Thorup: Det var rigtigt at sende Fischer videre

FCK solgte Viktor Fischer til Royal Antwerp, og det var den rigtige løsning, mener FCK-cheftræner Jess Thorup



FC København slog søndag aften OB med 2-0, og det var første kamp i Superligaen for FCK, efter at Viktor Fischer blev solgt til Royal Antwerp.

Og selv om den profilerede kantspiller ikke har spillet meget i FCK denne sæson, har hans skifte alligevel vakt stor opmærksomhed og omtale.

FCK-cheftræner Jess Thorup fortæller, at det var den rigtige beslutning at skille sig af med Viktor Fischer, men ønsker ham samtidig alt det bedste i Belgien.

– Vi er overbeviste om, at det var det rigtige at gøre, så Viktor Fischer forhåbentlig kan komme tilbage til det niveau, vi ved, han kan have.

– Det niveau håber jeg meget, han får forløst i Belgien.

Jess Thorup hylder i samme ombæring Viktor Fischer og siger, at han er én af de helt store i FCK-regi, men understreger igen, at niveauet ikke har været, som hverken FCK eller Viktor Fischer selv ønsker.

– Der er rigtig mange store spillere, der er kommet og gået i FC Københavns historie, og Viktor Fischer er helt bestemt en af dem.

– Han kom i 2018, hvor han tog Superligaen med storm. Siden da er det, blandt andet på grund af skader, gået ned ad bakke, lad mig sige det sådan.

En af de spillere, der skal træde i karakter efter Viktor Fischers afgang, er Mohamed Daramy, og Jess Thorup lovpriser den unge kantspillers indsats i OB-kampen.

– Daramy gjorde næsten, som det passede ham. Han skabte virkelig noget ravage, han var virkelig stærk i dag.

– Han var en af årsagerne til, at vi også kunne få noget momentum i vores omstillingsmuligheder, fordi han med sin fart og sine styrker i én mod én situationer har nogle store styrker.

FC København skal igen i aktion torsdag, når hovedstadsklubben flyver til Bulgarien for at møde Lokomotiv Plovdiv.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Køber bolig i København

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tøfting: Good on paper – shit on grass