FCK-boss: Troede han blev landsholdsspiller

Sune Smith-Nielsen var ikke i tvivl om, at det daværende FCK-talent ville ende som landsholdsspiller, men sådan er det ikke gået.



Stort talent ender ikke altid som stor succes.

FC København har i de seneste år vist, at de virkelig har fundet opskriften på at udvikle store danske talenter, der ender med at spille på prominente adresser som Manchester United og Leicester City.

Tilbage i 2017 drog en purung Victor Jensen til Ajax fra FC København, og dengang var han en af de mest lovende spillere i Danmark.

Og selvom danskeren virkelig har fået gang i karrieren i denne sæson, hvor han har imponeret for sin klub, FC Utrecht, er det ikke helt endt, som forventningerne var i kulisserne omkring Victor Jensen.

– Min gamle historie, det er Victor Jensen. Da han tager til Ajax, kan jeg huske, at jeg siger til deres daværende sportsdirektør, at han har købt en topspiller.

– Jeg var 200 procent sikker på, hvor han ville ende. Men han fik bare mange skader i overgangen til at blive seniorspiller. Han har en fin karriere i dag, men Victor var jeg sikker på, at vi ville se på det A-landshold, der spiller på torsdag. Det var jeg sikker på, fortæller Sune Smith-Nielsen i et interview med Københavns Fanradio.

Victor Jensen nåede at spille fire kampe for førsteholdet i Ajax, men har under diverse lejeophold blandt andet været forbi både Rosenborg og FC Nordsjælland.

I denne sæson har han spillet 27 kampe for FC Utrecht, der på imponerende vis ligger på en tredjeplads i Eredivisie.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De er enige med Mathias Jensen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tyrkiet – USA

I dialog om dansk bomber

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Kap Verde – Saudi-Arabien

Paraguay – Australien

Ecuador – Tyskland

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Tunesien – Holland

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne