FCK-boss: Derfor sælger vi Thomas Jørgensen

Sune Smith-Nielsen sætter ord på, hvorfor man har solgt Thomas Jørgensen til Viborg FF, og så åbner han op for en genforening i fremtiden.



FC København har sagt farvel til en række af klubbens egne talenter denne sommer, og Thomas Jørgensen er det nyeste navn, som kan tilføjes til listen. 

Tipsbladet kunne tidligere tirsdag afsløre, at hovedstadsklubben sælger den 18-årige midtbanespiller til Viborg for omkring 4,5 millioner kroner, og få timer senere er handlen blevet officiel. 

Til FC Københavns egen hjemmeside sætter sportsdirektør Sune Smith-Nielsen ord på, hvorfor man har valgt at sende midtbanespilleren videre.

– Thomas har vægtet spilletiden højt, og det er ikke noget vi kan garantere i F.C. København. Derfor har der været et stort ønske fra ham om at komme ud og prøve sig af, og vi har respekt for hans ønske. Og når vi samtidig måler de interne parametre op, så mener vi at dette er den rigtige beslutning, siger FCK-bossen. 

Thomas Jørgensen viste i foråret, at han trods sin unge alder bestemt har niveauet til at gøre sig i Superligaen, og der er ingen tvivl om, at de i FCK også ser et stort talent. 

Måske man endda i fremtiden atter kommer til at se Thomas Jørgensen i en FCK-trøje? Det er i hvert fald noget, som Sune Smith-Nielsen bringer på banen.

– Vi skal være stolte over at have udviklet endnu en dygtig ung spiller, hvor mange andre klubber har vist interesse, fordi han har præsteret godt. Vi ønsker Thomas held og lykke i fremtiden og vil glæde os til at følge hans næste skridt i karrieren. Og måske vi ser Thomas tilbage i F.C. København i fremtiden, siger han. 

Selv siger Thomas Jørgensen, at han har vægtet muligheden for spilletid et andet sted højt, hvilket forklarer skiftet. Netop det kunne Jacob Neestrup ikke garantere, hvilket FCK-træneren også siger til FCK’s hjemmeside. 

Thomas Jørgensen ventes at få en stor rolle hos Viborg, der senest drillede FC København i Parken. Klubben fra domkirkebyen har dog haft en svær start på sæsonen, og dermed vil de håbe, at Thomas Jørgensen hurtigt får etableret sig på holdet.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Sergio Ramos i chokskifte?

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Storhylder Christian Nørgaard

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Vild med ny Eriksen-løsning

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Brøndbys store karantænemareridt

Bekræfter millionbud på dansker

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FC København interesseret i denne angriber

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Klar besked til FCK-fans

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’