Om halvanden måned stiller en ny person sig i spidsen for Parken Sport & Entertainment og dermed FC København. Bo Rygaard, den afgående formand, siger til Ekstra Bladet, at jobbet reelt er tre i ét.
PS&E består af tre dele: feriecentrene Lalandia, udlejning af kontorer samt fodbold- og stadiondelen. Samtidig er der stor offentlig bevågenhed på især sidstnævnte afdeling af forretningen.
– Det er helt givet, at formandsposten i Parken er meget tidskrævende. Dybest set er det tre poster i én inden for tre helt forskellige forretningsområder.
– Det er en ordentlig omgang, og det syntes min forgænger også. Jeg har været lykkelig for at være her, men det er også hårdt arbejde, siger Bo Rygaard til Ekstra Bladet.
Han blev bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment i 2015 og overtog jobbet fra John Dueholm.
Netop den tid, som jobbet som bestyrelsesformand kræver, er årsagen til, at Bo Rygaard har valgt at træde tilbage, når hans mandat udløber i april måneds generalforsamling.
– Parken Sport & Entertainment er et vidunderligt sted, og det har været en stor glæde for mig at arbejde for selskabet i seks år, sagde han i pressemeddelelsen tidligere på dagen.
– Men det er også en ganske arbejdsintensiv post, hvorfor jeg i respekt af Parken Sport & Entertainment nøje har vurderet, at jeg ikke kan fortsætte med at levere den tid som kræves, og som alle involverede fortjener.
Rygaard stop ærgrer hans næstformand. Læs mere her.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AaB dæmper superligaforventninger
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Stjerne sender Sverige videre ved VM
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Jordan – Argentina
