Profil rygtes til FCK: Vi taler med en dansk klub

Nu bekræfter spillerens agent, at man er i dialog med en klub fra Danmark.



VM er gået på hæld, og derfor begynder transferaktiviteten så småt at rumstere i den danske andedam igen.

Selvom transfervinduet først slår sine døre op den 1. januar, så er de første rygter allerede begyndt at svirre. For nyligt skrev rumænske medier, at FC København sammen med KRC Genk og Trabzonspor skulle være interesseret i FCSB's rumænske midtbanespiller Adrian Șut.

Spekulationerne omkring FC Københavns interesse bliver ikke mindre, efter at Tipsbladet har talt med hans agent, Florian Vulturar.

– Vi er i dialog med tre klubber i øjeblikket en fra Danmark, Tyrkiet og Tjekkiet. Men det er ikke professionelt at tale om klubbernes navne, og det har jeg heller ikke deres accept til, lyder det fra agenten.

Interessen for 23-årige Adrian Șut er dog blevet beskrevet som størst fra Trabzonspor. Noget peger også i retning af, at klubben fra Danmark ikke er i førersædet lige nu.

– Han skal videre til januar. Han er modnet som spiller, og han er klar til at spille på et højere niveau. Lige nu er der et konkret tilbud, men det kommer ikke fra Danmark.

Trabzonspor skulle angiveligt have lagt et bud på 15 millioner kroner, men selvom midtbanespilleren blot har et halvt år tilbage af sin aftale med rumænerne, så står FCSB's ejer fast på et noget højere beløb.

– Alle spillere er til salg. Når det drejer sig om Șut, så vil jeg have 22 millioner kroner, sagde han for nyligt.

Selvom Florian Vulturar ikke specifikt nævner FC København, så er de et sted, hvor man sagtens kan se dem gå efter en ny defensiv midtbanespiller. Carlos Zeca er langtidsskadet, hvilket efterlader dem med unge William Clem til positionen.

FCK-talentet har gjort det strålende i kaptajnens fravær, men man går ind i et forår, hvor man ikke har råd til nogle fodfejl i jagten på FCN, og her kan man sagtens forestille sig, at FC København vil gardere sig mest muligt på de sårbare positioner.

Adrian Șut er fast mand for FCSB, hvor han har optrådt 18 gange og scoret to mål i denne sæson. Da klubben mødte Silkeborg IF i Conference League, var midtbaneankeret skadet.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Belgien – Iran

Sender opfordring til Superliga-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sunderland jagter dansk guldfugl

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Interessant melding om VM-profil

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I dialog med Steve Cooper

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer