FC København slog søndag aften OB med 2-0, og det var første kamp i Superligaen for FCK, efter at Viktor Fischer blev solgt til Royal Antwerp.
Og selv om den profilerede kantspiller ikke har spillet meget i FCK denne sæson, har hans skifte alligevel vakt stor opmærksomhed og omtale.
FCK-cheftræner Jess Thorup fortæller, at det var den rigtige beslutning at skille sig af med Viktor Fischer, men ønsker ham samtidig alt det bedste i Belgien.
– Vi er overbeviste om, at det var det rigtige at gøre, så Viktor Fischer forhåbentlig kan komme tilbage til det niveau, vi ved, han kan have.
– Det niveau håber jeg meget, han får forløst i Belgien.
Jess Thorup hylder i samme ombæring Viktor Fischer og siger, at han er én af de helt store i FCK-regi, men understreger igen, at niveauet ikke har været, som hverken FCK eller Viktor Fischer selv ønsker.
– Der er rigtig mange store spillere, der er kommet og gået i FC Københavns historie, og Viktor Fischer er helt bestemt en af dem.
– Han kom i 2018, hvor han tog Superligaen med storm. Siden da er det, blandt andet på grund af skader, gået ned ad bakke, lad mig sige det sådan.
En af de spillere, der skal træde i karakter efter Viktor Fischers afgang, er Mohamed Daramy, og Jess Thorup lovpriser den unge kantspillers indsats i OB-kampen.
– Daramy gjorde næsten, som det passede ham. Han skabte virkelig noget ravage, han var virkelig stærk i dag.
– Han var en af årsagerne til, at vi også kunne få noget momentum i vores omstillingsmuligheder, fordi han med sin fart og sine styrker i én mod én situationer har nogle store styrker.
FC København skal igen i aktion torsdag, når hovedstadsklubben flyver til Bulgarien for at møde Lokomotiv Plovdiv.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
