Lige nu står der primært trænerjagt på programmet for FC København og sportsdirektør Carsten V. Jensen, men der er også andre opgaver, der skal varetages på den sportslige ledelsesgang i klubben.
Det danske transfervindue er således allerede åbnet, så Carsten V. Jensen er også i gang med at kigge på potentielle til- og afgange. Sportsdirektøren forventer således, at FC København vil være aktive i løbet af sommerens transfervindue. Men ikke endnu.
– Det er oftest sådan i et slutrunde-år, at der ikke sker det store i starten. Så kommer der en domino-effekt, hvor de store klubber først rykker på de spillere, de gerne vil have, og derefter kommer vi andre. Lige nu er der ikke den store aktivitet, men der kommer nok til at ske noget. Der plejer både at være til- og afgange i løbet af et transfervindue hos os, siger Carsten V. Jensen.
Når transfervindue lukker den 3. september regner han med, at FC Københavns trup har minimum samme styrke som nu.
– Udgangspunktet er altid at forstærke sig. Det er sjældent, at der er nogle klubber, der siger det modsatte. Så målet er at være stærkere eller som minimum usvækket. Vi vil gerne forstærke os, men vi skal som minimum opretholde vores styrke, lyder det fra sportsdirektøren.
Han er godt tilfreds med truppens aktuelle styrke, men han mener også, at der er plads til forbedring på et par positioner.
– Hvis man tænker på at have et antal spillere til hver position, er vi egentlig dækket godt ind, og vi har en stærk trup. Vi har også fået tre spillere tilbage fra lejemål, så kigger man på antal og placeringer, ser det godt ud. Men der er stadig et par positioner, hvor der er mulighed for at styrke os, men hvor det er henne på banen, vil jeg ikke ind på, siger Carsten V. Jensen.
FC København indledte forberedelserne til den kommende sæson med første træningsdag torsdag formiddag.
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
Kamil Grabara-opslag bemærkes
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE