Thorup: Det var rigtigt at sende Fischer videre

FCK solgte Viktor Fischer til Royal Antwerp, og det var den rigtige løsning, mener FCK-cheftræner Jess Thorup



FC København slog søndag aften OB med 2-0, og det var første kamp i Superligaen for FCK, efter at Viktor Fischer blev solgt til Royal Antwerp.

Og selv om den profilerede kantspiller ikke har spillet meget i FCK denne sæson, har hans skifte alligevel vakt stor opmærksomhed og omtale.

FCK-cheftræner Jess Thorup fortæller, at det var den rigtige beslutning at skille sig af med Viktor Fischer, men ønsker ham samtidig alt det bedste i Belgien.

– Vi er overbeviste om, at det var det rigtige at gøre, så Viktor Fischer forhåbentlig kan komme tilbage til det niveau, vi ved, han kan have.

– Det niveau håber jeg meget, han får forløst i Belgien.

Jess Thorup hylder i samme ombæring Viktor Fischer og siger, at han er én af de helt store i FCK-regi, men understreger igen, at niveauet ikke har været, som hverken FCK eller Viktor Fischer selv ønsker.

– Der er rigtig mange store spillere, der er kommet og gået i FC Københavns historie, og Viktor Fischer er helt bestemt en af dem.

– Han kom i 2018, hvor han tog Superligaen med storm. Siden da er det, blandt andet på grund af skader, gået ned ad bakke, lad mig sige det sådan.

En af de spillere, der skal træde i karakter efter Viktor Fischers afgang, er Mohamed Daramy, og Jess Thorup lovpriser den unge kantspillers indsats i OB-kampen.

– Daramy gjorde næsten, som det passede ham. Han skabte virkelig noget ravage, han var virkelig stærk i dag.

– Han var en af årsagerne til, at vi også kunne få noget momentum i vores omstillingsmuligheder, fordi han med sin fart og sine styrker i én mod én situationer har nogle store styrker.

FC København skal igen i aktion torsdag, når hovedstadsklubben flyver til Bulgarien for at møde Lokomotiv Plovdiv.

/ritzau/





– Schwartau-handel giver ingen mening




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



LIVE

TransferLIVE: Præsenteres snart i Superliga-klub

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Rooney: Her er Englands store problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Her kan man se La Liga fremover

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Portugal – Kroatien

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Colombia – Ghana

Steve Cooper med stor beslutning

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

PL-træner blev fyret over E-mail

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson