FCK-chef maner til ro: I en gunstig position

Trods nederlag til Randers er Jess Thorup fortsat optimistisk. FCK-træneren understreger, at intet er afgjort.



FC København risikerer mandag, at førerholdets forspring til FC Midtjylland i Superligaens guldduel svinder ind til tre point.

Her kan FCM med en udesejr over Brøndby udnytte, at FCK søndag tabte med 0-1 til Randers FC i Parken.

Trods nederlaget til Randers er FCK-træner Jess Thorup rimelig fortrøstningsfuld, når talen falder på guldkampen.

– Vi ligger stadig i en gunstig position, og det gør vi jo uanset, om FCM vinder mandag mod Brøndby eller ej, siger Thorup

Cheftræneren afviser at tale om gummiben, som FCM-træner Bo Henriksen ellers har nævnt i forbindelse med FCK. Thorup understreger, at der stadig er mange point tilbage at spille om.

– Det bliver afgjort til sidst i maj, der er meget lang vej endnu, siger han.

Thorup slår fast, at han ikke ønsker at dvæle ret meget ved kampen mod Randers. Det handler i stedet om hurtigt at komme videre, så FCK kan levere en god præstation mod FCM på udebane om en uge.

– Den her kamp skal parkeres hurtigst muligt, og så handler det om at vinde, når vi tager til Herning. Det gjorde vi sidst, så det kan vi også gøre igen.

– Vi tabte tre point i guldduellen, men nu skal vi heller ikke gøre det værre, end det er her lige efter kampen, siger cheftræneren.

Rasmus Falk udtrykte af flere omgange sin skuffelse og overraskelse over nederlaget, og han understreger, at Superligaens førerhold er nødt til at tage det alvorligt, da guldkampen er yderst tæt.

– Vi er nødt til at snakke ud om den her kamp, fordi vi skal finde ud af, hvad fanden der skete her.

– Vi skal være meget bedre end alle andre hold, når vi møder dem i Parken, og jeg tror, at det overrasker de fleste, at det ikke var tilfældet mod Randers, siger han.

Midtbaneprofilen tilføjer, at præstationerne meget hurtigt skal blive bedre.

– Hvis vi bliver ved med at spille på denne måde, så taber vi flere kampe, siger Falk.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FC København – Lyngby BK

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På blokken til stort landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

AGF – Brøndby IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

OB henter forsvarstalent i Brøndby

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

FCK-stjerne klar til Europa-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er