FCK-chef maner til ro: I en gunstig position

Trods nederlag til Randers er Jess Thorup fortsat optimistisk. FCK-træneren understreger, at intet er afgjort.



FC København risikerer mandag, at førerholdets forspring til FC Midtjylland i Superligaens guldduel svinder ind til tre point.

Her kan FCM med en udesejr over Brøndby udnytte, at FCK søndag tabte med 0-1 til Randers FC i Parken.

Trods nederlaget til Randers er FCK-træner Jess Thorup rimelig fortrøstningsfuld, når talen falder på guldkampen.

– Vi ligger stadig i en gunstig position, og det gør vi jo uanset, om FCM vinder mandag mod Brøndby eller ej, siger Thorup

Cheftræneren afviser at tale om gummiben, som FCM-træner Bo Henriksen ellers har nævnt i forbindelse med FCK. Thorup understreger, at der stadig er mange point tilbage at spille om.

– Det bliver afgjort til sidst i maj, der er meget lang vej endnu, siger han.

Thorup slår fast, at han ikke ønsker at dvæle ret meget ved kampen mod Randers. Det handler i stedet om hurtigt at komme videre, så FCK kan levere en god præstation mod FCM på udebane om en uge.

– Den her kamp skal parkeres hurtigst muligt, og så handler det om at vinde, når vi tager til Herning. Det gjorde vi sidst, så det kan vi også gøre igen.

– Vi tabte tre point i guldduellen, men nu skal vi heller ikke gøre det værre, end det er her lige efter kampen, siger cheftræneren.

Rasmus Falk udtrykte af flere omgange sin skuffelse og overraskelse over nederlaget, og han understreger, at Superligaens førerhold er nødt til at tage det alvorligt, da guldkampen er yderst tæt.

– Vi er nødt til at snakke ud om den her kamp, fordi vi skal finde ud af, hvad fanden der skete her.

– Vi skal være meget bedre end alle andre hold, når vi møder dem i Parken, og jeg tror, at det overrasker de fleste, at det ikke var tilfældet mod Randers, siger han.

Midtbaneprofilen tilføjer, at præstationerne meget hurtigt skal blive bedre.

– Hvis vi bliver ved med at spille på denne måde, så taber vi flere kampe, siger Falk.

/ritzau/





VM-LIVE: Norsk stjerne isoleret




LIVE

TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Her er Tunesiens nye VM-træner

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Frankrig – Senegal

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Irak – Norge

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uruguay slider sig til uafgjort 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter