FC København har i Superligaen tabt flere kampe, end klubben har vundet.
Sådan er status efter de første ni kampe i den nye sæson, og det er en situation, som giver sportsdirektør Peter Christiansen rynker i panden.
– Situationen er alvorlig. Når man taber fem ud af ni kampe, ved vi alle, at det ikke er godt nok, siger Peter Christiansen, som tirsdag mødte pressen forud for FCK’s Champions League-kamp mod Sevilla onsdag.
– Vi skal blive bedre, og det skal vi blive ret hurtigt, siger sportsdirektøren.
Tv-kommentatorer og fans af FCK har peget på cheftræner Jess Thorup som den ansvarlige, og i nogle kredse kræves han fyret. Men han er stadig træner.
– Det er han af den grund, at vi stadig har tillid til ham – ellers var han her ikke i dag. Det kan jeg garantere, siger Peter Christiansen, som ikke vil afsløre, hvor lang snor Jess Thorup har i hovedstaden.
– Vi kan ikke sætte tal på. Man skal starte et sted, og man skal starte med at ligne det hold og den klub, man gerne vil være. Der har været for mange svipsere i forhold til det. Derfor skal forbedringerne ske hurtigt, siger Peter Christiansen.
En del af den kritik, der har ramt FCK, handler om, at det er svært at genkende en klar spillestil. Peter Christiansen medgiver, at han vil se et mere klart udtryk på banen.
– Jeg vil se en genkendelighed i den måde, vi spiller på. Jeg vil se, at der er en forståelse for, at vi er i en situation, hvor ærmerne skal smøges op, og man må lægge al personlig interesse til side og kæmpe for den trøje og klub, man repræsenterer, siger han.
Han fortæller, at alle i klubben har et ansvar for den nuværende situation. Det gælder i høj grad også spillerne.
– Der er nogen, der skal steppe gevaldigt op. Det er svært for træneren at aflevere bolden eller vinde en hovedstødsduel, der fører til mål. Det er som gruppe, at vi er nødt til at se indad, siger Peter Christiansen.
Sportsdirektøren har i løbet af sommeren stået for at sætte truppen sammen, og hans klare holdning er, at den er god nok til både at vinde danmarksmesterskabet og spille i Champions League.
Det betyder dog ikke, at han kaster ansvaret for den nuværende situation fra sig, slår han fast.
– Vi har alle et ansvar. Det letteste i verden, og det, du gerne vil, er at finde én syndebuk. Jeg ved godt, det er sådan mekanismen er. Men jeg føler et stort ansvar. Det gør spillerne, træneren og staben også. Der er ingen, der står og vasker hænder ved håndvasken eller gemmer sig, siger han.
FCK skal onsdag møde Sevilla i en nøglekamp i Champions League. I slutningen af ugen gælder det FC Midtjylland i Superligaen, inden der er landskampspause.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
MEDIE
