FC København kan se frem til en bøde på 25.000 kroner i forbindelse med FCK-fansenes afbrænding af fyrværkeri lige inden kampstart lørdag i Aalborg. En tæt tåge af røg trak ind over banen, så dommer Anders Hermansen måtte udskyde kampen med adskillige minutter.
FC København har to gange tidligere i sæsonen haft sager med fans, der ikke har kunnet opføre sig ordenligt. Først en advarsel for en baneløber mod EfB, siden en endnu ikke afgjort sag omkring afbrænding af fyrværkeri i forbindelse med udekampen mod Sønderjyske fra det senere efterår.
Sagerne med fan-uroligheder og fyrværkeri er ikke noget, der begejstrer FCK-direktør Anders Hørsholt.
– Vi har vores system med away-card, og det holder vi fast i, da vi mener, det er et system, der er med til at sikre en vis form for kontrol med, hvem der kommer ind til vores udekampe. Der vil altid være idioter, sådan er det alle steder, og det er ikke noget, vi kan gardere os i mod, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk
– Vi er kommunikerer hele tiden ud til fan-grupperingerne omkring de her ting, og vi opfordrer til en vis selvjustits blandt fansene. Vi gør hele tiden, hvad vi kan for at komme problemer og uroligheder blandt fansene til livs, og sådan vil vi blive ved.
LÆS OGSÅ: FCK-fans rammer grænsen
Sagen fra Aalborg havner uden tvivl på skrivebordet hos DBU’s disciplinærudvalg, der aktuelt venter på en afgørelse i Brøndbys anke omkring den store bøde fra den massive hærværk, der udspillede sig i forbindelse med FCK-Brøndby tilbage i september 2010. Brøndby blev i dømt en bøde på 200.000 kroner som straf men ankede straffen. En afgørelse fra appeludvalget ventes at komme i denne uge, og først her kan disciplinærudvalget atter genoptage sagsbehandlingen af de sager, der er kommet til siden.
Hos FC København vil man i den kommende tid søge at identificere de personer, der stod bag afbrændingen lørdag aften i Aalborg, og de personer, der bliver identificeret kan forvente straf.
– Som til en hvilken som helst anden udekamp vil vi søge at identificere de, der står bag afbrændingen af fyrværkeriet via blandt overvågningskameraerne på stadion. De personer, der står bag, vil blive tildelt karantæne, siger Anders Hørsholt.
FC Københavns næste kamp er på hjemmebane mod Brøndby i kommende weekend – det første opgør mellem de to hold siden september-kampen, som mest vil blive husket for balladen på udebane-tribunen.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
TIPSBLADET SPECIAL