FC København har sagt farvel til en række af klubbens egne talenter denne sommer, og Thomas Jørgensen er det nyeste navn, som kan tilføjes til listen.
Tipsbladet kunne tidligere tirsdag afsløre, at hovedstadsklubben sælger den 18-årige midtbanespiller til Viborg for omkring 4,5 millioner kroner, og få timer senere er handlen blevet officiel.
Til FC Københavns egen hjemmeside sætter sportsdirektør Sune Smith-Nielsen ord på, hvorfor man har valgt at sende midtbanespilleren videre.
– Thomas har vægtet spilletiden højt, og det er ikke noget vi kan garantere i F.C. København. Derfor har der været et stort ønske fra ham om at komme ud og prøve sig af, og vi har respekt for hans ønske. Og når vi samtidig måler de interne parametre op, så mener vi at dette er den rigtige beslutning, siger FCK-bossen.
Thomas Jørgensen viste i foråret, at han trods sin unge alder bestemt har niveauet til at gøre sig i Superligaen, og der er ingen tvivl om, at de i FCK også ser et stort talent.
Måske man endda i fremtiden atter kommer til at se Thomas Jørgensen i en FCK-trøje? Det er i hvert fald noget, som Sune Smith-Nielsen bringer på banen.
– Vi skal være stolte over at have udviklet endnu en dygtig ung spiller, hvor mange andre klubber har vist interesse, fordi han har præsteret godt. Vi ønsker Thomas held og lykke i fremtiden og vil glæde os til at følge hans næste skridt i karrieren. Og måske vi ser Thomas tilbage i F.C. København i fremtiden, siger han.
Selv siger Thomas Jørgensen, at han har vægtet muligheden for spilletid et andet sted højt, hvilket forklarer skiftet. Netop det kunne Jacob Neestrup ikke garantere, hvilket FCK-træneren også siger til FCK’s hjemmeside.
Thomas Jørgensen ventes at få en stor rolle hos Viborg, der senest drillede FC København i Parken. Klubben fra domkirkebyen har dog haft en svær start på sæsonen, og dermed vil de håbe, at Thomas Jørgensen hurtigt får etableret sig på holdet.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Sønderjyske køber ny cheftræner
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
USA – Australien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Ecuador – Curacao
OPTAKT