PARKEN (Tipsbladet): Onsdag løb den ordinære generalforsamling i Parken Sport & Entertainment af stablen.
Og her fyldte de seneste uger med uro på den danske fanscene rigtig meget. Både i formand, Henrik Møgelmoses, beretning blev det påtalt, ligesom flere aktionærer krævede en indsats for at få pyroteknik og vodsparathed ud af Parken.
CEO i FC København, Jacob Lauesen, var flere gange på talerstolen for at snakke om emnet, og bagefter selve generalforsamlingen fik Tipsbladet også lejlighed til at spørge ind til problemet.
– Helt lavpraktisk er det svært, fordi vi først lige er begyndt at implementere et af de vigtigste værktøjer (ansigtgenkendelse, red.). Men det er også en nålestiksoperation, da det er de få, som ødelægger det for de mange. 96 procent går også hjem fra en fodboldkamp trygge, men de personer, som laver utryghedsskabende adfærd eller handlinger herinde, som vi absolut ikke vil have, skal pilles ud.
FC København startede med at benytte ansigtsgenkendelse fra forårssæsonen og har derfor kun seks kampe at drage konklusioner ud fra.
– Jeg fik af vide, at jeg ikke måtte begynde at konkludere noget efter seks kampe, men vi ser indikationer på, at folk, der har karantæne, bliver afvist, og vi har nemmere ved at efterforske dem, vi ønsker, skal i karantæneregistret. Men det er for tidligt, da det ikke er simpel software, vi har fået i hænderne, og vi kun lige har fået tilladelse til det.
Hvis det er så vigtigt et redskab, hvorfor har I så ikke fået det tidligere?
– Vi ansøgte for omkring halvandet år siden, og det kunne man måske godt have gjort tidligere, men dengang var vi også på vej ud af corona-tiden, hvor fokus var et lidt andet. Jeg ved, det var på tale før corona, men det ligger en del år tilbage.
Hvad koster det at få bugt med dem, der laver ballade?
– Det koster et væsentligt millionbeløb at opgradere hele videoteknologien herinde, men derudover bruger vi også løbende penge på bøder og andre ting i den forbindelse, så det er et væsentligt millionbeløb, der bliver brugt på det her om året. Det er selvfølgelig langt fra optimalt, da vi som fodboldklub mener, at vi kan få bedre resultater ved at bruge ressourcerne på alle mulige andre områder.

Forstærket strategi på vej i FCK
Udover en stor indsats med at komme fanurolighederne til livs, så kunne Jacob Lauesen også løfte sløret for, at man i FC København arbejder på andre projekter.
– Vi arbejder også på forstærkning af en strategi, hvor jeg godt tør love, at der ligger en-to projekter, som vi også glæder os til at kommunikere ud.
Altså den sportslige strategi?
– Det er både på tværs af det ene og andet. Der ligger nogle ting der, som man godt kan glæde sig til, siger FCK-bossen uden at ville komme det nærmere.
Til gengæld fortalte han, at forbedring af Parken og træningsanlægget på Frederiksberg er to af de ting, som der også bruges rigtig mange kræfter på nu og i de kommende år. Dialog med arkitekter og kommuner er allerede i gang.
Og når snakken falder på forbedring af Parken, så har DBU’s formand, Jesper Møller, udtalt, at han gerne ser nationalarenaen med en kapacitet på 50.000.
– Det er ikke en ide, som er groet i vores baghave. Hvis vi tænkt eksempel kan finde 3-4.000 pladser ved at bygge om på en smart måde, så vil vi være interesseret i det, fordi vi også er ved at være tæt på udsolgt uge efter uge, siger Jacob Lauesen og tilføjer:
– Men vi skal heller ikke mange år tilbage, før der sad 14.000 herinde til landskampe. Og jeg synes ikke, man skal bygge stadion for at få en europæisk finale hvert 15 år. Og sidste gang til EM 2020 fik man alligevel en kamp i Parken og ikke i Stockholm, hvor de ellers har det stadion, som DBU drømmer om. Det er et fair synspunkt, men det handler ikke om antallet, men at man får en god oplevelse herinde.
Lige nu har Parken en makskapacitet på lidt under 40.000.
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til AGF
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
MEDIE
Choktransfer på vej?
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
EKSKLUSIVT