FCK-boss: Troede han blev landsholdsspiller

Sune Smith-Nielsen var ikke i tvivl om, at det daværende FCK-talent ville ende som landsholdsspiller, men sådan er det ikke gået.



Stort talent ender ikke altid som stor succes.

FC København har i de seneste år vist, at de virkelig har fundet opskriften på at udvikle store danske talenter, der ender med at spille på prominente adresser som Manchester United og Leicester City.

Tilbage i 2017 drog en purung Victor Jensen til Ajax fra FC København, og dengang var han en af de mest lovende spillere i Danmark.

Og selvom danskeren virkelig har fået gang i karrieren i denne sæson, hvor han har imponeret for sin klub, FC Utrecht, er det ikke helt endt, som forventningerne var i kulisserne omkring Victor Jensen.

– Min gamle historie, det er Victor Jensen. Da han tager til Ajax, kan jeg huske, at jeg siger til deres daværende sportsdirektør, at han har købt en topspiller.

– Jeg var 200 procent sikker på, hvor han ville ende. Men han fik bare mange skader i overgangen til at blive seniorspiller. Han har en fin karriere i dag, men Victor var jeg sikker på, at vi ville se på det A-landshold, der spiller på torsdag. Det var jeg sikker på, fortæller Sune Smith-Nielsen i et interview med Københavns Fanradio.

Victor Jensen nåede at spille fire kampe for førsteholdet i Ajax, men har under diverse lejeophold blandt andet været forbi både Rosenborg og FC Nordsjælland.

I denne sæson har han spillet 27 kampe for FC Utrecht, der på imponerende vis ligger på en tredjeplads i Eredivisie.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bayern München er i pokalfinalen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er