FCK-chef maner til ro: I en gunstig position

Trods nederlag til Randers er Jess Thorup fortsat optimistisk. FCK-træneren understreger, at intet er afgjort.



FC København risikerer mandag, at førerholdets forspring til FC Midtjylland i Superligaens guldduel svinder ind til tre point.

Her kan FCM med en udesejr over Brøndby udnytte, at FCK søndag tabte med 0-1 til Randers FC i Parken.

Trods nederlaget til Randers er FCK-træner Jess Thorup rimelig fortrøstningsfuld, når talen falder på guldkampen.

– Vi ligger stadig i en gunstig position, og det gør vi jo uanset, om FCM vinder mandag mod Brøndby eller ej, siger Thorup

Cheftræneren afviser at tale om gummiben, som FCM-træner Bo Henriksen ellers har nævnt i forbindelse med FCK. Thorup understreger, at der stadig er mange point tilbage at spille om.

– Det bliver afgjort til sidst i maj, der er meget lang vej endnu, siger han.

Thorup slår fast, at han ikke ønsker at dvæle ret meget ved kampen mod Randers. Det handler i stedet om hurtigt at komme videre, så FCK kan levere en god præstation mod FCM på udebane om en uge.

– Den her kamp skal parkeres hurtigst muligt, og så handler det om at vinde, når vi tager til Herning. Det gjorde vi sidst, så det kan vi også gøre igen.

– Vi tabte tre point i guldduellen, men nu skal vi heller ikke gøre det værre, end det er her lige efter kampen, siger cheftræneren.

Rasmus Falk udtrykte af flere omgange sin skuffelse og overraskelse over nederlaget, og han understreger, at Superligaens førerhold er nødt til at tage det alvorligt, da guldkampen er yderst tæt.

– Vi er nødt til at snakke ud om den her kamp, fordi vi skal finde ud af, hvad fanden der skete her.

– Vi skal være meget bedre end alle andre hold, når vi møder dem i Parken, og jeg tror, at det overrasker de fleste, at det ikke var tilfældet mod Randers, siger han.

Midtbaneprofilen tilføjer, at præstationerne meget hurtigt skal blive bedre.

– Hvis vi bliver ved med at spille på denne måde, så taber vi flere kampe, siger Falk.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

USA – Belgien

Enig med FC Midtjylland-angriber

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina – Egypten

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-spiller idømt karantæne

Scorer vanvittig løn i Premier League

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer