FCK-boss om stop: Jobbet er en ordentlig omgang

Det er hårdt arbejde at stå i spidsen for Parken Sport & Entertainment, siger den afgående formand, Bo Rygaard.



Om halvanden måned stiller en ny person sig i spidsen for Parken Sport & Entertainment og dermed FC København. Bo Rygaard, den afgående formand, siger til Ekstra Bladet, at jobbet reelt er tre i ét.

PS&E består af tre dele: feriecentrene Lalandia, udlejning af kontorer samt fodbold- og stadiondelen. Samtidig er der stor offentlig bevågenhed på især sidstnævnte afdeling af forretningen.

– Det er helt givet, at formandsposten i Parken er meget tidskrævende. Dybest set er det tre poster i én inden for tre helt forskellige forretningsområder.

– Det er en ordentlig omgang, og det syntes min forgænger også. Jeg har været lykkelig for at være her, men det er også hårdt arbejde, siger Bo Rygaard til Ekstra Bladet.

Han blev bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment i 2015 og overtog jobbet fra John Dueholm.

Netop den tid, som jobbet som bestyrelsesformand kræver, er årsagen til, at Bo Rygaard har valgt at træde tilbage, når hans mandat udløber i april måneds generalforsamling.

– Parken Sport & Entertainment er et vidunderligt sted, og det har været en stor glæde for mig at arbejde for selskabet i seks år, sagde han i pressemeddelelsen tidligere på dagen.

– Men det er også en ganske arbejdsintensiv post, hvorfor jeg i respekt af Parken Sport & Entertainment nøje har vurderet, at jeg ikke kan fortsætte med at levere den tid som kræves, og som alle involverede fortjener.

Rygaard stop ærgrer hans næstformand. Læs mere her.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Dame N’Doye scorer nyt job

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Superliga-boss med spændende transfermelding

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for