Freder Jess Thorup: Vi har stadig tillid til ham

FC Københavns sportsdirektør, Peter Christiansen, har fortsat tillid til cheftræner Jess Thorup.



FC København har i Superligaen tabt flere kampe, end klubben har vundet.

Sådan er status efter de første ni kampe i den nye sæson, og det er en situation, som giver sportsdirektør Peter Christiansen rynker i panden.

– Situationen er alvorlig. Når man taber fem ud af ni kampe, ved vi alle, at det ikke er godt nok, siger Peter Christiansen, som tirsdag mødte pressen forud for FCK’s Champions League-kamp mod Sevilla onsdag.

– Vi skal blive bedre, og det skal vi blive ret hurtigt, siger sportsdirektøren.

Tv-kommentatorer og fans af FCK har peget på cheftræner Jess Thorup som den ansvarlige, og i nogle kredse kræves han fyret. Men han er stadig træner.

– Det er han af den grund, at vi stadig har tillid til ham – ellers var han her ikke i dag. Det kan jeg garantere, siger Peter Christiansen, som ikke vil afsløre, hvor lang snor Jess Thorup har i hovedstaden.

– Vi kan ikke sætte tal på. Man skal starte et sted, og man skal starte med at ligne det hold og den klub, man gerne vil være. Der har været for mange svipsere i forhold til det. Derfor skal forbedringerne ske hurtigt, siger Peter Christiansen.

En del af den kritik, der har ramt FCK, handler om, at det er svært at genkende en klar spillestil. Peter Christiansen medgiver, at han vil se et mere klart udtryk på banen.

– Jeg vil se en genkendelighed i den måde, vi spiller på. Jeg vil se, at der er en forståelse for, at vi er i en situation, hvor ærmerne skal smøges op, og man må lægge al personlig interesse til side og kæmpe for den trøje og klub, man repræsenterer, siger han.

Han fortæller, at alle i klubben har et ansvar for den nuværende situation. Det gælder i høj grad også spillerne.

– Der er nogen, der skal steppe gevaldigt op. Det er svært for træneren at aflevere bolden eller vinde en hovedstødsduel, der fører til mål. Det er som gruppe, at vi er nødt til at se indad, siger Peter Christiansen.

Sportsdirektøren har i løbet af sommeren stået for at sætte truppen sammen, og hans klare holdning er, at den er god nok til både at vinde danmarksmesterskabet og spille i Champions League.

Det betyder dog ikke, at han kaster ansvaret for den nuværende situation fra sig, slår han fast.

– Vi har alle et ansvar. Det letteste i verden, og det, du gerne vil, er at finde én syndebuk. Jeg ved godt, det er sådan mekanismen er. Men jeg føler et stort ansvar. Det gør spillerne, træneren og staben også. Der er ingen, der står og vasker hænder ved håndvasken eller gemmer sig, siger han.

FCK skal onsdag møde Sevilla i en nøglekamp i Champions League. I slutningen af ugen gælder det FC Midtjylland i Superligaen, inden der er landskampspause.

/ritzau/






Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

– Niels Frederiksen er en legende!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub