FCK-boss om stop: Jobbet er en ordentlig omgang

Det er hårdt arbejde at stå i spidsen for Parken Sport & Entertainment, siger den afgående formand, Bo Rygaard.



Om halvanden måned stiller en ny person sig i spidsen for Parken Sport & Entertainment og dermed FC København. Bo Rygaard, den afgående formand, siger til Ekstra Bladet, at jobbet reelt er tre i ét.

PS&E består af tre dele: feriecentrene Lalandia, udlejning af kontorer samt fodbold- og stadiondelen. Samtidig er der stor offentlig bevågenhed på især sidstnævnte afdeling af forretningen.

– Det er helt givet, at formandsposten i Parken er meget tidskrævende. Dybest set er det tre poster i én inden for tre helt forskellige forretningsområder.

– Det er en ordentlig omgang, og det syntes min forgænger også. Jeg har været lykkelig for at være her, men det er også hårdt arbejde, siger Bo Rygaard til Ekstra Bladet.

Han blev bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment i 2015 og overtog jobbet fra John Dueholm.

Netop den tid, som jobbet som bestyrelsesformand kræver, er årsagen til, at Bo Rygaard har valgt at træde tilbage, når hans mandat udløber i april måneds generalforsamling.

– Parken Sport & Entertainment er et vidunderligt sted, og det har været en stor glæde for mig at arbejde for selskabet i seks år, sagde han i pressemeddelelsen tidligere på dagen.

– Men det er også en ganske arbejdsintensiv post, hvorfor jeg i respekt af Parken Sport & Entertainment nøje har vurderet, at jeg ikke kan fortsætte med at levere den tid som kræves, og som alle involverede fortjener.

Rygaard stop ærgrer hans næstformand. Læs mere her.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Frankrig – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Brøndby tæt på ny forstærkning

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked