FCK-boss: Der vil altid være idioter

FC København kan se frem til en bøde på 25.000 kr. på grund af fansenes massive afbrænding af fyrværkeri lørdag i Aalborg.



FC København kan se frem til en bøde på 25.000 kroner i forbindelse med FCK-fansenes afbrænding af fyrværkeri lige inden kampstart lørdag i Aalborg. En tæt tåge af røg trak ind over banen, så dommer Anders Hermansen måtte udskyde kampen med adskillige minutter.

FC København har to gange tidligere i sæsonen haft sager med fans, der ikke har kunnet opføre sig ordenligt. Først en advarsel for en baneløber mod EfB, siden en endnu ikke afgjort sag omkring afbrænding af fyrværkeri i forbindelse med udekampen mod Sønderjyske fra det senere efterår.

Sagerne med fan-uroligheder og fyrværkeri er ikke noget, der begejstrer FCK-direktør Anders Hørsholt.

– Vi har vores system med away-card, og det holder vi fast i, da vi mener, det er et system, der er med til at sikre en vis form for kontrol med, hvem der kommer ind til vores udekampe. Der vil altid være idioter, sådan er det alle steder, og det er ikke noget, vi kan gardere os i mod, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk

– Vi er kommunikerer hele tiden ud til fan-grupperingerne omkring de her ting, og vi opfordrer til en vis selvjustits blandt fansene. Vi gør hele tiden, hvad vi kan for at komme problemer og uroligheder blandt fansene til livs, og sådan vil vi blive ved.

LÆS OGSÅ: FCK-fans rammer grænsen

Sagen fra Aalborg havner uden tvivl på skrivebordet hos DBU’s disciplinærudvalg, der aktuelt venter på en afgørelse i Brøndbys anke omkring den store bøde fra den massive hærværk, der udspillede sig i forbindelse med FCK-Brøndby tilbage i september 2010. Brøndby blev i dømt en bøde på 200.000 kroner som straf men ankede straffen. En afgørelse fra appeludvalget ventes at komme i denne uge, og først her kan disciplinærudvalget atter genoptage sagsbehandlingen af de sager, der er kommet til siden.

Hos FC København vil man i den kommende tid søge at identificere de personer, der stod bag afbrændingen lørdag aften i Aalborg, og de personer, der bliver identificeret kan forvente straf.

– Som til en hvilken som helst anden udekamp vil vi søge at identificere de, der står bag afbrændingen af fyrværkeriet via blandt overvågningskameraerne på stadion. De personer, der står bag, vil blive tildelt karantæne, siger Anders Hørsholt.

FC Københavns næste kamp er på hjemmebane mod Brøndby i kommende weekend – det første opgør mellem de to hold siden september-kampen, som mest vil blive husket for balladen på udebane-tribunen.










Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Voldsomt skænderi i FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Superliga-træner enormt stolt

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

FC København-fans raser

Chokpris på Victor Froholdt

‘Jeg er fucking irriteret’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Arsenal – Chelsea

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Henter kæmpe Superliga-flop

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC København misser top seks

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB