FCK-boss: Der vil altid være idioter

FC København kan se frem til en bøde på 25.000 kr. på grund af fansenes massive afbrænding af fyrværkeri lørdag i Aalborg.



FC København kan se frem til en bøde på 25.000 kroner i forbindelse med FCK-fansenes afbrænding af fyrværkeri lige inden kampstart lørdag i Aalborg. En tæt tåge af røg trak ind over banen, så dommer Anders Hermansen måtte udskyde kampen med adskillige minutter.

FC København har to gange tidligere i sæsonen haft sager med fans, der ikke har kunnet opføre sig ordenligt. Først en advarsel for en baneløber mod EfB, siden en endnu ikke afgjort sag omkring afbrænding af fyrværkeri i forbindelse med udekampen mod Sønderjyske fra det senere efterår.

Sagerne med fan-uroligheder og fyrværkeri er ikke noget, der begejstrer FCK-direktør Anders Hørsholt.

– Vi har vores system med away-card, og det holder vi fast i, da vi mener, det er et system, der er med til at sikre en vis form for kontrol med, hvem der kommer ind til vores udekampe. Der vil altid være idioter, sådan er det alle steder, og det er ikke noget, vi kan gardere os i mod, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk

– Vi er kommunikerer hele tiden ud til fan-grupperingerne omkring de her ting, og vi opfordrer til en vis selvjustits blandt fansene. Vi gør hele tiden, hvad vi kan for at komme problemer og uroligheder blandt fansene til livs, og sådan vil vi blive ved.

LÆS OGSÅ: FCK-fans rammer grænsen

Sagen fra Aalborg havner uden tvivl på skrivebordet hos DBU’s disciplinærudvalg, der aktuelt venter på en afgørelse i Brøndbys anke omkring den store bøde fra den massive hærværk, der udspillede sig i forbindelse med FCK-Brøndby tilbage i september 2010. Brøndby blev i dømt en bøde på 200.000 kroner som straf men ankede straffen. En afgørelse fra appeludvalget ventes at komme i denne uge, og først her kan disciplinærudvalget atter genoptage sagsbehandlingen af de sager, der er kommet til siden.

Hos FC København vil man i den kommende tid søge at identificere de personer, der stod bag afbrændingen lørdag aften i Aalborg, og de personer, der bliver identificeret kan forvente straf.

– Som til en hvilken som helst anden udekamp vil vi søge at identificere de, der står bag afbrændingen af fyrværkeriet via blandt overvågningskameraerne på stadion. De personer, der står bag, vil blive tildelt karantæne, siger Anders Hørsholt.

FC Københavns næste kamp er på hjemmebane mod Brøndby i kommende weekend – det første opgør mellem de to hold siden september-kampen, som mest vil blive husket for balladen på udebane-tribunen.










Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København LIVE

LIVE: Delaney bliver – så lang er den nye kontrakt

UEFA med vild ændring

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

José Mourinho vil have dansk stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Felix Beijmo er færdig i AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Tiden er ved at rinde ud

Sats på disse ni spillere, FCK!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken