FCK-boss: Derfor sælger vi Thomas Jørgensen

Sune Smith-Nielsen sætter ord på, hvorfor man har solgt Thomas Jørgensen til Viborg FF, og så åbner han op for en genforening i fremtiden.



FC København har sagt farvel til en række af klubbens egne talenter denne sommer, og Thomas Jørgensen er det nyeste navn, som kan tilføjes til listen. 

Tipsbladet kunne tidligere tirsdag afsløre, at hovedstadsklubben sælger den 18-årige midtbanespiller til Viborg for omkring 4,5 millioner kroner, og få timer senere er handlen blevet officiel. 

Til FC Københavns egen hjemmeside sætter sportsdirektør Sune Smith-Nielsen ord på, hvorfor man har valgt at sende midtbanespilleren videre.

– Thomas har vægtet spilletiden højt, og det er ikke noget vi kan garantere i F.C. København. Derfor har der været et stort ønske fra ham om at komme ud og prøve sig af, og vi har respekt for hans ønske. Og når vi samtidig måler de interne parametre op, så mener vi at dette er den rigtige beslutning, siger FCK-bossen. 

Thomas Jørgensen viste i foråret, at han trods sin unge alder bestemt har niveauet til at gøre sig i Superligaen, og der er ingen tvivl om, at de i FCK også ser et stort talent. 

Måske man endda i fremtiden atter kommer til at se Thomas Jørgensen i en FCK-trøje? Det er i hvert fald noget, som Sune Smith-Nielsen bringer på banen.

– Vi skal være stolte over at have udviklet endnu en dygtig ung spiller, hvor mange andre klubber har vist interesse, fordi han har præsteret godt. Vi ønsker Thomas held og lykke i fremtiden og vil glæde os til at følge hans næste skridt i karrieren. Og måske vi ser Thomas tilbage i F.C. København i fremtiden, siger han. 

Selv siger Thomas Jørgensen, at han har vægtet muligheden for spilletid et andet sted højt, hvilket forklarer skiftet. Netop det kunne Jacob Neestrup ikke garantere, hvilket FCK-træneren også siger til FCK’s hjemmeside. 

Thomas Jørgensen ventes at få en stor rolle hos Viborg, der senest drillede FC København i Parken. Klubben fra domkirkebyen har dog haft en svær start på sæsonen, og dermed vil de håbe, at Thomas Jørgensen hurtigt får etableret sig på holdet.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ståle revser Skotland

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Monsterbud på vej

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne