FCK-boss: Det koster et væsentligt millionbeløb

CEO i FC København Jacob Lauesen fortæller i et interview med Tipsbladet om de mange projekter, man lige nu arbejder på.



PARKEN (Tipsbladet): Onsdag løb den ordinære generalforsamling i Parken Sport & Entertainment af stablen.

Og her fyldte de seneste uger med uro på den danske fanscene rigtig meget. Både i formand, Henrik Møgelmoses, beretning blev det påtalt, ligesom flere aktionærer krævede en indsats for at få pyroteknik og vodsparathed ud af Parken.

CEO i FC København, Jacob Lauesen, var flere gange på talerstolen for at snakke om emnet, og bagefter selve generalforsamlingen fik Tipsbladet også lejlighed til at spørge ind til problemet.

– Helt lavpraktisk er det svært, fordi vi først lige er begyndt at implementere et af de vigtigste værktøjer (ansigtgenkendelse, red.). Men det er også en nålestiksoperation, da det er de få, som ødelægger det for de mange. 96 procent går også hjem fra en fodboldkamp trygge, men de personer, som laver utryghedsskabende adfærd eller handlinger herinde, som vi absolut ikke vil have, skal pilles ud.

FC København startede med at benytte ansigtsgenkendelse fra forårssæsonen og har derfor kun seks kampe at drage konklusioner ud fra.

– Jeg fik af vide, at jeg ikke måtte begynde at konkludere noget efter seks kampe, men vi ser indikationer på, at folk, der har karantæne, bliver afvist, og vi har nemmere ved at efterforske dem, vi ønsker, skal i karantæneregistret. Men det er for tidligt, da det ikke er simpel software, vi har fået i hænderne, og vi kun lige har fået tilladelse til det.

Hvis det er så vigtigt et redskab, hvorfor har I så ikke fået det tidligere?

– Vi ansøgte for omkring halvandet år siden, og det kunne man måske godt have gjort tidligere, men dengang var vi også på vej ud af corona-tiden, hvor fokus var et lidt andet. Jeg ved, det var på tale før corona, men det ligger en del år tilbage.

Hvad koster det at få bugt med dem, der laver ballade?

– Det koster et væsentligt millionbeløb at opgradere hele videoteknologien herinde, men derudover bruger vi også løbende penge på bøder og andre ting i den forbindelse, så det er et væsentligt millionbeløb, der bliver brugt på det her om året. Det er selvfølgelig langt fra optimalt, da vi som fodboldklub mener, at vi kan få bedre resultater ved at bruge ressourcerne på alle mulige andre områder.

Forstærket strategi på vej i FCK

Udover en stor indsats med at komme fanurolighederne til livs, så kunne Jacob Lauesen også løfte sløret for, at man i FC København arbejder på andre projekter.

– Vi arbejder også på forstærkning af en strategi, hvor jeg godt tør love, at der ligger en-to projekter, som vi også glæder os til at kommunikere ud.

Altså den sportslige strategi?

– Det er både på tværs af det ene og andet. Der ligger nogle ting der, som man godt kan glæde sig til, siger FCK-bossen uden at ville komme det nærmere.

Til gengæld fortalte han, at forbedring af Parken og træningsanlægget på Frederiksberg er to af de ting, som der også bruges rigtig mange kræfter på nu og i de kommende år. Dialog med arkitekter og kommuner er allerede i gang.

Og når snakken falder på forbedring af Parken, så har DBU’s formand, Jesper Møller, udtalt, at han gerne ser nationalarenaen med en kapacitet på 50.000.

– Det er ikke en ide, som er groet i vores baghave. Hvis vi tænkt eksempel kan finde 3-4.000 pladser ved at bygge om på en smart måde, så vil vi være interesseret i det, fordi vi også er ved at være tæt på udsolgt uge efter uge, siger Jacob Lauesen og tilføjer:

– Men vi skal heller ikke mange år tilbage, før der sad 14.000 herinde til landskampe. Og jeg synes ikke, man skal bygge stadion for at få en europæisk finale hvert 15 år. Og sidste gang til EM 2020 fik man alligevel en kamp i Parken og ikke i Stockholm, hvor de ellers har det stadion, som DBU drømmer om. Det er et fair synspunkt, men det handler ikke om antallet, men at man får en god oplevelse herinde.

Lige nu har Parken en makskapacitet på lidt under 40.000.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Medier sender ham hjem til AGF

De lurer på Vejle-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Benhård kritik af Danmark