FCK-boss om stop: Jobbet er en ordentlig omgang

Det er hårdt arbejde at stå i spidsen for Parken Sport & Entertainment, siger den afgående formand, Bo Rygaard.



Om halvanden måned stiller en ny person sig i spidsen for Parken Sport & Entertainment og dermed FC København. Bo Rygaard, den afgående formand, siger til Ekstra Bladet, at jobbet reelt er tre i ét.

PS&E består af tre dele: feriecentrene Lalandia, udlejning af kontorer samt fodbold- og stadiondelen. Samtidig er der stor offentlig bevågenhed på især sidstnævnte afdeling af forretningen.

– Det er helt givet, at formandsposten i Parken er meget tidskrævende. Dybest set er det tre poster i én inden for tre helt forskellige forretningsområder.

– Det er en ordentlig omgang, og det syntes min forgænger også. Jeg har været lykkelig for at være her, men det er også hårdt arbejde, siger Bo Rygaard til Ekstra Bladet.

Han blev bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment i 2015 og overtog jobbet fra John Dueholm.

Netop den tid, som jobbet som bestyrelsesformand kræver, er årsagen til, at Bo Rygaard har valgt at træde tilbage, når hans mandat udløber i april måneds generalforsamling.

– Parken Sport & Entertainment er et vidunderligt sted, og det har været en stor glæde for mig at arbejde for selskabet i seks år, sagde han i pressemeddelelsen tidligere på dagen.

– Men det er også en ganske arbejdsintensiv post, hvorfor jeg i respekt af Parken Sport & Entertainment nøje har vurderet, at jeg ikke kan fortsætte med at levere den tid som kræves, og som alle involverede fortjener.

Rygaard stop ærgrer hans næstformand. Læs mere her.





TransferLIVE: Stort salg på vej? Her er status




LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

De viser interesse for Lyngby-profil

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Afslører Brøndbys transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se