FCK-boss: Det koster et væsentligt millionbeløb

CEO i FC København Jacob Lauesen fortæller i et interview med Tipsbladet om de mange projekter, man lige nu arbejder på.



PARKEN (Tipsbladet): Onsdag løb den ordinære generalforsamling i Parken Sport & Entertainment af stablen.

Og her fyldte de seneste uger med uro på den danske fanscene rigtig meget. Både i formand, Henrik Møgelmoses, beretning blev det påtalt, ligesom flere aktionærer krævede en indsats for at få pyroteknik og vodsparathed ud af Parken.

CEO i FC København, Jacob Lauesen, var flere gange på talerstolen for at snakke om emnet, og bagefter selve generalforsamlingen fik Tipsbladet også lejlighed til at spørge ind til problemet.

– Helt lavpraktisk er det svært, fordi vi først lige er begyndt at implementere et af de vigtigste værktøjer (ansigtgenkendelse, red.). Men det er også en nålestiksoperation, da det er de få, som ødelægger det for de mange. 96 procent går også hjem fra en fodboldkamp trygge, men de personer, som laver utryghedsskabende adfærd eller handlinger herinde, som vi absolut ikke vil have, skal pilles ud.

FC København startede med at benytte ansigtsgenkendelse fra forårssæsonen og har derfor kun seks kampe at drage konklusioner ud fra.

– Jeg fik af vide, at jeg ikke måtte begynde at konkludere noget efter seks kampe, men vi ser indikationer på, at folk, der har karantæne, bliver afvist, og vi har nemmere ved at efterforske dem, vi ønsker, skal i karantæneregistret. Men det er for tidligt, da det ikke er simpel software, vi har fået i hænderne, og vi kun lige har fået tilladelse til det.

Hvis det er så vigtigt et redskab, hvorfor har I så ikke fået det tidligere?

– Vi ansøgte for omkring halvandet år siden, og det kunne man måske godt have gjort tidligere, men dengang var vi også på vej ud af corona-tiden, hvor fokus var et lidt andet. Jeg ved, det var på tale før corona, men det ligger en del år tilbage.

Hvad koster det at få bugt med dem, der laver ballade?

– Det koster et væsentligt millionbeløb at opgradere hele videoteknologien herinde, men derudover bruger vi også løbende penge på bøder og andre ting i den forbindelse, så det er et væsentligt millionbeløb, der bliver brugt på det her om året. Det er selvfølgelig langt fra optimalt, da vi som fodboldklub mener, at vi kan få bedre resultater ved at bruge ressourcerne på alle mulige andre områder.

Forstærket strategi på vej i FCK

Udover en stor indsats med at komme fanurolighederne til livs, så kunne Jacob Lauesen også løfte sløret for, at man i FC København arbejder på andre projekter.

– Vi arbejder også på forstærkning af en strategi, hvor jeg godt tør love, at der ligger en-to projekter, som vi også glæder os til at kommunikere ud.

Altså den sportslige strategi?

– Det er både på tværs af det ene og andet. Der ligger nogle ting der, som man godt kan glæde sig til, siger FCK-bossen uden at ville komme det nærmere.

Til gengæld fortalte han, at forbedring af Parken og træningsanlægget på Frederiksberg er to af de ting, som der også bruges rigtig mange kræfter på nu og i de kommende år. Dialog med arkitekter og kommuner er allerede i gang.

Og når snakken falder på forbedring af Parken, så har DBU’s formand, Jesper Møller, udtalt, at han gerne ser nationalarenaen med en kapacitet på 50.000.

– Det er ikke en ide, som er groet i vores baghave. Hvis vi tænkt eksempel kan finde 3-4.000 pladser ved at bygge om på en smart måde, så vil vi være interesseret i det, fordi vi også er ved at være tæt på udsolgt uge efter uge, siger Jacob Lauesen og tilføjer:

– Men vi skal heller ikke mange år tilbage, før der sad 14.000 herinde til landskampe. Og jeg synes ikke, man skal bygge stadion for at få en europæisk finale hvert 15 år. Og sidste gang til EM 2020 fik man alligevel en kamp i Parken og ikke i Stockholm, hvor de ellers har det stadion, som DBU drømmer om. Det er et fair synspunkt, men det handler ikke om antallet, men at man får en god oplevelse herinde.

Lige nu har Parken en makskapacitet på lidt under 40.000.







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AGF kan ende med millionregning, men…

FCK-træner roser Felix Beijmo

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Bayern München lurer på choktransfer

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub