PARKEN (Tipsbladet): Onsdag løb den ordinære generalforsamling i Parken Sport & Entertainment af stablen.
Og her fyldte de seneste uger med uro på den danske fanscene rigtig meget. Både i formand, Henrik Møgelmoses, beretning blev det påtalt, ligesom flere aktionærer krævede en indsats for at få pyroteknik og vodsparathed ud af Parken.
CEO i FC København, Jacob Lauesen, var flere gange på talerstolen for at snakke om emnet, og bagefter selve generalforsamlingen fik Tipsbladet også lejlighed til at spørge ind til problemet.
– Helt lavpraktisk er det svært, fordi vi først lige er begyndt at implementere et af de vigtigste værktøjer (ansigtgenkendelse, red.). Men det er også en nålestiksoperation, da det er de få, som ødelægger det for de mange. 96 procent går også hjem fra en fodboldkamp trygge, men de personer, som laver utryghedsskabende adfærd eller handlinger herinde, som vi absolut ikke vil have, skal pilles ud.
FC København startede med at benytte ansigtsgenkendelse fra forårssæsonen og har derfor kun seks kampe at drage konklusioner ud fra.
– Jeg fik af vide, at jeg ikke måtte begynde at konkludere noget efter seks kampe, men vi ser indikationer på, at folk, der har karantæne, bliver afvist, og vi har nemmere ved at efterforske dem, vi ønsker, skal i karantæneregistret. Men det er for tidligt, da det ikke er simpel software, vi har fået i hænderne, og vi kun lige har fået tilladelse til det.
Hvis det er så vigtigt et redskab, hvorfor har I så ikke fået det tidligere?
– Vi ansøgte for omkring halvandet år siden, og det kunne man måske godt have gjort tidligere, men dengang var vi også på vej ud af corona-tiden, hvor fokus var et lidt andet. Jeg ved, det var på tale før corona, men det ligger en del år tilbage.
Hvad koster det at få bugt med dem, der laver ballade?
– Det koster et væsentligt millionbeløb at opgradere hele videoteknologien herinde, men derudover bruger vi også løbende penge på bøder og andre ting i den forbindelse, så det er et væsentligt millionbeløb, der bliver brugt på det her om året. Det er selvfølgelig langt fra optimalt, da vi som fodboldklub mener, at vi kan få bedre resultater ved at bruge ressourcerne på alle mulige andre områder.

Forstærket strategi på vej i FCK
Udover en stor indsats med at komme fanurolighederne til livs, så kunne Jacob Lauesen også løfte sløret for, at man i FC København arbejder på andre projekter.
– Vi arbejder også på forstærkning af en strategi, hvor jeg godt tør love, at der ligger en-to projekter, som vi også glæder os til at kommunikere ud.
Altså den sportslige strategi?
– Det er både på tværs af det ene og andet. Der ligger nogle ting der, som man godt kan glæde sig til, siger FCK-bossen uden at ville komme det nærmere.
Til gengæld fortalte han, at forbedring af Parken og træningsanlægget på Frederiksberg er to af de ting, som der også bruges rigtig mange kræfter på nu og i de kommende år. Dialog med arkitekter og kommuner er allerede i gang.
Og når snakken falder på forbedring af Parken, så har DBU’s formand, Jesper Møller, udtalt, at han gerne ser nationalarenaen med en kapacitet på 50.000.
– Det er ikke en ide, som er groet i vores baghave. Hvis vi tænkt eksempel kan finde 3-4.000 pladser ved at bygge om på en smart måde, så vil vi være interesseret i det, fordi vi også er ved at være tæt på udsolgt uge efter uge, siger Jacob Lauesen og tilføjer:
– Men vi skal heller ikke mange år tilbage, før der sad 14.000 herinde til landskampe. Og jeg synes ikke, man skal bygge stadion for at få en europæisk finale hvert 15 år. Og sidste gang til EM 2020 fik man alligevel en kamp i Parken og ikke i Stockholm, hvor de ellers har det stadion, som DBU drømmer om. Det er et fair synspunkt, men det handler ikke om antallet, men at man får en god oplevelse herinde.
Lige nu har Parken en makskapacitet på lidt under 40.000.
LIVE
VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
Deadline overskredet: FC København melder ud
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Irak – Norge
OPTAKT
Argentina – Algeriet
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
Solbakken har blandede følelser
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE