FCK-boss om stop: Jobbet er en ordentlig omgang

Det er hårdt arbejde at stå i spidsen for Parken Sport & Entertainment, siger den afgående formand, Bo Rygaard.



Om halvanden måned stiller en ny person sig i spidsen for Parken Sport & Entertainment og dermed FC København. Bo Rygaard, den afgående formand, siger til Ekstra Bladet, at jobbet reelt er tre i ét.

PS&E består af tre dele: feriecentrene Lalandia, udlejning af kontorer samt fodbold- og stadiondelen. Samtidig er der stor offentlig bevågenhed på især sidstnævnte afdeling af forretningen.

– Det er helt givet, at formandsposten i Parken er meget tidskrævende. Dybest set er det tre poster i én inden for tre helt forskellige forretningsområder.

– Det er en ordentlig omgang, og det syntes min forgænger også. Jeg har været lykkelig for at være her, men det er også hårdt arbejde, siger Bo Rygaard til Ekstra Bladet.

Han blev bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment i 2015 og overtog jobbet fra John Dueholm.

Netop den tid, som jobbet som bestyrelsesformand kræver, er årsagen til, at Bo Rygaard har valgt at træde tilbage, når hans mandat udløber i april måneds generalforsamling.

– Parken Sport & Entertainment er et vidunderligt sted, og det har været en stor glæde for mig at arbejde for selskabet i seks år, sagde han i pressemeddelelsen tidligere på dagen.

– Men det er også en ganske arbejdsintensiv post, hvorfor jeg i respekt af Parken Sport & Entertainment nøje har vurderet, at jeg ikke kan fortsætte med at levere den tid som kræves, og som alle involverede fortjener.

Rygaard stop ærgrer hans næstformand. Læs mere her.





Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Overbevisende: To chok i Parken