FCK bremser uafgjort stime og tager førstepladsen

Robert og indskiftede Victor Froholdt scorede målene for FC København, der vandt 2-1 over Lyngby i Parken.



FC København erobrede søndag førstepladsen i Superligaen med en kneben 2-1-sejr over Lyngby i Parken.

Med sejren satte FCK samtidig en stopper for en serie af tre uafgjorte ligakampe i træk op til søndagens opgør.

FCK topper nu rækken med 30 point efter 16 kampe. Det er tre point mere end AGF, Randers og FC Midtjylland, der er de nærmeste forfølgere. FCM har spillet en kamp færre og tager mandag imod Silkeborg.

Lyngby var i starten af kampen tæt på at komme foran på bizar vis.

FCK-stopperen Kevin Diks modtog en dårlig aflevering fra Marcos Lopez og forsøgte at sparke bolden væk. Men Diks hamrede bolden direkte ind i Lyngby-angriberen Malik Abubakari.

Bolden fløj dernæst i en stor bue over FCK-keeperen Theo Sander, der igen havde fået chancen i stedet for Nathan Trott.

Faren var ikke overstået endnu, for FCK-stopperen Pantelis Hatzidiakos nåede først til den løse bold og headede den tilbage til Sander, som var nødt til at kaste sig for at gribe den.

Efter den advarsel kom FCK foran 1-0 efter 19 minutter. Den brasilianske kantspiller Robert forsøgte sig med et fladt spark og drejede bolden ind ved den fjerneste stolpe.

FCK sad generelt tungt på spillet i første halvleg og kom også frem til adskillige chancer.

Men skarpheden udeblev hos blandt andre Andreas Cornelius, Mohamed Elyounoussi og Robert.

Lyngby-keeper Jannich Storch stod en god kamp og reddede med det yderste af fingerspidserne afslutningen fra Elyounoussi.

I anden halvleg fik Lyngby bedre fat defensivt, og det betød, at kampen stadig var på vippen.

FCK var som i flere andre kampe i denne sæson længe ikke i stand til at lukke den med mål nummer to.

Lyngby rakte ud efter point i Parken, da Abubakari midtvejs i anden halvleg fik en stor chance for at udligne, men Sander var på plads i målet.

I stedet øgede FCK føringen i den anden ende, da indskiftede Victor Froholdt sparkede bolden i mål til 2-0 via en afretning efter 81 minutter.

Lyngby nåede dog at reducere til 1-2, da Lyngbys indskiftede angriber Michael Opoku headede bolden i nettet, efter at Sander kom fejlslagent ud af FCK-målet.

Fem minutter inde i de seks minutters tillægstid var Lyngby ved at snuppe et point, men Magnus Warming headede snert forbi ved bageste stolpe. Dermed slap FCK med skrækken.

/ritzau/





Rekordstort bud på Thomas Jørgensen




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Saudi-Arabien – Uruguay

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby melder duo færdig og teaser

Blæst bagover af 18-årig

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Raser over VM-tiltag

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Belgien – Egypten

Stolt over dansk transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Holland – Japan