FCK bremser uafgjort stime og tager førstepladsen

Robert og indskiftede Victor Froholdt scorede målene for FC København, der vandt 2-1 over Lyngby i Parken.



FC København erobrede søndag førstepladsen i Superligaen med en kneben 2-1-sejr over Lyngby i Parken.

Med sejren satte FCK samtidig en stopper for en serie af tre uafgjorte ligakampe i træk op til søndagens opgør.

FCK topper nu rækken med 30 point efter 16 kampe. Det er tre point mere end AGF, Randers og FC Midtjylland, der er de nærmeste forfølgere. FCM har spillet en kamp færre og tager mandag imod Silkeborg.

Lyngby var i starten af kampen tæt på at komme foran på bizar vis.

FCK-stopperen Kevin Diks modtog en dårlig aflevering fra Marcos Lopez og forsøgte at sparke bolden væk. Men Diks hamrede bolden direkte ind i Lyngby-angriberen Malik Abubakari.

Bolden fløj dernæst i en stor bue over FCK-keeperen Theo Sander, der igen havde fået chancen i stedet for Nathan Trott.

Faren var ikke overstået endnu, for FCK-stopperen Pantelis Hatzidiakos nåede først til den løse bold og headede den tilbage til Sander, som var nødt til at kaste sig for at gribe den.

Efter den advarsel kom FCK foran 1-0 efter 19 minutter. Den brasilianske kantspiller Robert forsøgte sig med et fladt spark og drejede bolden ind ved den fjerneste stolpe.

FCK sad generelt tungt på spillet i første halvleg og kom også frem til adskillige chancer.

Men skarpheden udeblev hos blandt andre Andreas Cornelius, Mohamed Elyounoussi og Robert.

Lyngby-keeper Jannich Storch stod en god kamp og reddede med det yderste af fingerspidserne afslutningen fra Elyounoussi.

I anden halvleg fik Lyngby bedre fat defensivt, og det betød, at kampen stadig var på vippen.

FCK var som i flere andre kampe i denne sæson længe ikke i stand til at lukke den med mål nummer to.

Lyngby rakte ud efter point i Parken, da Abubakari midtvejs i anden halvleg fik en stor chance for at udligne, men Sander var på plads i målet.

I stedet øgede FCK føringen i den anden ende, da indskiftede Victor Froholdt sparkede bolden i mål til 2-0 via en afretning efter 81 minutter.

Lyngby nåede dog at reducere til 1-2, da Lyngbys indskiftede angriber Michael Opoku headede bolden i nettet, efter at Sander kom fejlslagent ud af FCK-målet.

Fem minutter inde i de seks minutters tillægstid var Lyngby ved at snuppe et point, men Magnus Warming headede snert forbi ved bageste stolpe. Dermed slap FCK med skrækken.

/ritzau/





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Forlader AGF – her er hans nye klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Erik ten Hag jagter dansker

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

FC Barcelona præsenterer stjerne

Bekræfter: Vender tilbage til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Forhandler om Albert Grønbæk