Lige nu står der primært trænerjagt på programmet for FC København og sportsdirektør Carsten V. Jensen, men der er også andre opgaver, der skal varetages på den sportslige ledelsesgang i klubben.
Det danske transfervindue er således allerede åbnet, så Carsten V. Jensen er også i gang med at kigge på potentielle til- og afgange. Sportsdirektøren forventer således, at FC København vil være aktive i løbet af sommerens transfervindue. Men ikke endnu.
– Det er oftest sådan i et slutrunde-år, at der ikke sker det store i starten. Så kommer der en domino-effekt, hvor de store klubber først rykker på de spillere, de gerne vil have, og derefter kommer vi andre. Lige nu er der ikke den store aktivitet, men der kommer nok til at ske noget. Der plejer både at være til- og afgange i løbet af et transfervindue hos os, siger Carsten V. Jensen.
Når transfervindue lukker den 3. september regner han med, at FC Københavns trup har minimum samme styrke som nu.
– Udgangspunktet er altid at forstærke sig. Det er sjældent, at der er nogle klubber, der siger det modsatte. Så målet er at være stærkere eller som minimum usvækket. Vi vil gerne forstærke os, men vi skal som minimum opretholde vores styrke, lyder det fra sportsdirektøren.
Han er godt tilfreds med truppens aktuelle styrke, men han mener også, at der er plads til forbedring på et par positioner.
– Hvis man tænker på at have et antal spillere til hver position, er vi egentlig dækket godt ind, og vi har en stærk trup. Vi har også fået tre spillere tilbage fra lejemål, så kigger man på antal og placeringer, ser det godt ud. Men der er stadig et par positioner, hvor der er mulighed for at styrke os, men hvor det er henne på banen, vil jeg ikke ind på, siger Carsten V. Jensen.
FC København indledte forberedelserne til den kommende sæson med første træningsdag torsdag formiddag.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE