Freder Jess Thorup: Vi har stadig tillid til ham

FC Københavns sportsdirektør, Peter Christiansen, har fortsat tillid til cheftræner Jess Thorup.



FC København har i Superligaen tabt flere kampe, end klubben har vundet.

Sådan er status efter de første ni kampe i den nye sæson, og det er en situation, som giver sportsdirektør Peter Christiansen rynker i panden.

– Situationen er alvorlig. Når man taber fem ud af ni kampe, ved vi alle, at det ikke er godt nok, siger Peter Christiansen, som tirsdag mødte pressen forud for FCK’s Champions League-kamp mod Sevilla onsdag.

– Vi skal blive bedre, og det skal vi blive ret hurtigt, siger sportsdirektøren.

Tv-kommentatorer og fans af FCK har peget på cheftræner Jess Thorup som den ansvarlige, og i nogle kredse kræves han fyret. Men han er stadig træner.

– Det er han af den grund, at vi stadig har tillid til ham – ellers var han her ikke i dag. Det kan jeg garantere, siger Peter Christiansen, som ikke vil afsløre, hvor lang snor Jess Thorup har i hovedstaden.

– Vi kan ikke sætte tal på. Man skal starte et sted, og man skal starte med at ligne det hold og den klub, man gerne vil være. Der har været for mange svipsere i forhold til det. Derfor skal forbedringerne ske hurtigt, siger Peter Christiansen.

En del af den kritik, der har ramt FCK, handler om, at det er svært at genkende en klar spillestil. Peter Christiansen medgiver, at han vil se et mere klart udtryk på banen.

– Jeg vil se en genkendelighed i den måde, vi spiller på. Jeg vil se, at der er en forståelse for, at vi er i en situation, hvor ærmerne skal smøges op, og man må lægge al personlig interesse til side og kæmpe for den trøje og klub, man repræsenterer, siger han.

Han fortæller, at alle i klubben har et ansvar for den nuværende situation. Det gælder i høj grad også spillerne.

– Der er nogen, der skal steppe gevaldigt op. Det er svært for træneren at aflevere bolden eller vinde en hovedstødsduel, der fører til mål. Det er som gruppe, at vi er nødt til at se indad, siger Peter Christiansen.

Sportsdirektøren har i løbet af sommeren stået for at sætte truppen sammen, og hans klare holdning er, at den er god nok til både at vinde danmarksmesterskabet og spille i Champions League.

Det betyder dog ikke, at han kaster ansvaret for den nuværende situation fra sig, slår han fast.

– Vi har alle et ansvar. Det letteste i verden, og det, du gerne vil, er at finde én syndebuk. Jeg ved godt, det er sådan mekanismen er. Men jeg føler et stort ansvar. Det gør spillerne, træneren og staben også. Der er ingen, der står og vasker hænder ved håndvasken eller gemmer sig, siger han.

FCK skal onsdag møde Sevilla i en nøglekamp i Champions League. I slutningen af ugen gælder det FC Midtjylland i Superligaen, inden der er landskampspause.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

AGF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

OB – Silkeborg IF