FCK-boss vil forstærke truppen

Carsten V. Jensen forventer, at FC København som minimum er usvækket, når transfervinduet lukker den 3. september.



Lige nu står der primært trænerjagt på programmet for FC København og sportsdirektør Carsten V. Jensen, men der er også andre opgaver, der skal varetages på den sportslige ledelsesgang i klubben.

Det danske transfervindue er således allerede åbnet, så Carsten V. Jensen er også i gang med at kigge på potentielle til- og afgange. Sportsdirektøren forventer således, at FC København vil være aktive i løbet af sommerens transfervindue. Men ikke endnu.

– Det er oftest sådan i et slutrunde-år, at der ikke sker det store i starten. Så kommer der en domino-effekt, hvor de store klubber først rykker på de spillere, de gerne vil have, og derefter kommer vi andre. Lige nu er der ikke den store aktivitet, men der kommer nok til at ske noget. Der plejer både at være til- og afgange i løbet af et transfervindue hos os, siger Carsten V. Jensen.

Når transfervindue lukker den 3. september regner han med, at FC Københavns trup har minimum samme styrke som nu.

– Udgangspunktet er altid at forstærke sig. Det er sjældent, at der er nogle klubber, der siger det modsatte. Så målet er at være stærkere eller som minimum usvækket. Vi vil gerne forstærke os, men vi skal som minimum opretholde vores styrke, lyder det fra sportsdirektøren.

Han er godt tilfreds med truppens aktuelle styrke, men han mener også, at der er plads til forbedring på et par positioner.

– Hvis man tænker på at have et antal spillere til hver position, er vi egentlig dækket godt ind, og vi har en stærk trup. Vi har også fået tre spillere tilbage fra lejemål, så kigger man på antal og placeringer, ser det godt ud. Men der er stadig et par positioner, hvor der er mulighed for at styrke os, men hvor det er henne på banen, vil jeg ikke ind på, siger Carsten V. Jensen.

FC København indledte forberedelserne til den kommende sæson med første træningsdag torsdag formiddag.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Knuser transferrekord

Scorer heftig lønstigning

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Sønderjyske sælger profil

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub