FC København slog søndag aften OB med 2-0, og det var første kamp i Superligaen for FCK, efter at Viktor Fischer blev solgt til Royal Antwerp.
Og selv om den profilerede kantspiller ikke har spillet meget i FCK denne sæson, har hans skifte alligevel vakt stor opmærksomhed og omtale.
FCK-cheftræner Jess Thorup fortæller, at det var den rigtige beslutning at skille sig af med Viktor Fischer, men ønsker ham samtidig alt det bedste i Belgien.
– Vi er overbeviste om, at det var det rigtige at gøre, så Viktor Fischer forhåbentlig kan komme tilbage til det niveau, vi ved, han kan have.
– Det niveau håber jeg meget, han får forløst i Belgien.
Jess Thorup hylder i samme ombæring Viktor Fischer og siger, at han er én af de helt store i FCK-regi, men understreger igen, at niveauet ikke har været, som hverken FCK eller Viktor Fischer selv ønsker.
– Der er rigtig mange store spillere, der er kommet og gået i FC Københavns historie, og Viktor Fischer er helt bestemt en af dem.
– Han kom i 2018, hvor han tog Superligaen med storm. Siden da er det, blandt andet på grund af skader, gået ned ad bakke, lad mig sige det sådan.
En af de spillere, der skal træde i karakter efter Viktor Fischers afgang, er Mohamed Daramy, og Jess Thorup lovpriser den unge kantspillers indsats i OB-kampen.
– Daramy gjorde næsten, som det passede ham. Han skabte virkelig noget ravage, han var virkelig stærk i dag.
– Han var en af årsagerne til, at vi også kunne få noget momentum i vores omstillingsmuligheder, fordi han med sin fart og sine styrker i én mod én situationer har nogle store styrker.
FC København skal igen i aktion torsdag, når hovedstadsklubben flyver til Bulgarien for at møde Lokomotiv Plovdiv.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
