FCK-boss: Der vil altid være idioter

FC København kan se frem til en bøde på 25.000 kr. på grund af fansenes massive afbrænding af fyrværkeri lørdag i Aalborg.



FC København kan se frem til en bøde på 25.000 kroner i forbindelse med FCK-fansenes afbrænding af fyrværkeri lige inden kampstart lørdag i Aalborg. En tæt tåge af røg trak ind over banen, så dommer Anders Hermansen måtte udskyde kampen med adskillige minutter.

FC København har to gange tidligere i sæsonen haft sager med fans, der ikke har kunnet opføre sig ordenligt. Først en advarsel for en baneløber mod EfB, siden en endnu ikke afgjort sag omkring afbrænding af fyrværkeri i forbindelse med udekampen mod Sønderjyske fra det senere efterår.

Sagerne med fan-uroligheder og fyrværkeri er ikke noget, der begejstrer FCK-direktør Anders Hørsholt.

– Vi har vores system med away-card, og det holder vi fast i, da vi mener, det er et system, der er med til at sikre en vis form for kontrol med, hvem der kommer ind til vores udekampe. Der vil altid være idioter, sådan er det alle steder, og det er ikke noget, vi kan gardere os i mod, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk

– Vi er kommunikerer hele tiden ud til fan-grupperingerne omkring de her ting, og vi opfordrer til en vis selvjustits blandt fansene. Vi gør hele tiden, hvad vi kan for at komme problemer og uroligheder blandt fansene til livs, og sådan vil vi blive ved.

LÆS OGSÅ: FCK-fans rammer grænsen

Sagen fra Aalborg havner uden tvivl på skrivebordet hos DBU’s disciplinærudvalg, der aktuelt venter på en afgørelse i Brøndbys anke omkring den store bøde fra den massive hærværk, der udspillede sig i forbindelse med FCK-Brøndby tilbage i september 2010. Brøndby blev i dømt en bøde på 200.000 kroner som straf men ankede straffen. En afgørelse fra appeludvalget ventes at komme i denne uge, og først her kan disciplinærudvalget atter genoptage sagsbehandlingen af de sager, der er kommet til siden.

Hos FC København vil man i den kommende tid søge at identificere de personer, der stod bag afbrændingen lørdag aften i Aalborg, og de personer, der bliver identificeret kan forvente straf.

– Som til en hvilken som helst anden udekamp vil vi søge at identificere de, der står bag afbrændingen af fyrværkeriet via blandt overvågningskameraerne på stadion. De personer, der står bag, vil blive tildelt karantæne, siger Anders Hørsholt.

FC Københavns næste kamp er på hjemmebane mod Brøndby i kommende weekend – det første opgør mellem de to hold siden september-kampen, som mest vil blive husket for balladen på udebane-tribunen.










LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Millionregn over FC Midtjylland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Håber på FC København-exit

Brighton – Liverpool



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Barcelona – Rayo Vallecano

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Benhård Brian Riemer-melding

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Messi rammer gyldent tal

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

‘Det er dramatisk!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

FC København-talent har truffet stor beslutning

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Vejle Boldklub – OB