FC København leverede en gennemprofessionel indsats i returopgøret mod hviderussiske Torpedo Zhodino i anden runde af Conference League-kvalifikationen.
Jess Thorups mandskabs 4-1-føring fra første kamp var aldrig i fare, og med stor sikkerhed blev returopgøret på fremmed græs vundet med 5-0. Alle mål scoret af spillere, der aldrig tidligere havde scoret for holdet.
Dermed er FCK videre med samlet 9-1 til tredje kvalifikationsrunde i Europas nye kontinentale klubturnering, der rangerer lige under Europa League.
Her skal københavnerne møde Lokomotiv Plovdiv fra Bulgarien. De to opgør spilles 5. og 12. august med første kamp ude og returkamp i Parken.
Vinder FCK samlet det dobbeltopgør, er holdet fremme ved sidste kvalifikationsrunde inden et eventuelt gruppespil i turneringen.
Danskerne sad fra start på kampen torsdag aften, som blev spillet på neutral grund i russiske Kazan grundet EU-sanktioner mod Hviderusland. FCK-keeper Kamil Grabara i målet var så godt som arbejdsløs gennem hele kampen.
Da Kevin Diks samtidig prikkede en nedfaldsbold inde i feltet i kassen godt halvvejs i første halvleg, var den spinkle rest af spænding trukket ud af forestillingen.
Det var hollænderens første mål for klubben siden ankomsten denne sommer.
Pep Biel gjorde det faktisk også til 2-0 få minutter senere, men en fejlagtigt dømt offside annullerede scoringen.
Målet til 2-0 kom i stedet midtvejs i anden halvleg, da Peter Ankersen med en flot chippet aflevering ind i feltet fandt William Bøving. Den unge angriber kvitterede med en lige så flot flugter i medløb og fordoblede føringen.
Hjemmeholdet var mentalt stemplet ud af kampen, og en elendig hviderussisk tilbagelægning gav Rasmus Højlund en friløber og første scoring for FCK’s førstehold minuttet efter.
William Bøving nåede også at gøre det til 4-0 på et afrettet skud, inden han blev skiftet ud. Fra bænken kunne han se Rasmus Højlund udnytte endnu en friløber til 5-0 og lukke kampen i overtiden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
