FC København risikerer mandag, at førerholdets forspring til FC Midtjylland i Superligaens guldduel svinder ind til tre point.
Her kan FCM med en udesejr over Brøndby udnytte, at FCK søndag tabte med 0-1 til Randers FC i Parken.
Trods nederlaget til Randers er FCK-træner Jess Thorup rimelig fortrøstningsfuld, når talen falder på guldkampen.
– Vi ligger stadig i en gunstig position, og det gør vi jo uanset, om FCM vinder mandag mod Brøndby eller ej, siger Thorup
Cheftræneren afviser at tale om gummiben, som FCM-træner Bo Henriksen ellers har nævnt i forbindelse med FCK. Thorup understreger, at der stadig er mange point tilbage at spille om.
– Det bliver afgjort til sidst i maj, der er meget lang vej endnu, siger han.
Thorup slår fast, at han ikke ønsker at dvæle ret meget ved kampen mod Randers. Det handler i stedet om hurtigt at komme videre, så FCK kan levere en god præstation mod FCM på udebane om en uge.
– Den her kamp skal parkeres hurtigst muligt, og så handler det om at vinde, når vi tager til Herning. Det gjorde vi sidst, så det kan vi også gøre igen.
– Vi tabte tre point i guldduellen, men nu skal vi heller ikke gøre det værre, end det er her lige efter kampen, siger cheftræneren.
Rasmus Falk udtrykte af flere omgange sin skuffelse og overraskelse over nederlaget, og han understreger, at Superligaens førerhold er nødt til at tage det alvorligt, da guldkampen er yderst tæt.
– Vi er nødt til at snakke ud om den her kamp, fordi vi skal finde ud af, hvad fanden der skete her.
– Vi skal være meget bedre end alle andre hold, når vi møder dem i Parken, og jeg tror, at det overrasker de fleste, at det ikke var tilfældet mod Randers, siger han.
Midtbaneprofilen tilføjer, at præstationerne meget hurtigt skal blive bedre.
– Hvis vi bliver ved med at spille på denne måde, så taber vi flere kampe, siger Falk.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
TOPNYHED
AGF giver lange karantæner for racisme
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Afvist – Brøndby undrer sig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
