i den danske andedam igen.

Selvom transfervinduet først slår sine døre op den 1. januar, så er de første rygter allerede begyndt at svirre. For nyligt skrev rumænske medier, at FC København sammen med KRC Genk og Trabzonspor skulle være interesseret i FCSB's rumænske midtbanespiller Adrian Șut.

Spekulationerne omkring FC Københavns interesse bliver ikke mindre, efter at Tipsbladet har talt med hans agent, Florian Vulturar.

– Vi er i dialog med tre klubber i øjeblikket en fra Danmark, Tyrkiet og Tjekkiet. Men det er ikke professionelt at tale om klubbernes navne, og det har jeg heller ikke deres accept til, lyder det fra agenten.

Interessen for 23-årige Adrian Șut er dog blevet beskrevet som størst fra Trabzonspor. Noget peger også i retning af, at klubben fra Danmark ikke er i førersædet lige nu.

– Han skal videre til januar. Han er modnet som spiller, og han er klar til at spille på et højere niveau. Lige nu er der et konkret tilbud, men det kommer ikke fra Danmark.

Trabzonspor skulle angiveligt have lagt et bud på 15 millioner kroner, men selvom midtbanespilleren blot har et halvt år tilbage af sin aftale med rumænerne, så står FCSB's ejer fast på et noget højere beløb.

– Alle spillere er til salg. Når det drejer sig om Șut, så vil jeg have 22 millioner kroner, sagde han for nyligt.

Selvom Florian Vulturar ikke specifikt nævner FC København, så er de et sted, hvor man sagtens kan se dem gå efter en ny defensiv midtbanespiller. Carlos Zeca er langtidsskadet, hvilket efterlader dem med unge William Clem til positionen.

FCK-talentet har gjort det strålende i kaptajnens fravær, men man går ind i et forår, hvor man ikke har råd til nogle fodfejl i jagten på FCN, og her kan man sagtens forestille sig, at FC København vil gardere sig mest muligt på de sårbare positioner.

Adrian Șut er fast mand for FCSB, hvor han har optrådt 18 gange og scoret to mål i denne sæson. Da klubben mødte Silkeborg IF i Conference League, var midtbaneankeret skadet.







LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC København-krisen fortsætter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AGF – Brøndby IF

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Benhård Brian Riemer-melding



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

FC København – FC Fredericia

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

I svime over Pelle Mattsson

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen