FCK-boss: Derfor sælger vi Thomas Jørgensen

Sune Smith-Nielsen sætter ord på, hvorfor man har solgt Thomas Jørgensen til Viborg FF, og så åbner han op for en genforening i fremtiden.



FC København har sagt farvel til en række af klubbens egne talenter denne sommer, og Thomas Jørgensen er det nyeste navn, som kan tilføjes til listen. 

Tipsbladet kunne tidligere tirsdag afsløre, at hovedstadsklubben sælger den 18-årige midtbanespiller til Viborg for omkring 4,5 millioner kroner, og få timer senere er handlen blevet officiel. 

Til FC Københavns egen hjemmeside sætter sportsdirektør Sune Smith-Nielsen ord på, hvorfor man har valgt at sende midtbanespilleren videre.

– Thomas har vægtet spilletiden højt, og det er ikke noget vi kan garantere i F.C. København. Derfor har der været et stort ønske fra ham om at komme ud og prøve sig af, og vi har respekt for hans ønske. Og når vi samtidig måler de interne parametre op, så mener vi at dette er den rigtige beslutning, siger FCK-bossen. 

Thomas Jørgensen viste i foråret, at han trods sin unge alder bestemt har niveauet til at gøre sig i Superligaen, og der er ingen tvivl om, at de i FCK også ser et stort talent. 

Måske man endda i fremtiden atter kommer til at se Thomas Jørgensen i en FCK-trøje? Det er i hvert fald noget, som Sune Smith-Nielsen bringer på banen.

– Vi skal være stolte over at have udviklet endnu en dygtig ung spiller, hvor mange andre klubber har vist interesse, fordi han har præsteret godt. Vi ønsker Thomas held og lykke i fremtiden og vil glæde os til at følge hans næste skridt i karrieren. Og måske vi ser Thomas tilbage i F.C. København i fremtiden, siger han. 

Selv siger Thomas Jørgensen, at han har vægtet muligheden for spilletid et andet sted højt, hvilket forklarer skiftet. Netop det kunne Jacob Neestrup ikke garantere, hvilket FCK-træneren også siger til FCK’s hjemmeside. 

Thomas Jørgensen ventes at få en stor rolle hos Viborg, der senest drillede FC København i Parken. Klubben fra domkirkebyen har dog haft en svær start på sæsonen, og dermed vil de håbe, at Thomas Jørgensen hurtigt får etableret sig på holdet.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

I dialog om Albert Grønbæk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’