FC København kan se frem til en bøde på 25.000 kroner i forbindelse med FCK-fansenes afbrænding af fyrværkeri lige inden kampstart lørdag i Aalborg. En tæt tåge af røg trak ind over banen, så dommer Anders Hermansen måtte udskyde kampen med adskillige minutter.
FC København har to gange tidligere i sæsonen haft sager med fans, der ikke har kunnet opføre sig ordenligt. Først en advarsel for en baneløber mod EfB, siden en endnu ikke afgjort sag omkring afbrænding af fyrværkeri i forbindelse med udekampen mod Sønderjyske fra det senere efterår.
Sagerne med fan-uroligheder og fyrværkeri er ikke noget, der begejstrer FCK-direktør Anders Hørsholt.
– Vi har vores system med away-card, og det holder vi fast i, da vi mener, det er et system, der er med til at sikre en vis form for kontrol med, hvem der kommer ind til vores udekampe. Der vil altid være idioter, sådan er det alle steder, og det er ikke noget, vi kan gardere os i mod, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk
– Vi er kommunikerer hele tiden ud til fan-grupperingerne omkring de her ting, og vi opfordrer til en vis selvjustits blandt fansene. Vi gør hele tiden, hvad vi kan for at komme problemer og uroligheder blandt fansene til livs, og sådan vil vi blive ved.
LÆS OGSÅ: FCK-fans rammer grænsen
Sagen fra Aalborg havner uden tvivl på skrivebordet hos DBU’s disciplinærudvalg, der aktuelt venter på en afgørelse i Brøndbys anke omkring den store bøde fra den massive hærværk, der udspillede sig i forbindelse med FCK-Brøndby tilbage i september 2010. Brøndby blev i dømt en bøde på 200.000 kroner som straf men ankede straffen. En afgørelse fra appeludvalget ventes at komme i denne uge, og først her kan disciplinærudvalget atter genoptage sagsbehandlingen af de sager, der er kommet til siden.
Hos FC København vil man i den kommende tid søge at identificere de personer, der stod bag afbrændingen lørdag aften i Aalborg, og de personer, der bliver identificeret kan forvente straf.
– Som til en hvilken som helst anden udekamp vil vi søge at identificere de, der står bag afbrændingen af fyrværkeriet via blandt overvågningskameraerne på stadion. De personer, der står bag, vil blive tildelt karantæne, siger Anders Hørsholt.
FC Københavns næste kamp er på hjemmebane mod Brøndby i kommende weekend – det første opgør mellem de to hold siden september-kampen, som mest vil blive husket for balladen på udebane-tribunen.
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
Trist melding om Emil Højlund
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien