Bøving og Højlund dobbelt-målscorere i storsejr

FCK havde heller ikke problemer i returopgøret mod Torpedo Zhodino og lever videre i Europa efter samlet 9-1.



FC København leverede en gennemprofessionel indsats i returopgøret mod hviderussiske Torpedo Zhodino i anden runde af Conference League-kvalifikationen.

Jess Thorups mandskabs 4-1-føring fra første kamp var aldrig i fare, og med stor sikkerhed blev returopgøret på fremmed græs vundet med 5-0. Alle mål scoret af spillere, der aldrig tidligere havde scoret for holdet.

Dermed er FCK videre med samlet 9-1 til tredje kvalifikationsrunde i Europas nye kontinentale klubturnering, der rangerer lige under Europa League.

Her skal københavnerne møde Lokomotiv Plovdiv fra Bulgarien. De to opgør spilles 5. og 12. august med første kamp ude og returkamp i Parken.

Vinder FCK samlet det dobbeltopgør, er holdet fremme ved sidste kvalifikationsrunde inden et eventuelt gruppespil i turneringen.

Danskerne sad fra start på kampen torsdag aften, som blev spillet på neutral grund i russiske Kazan grundet EU-sanktioner mod Hviderusland. FCK-keeper Kamil Grabara i målet var så godt som arbejdsløs gennem hele kampen.

Da Kevin Diks samtidig prikkede en nedfaldsbold inde i feltet i kassen godt halvvejs i første halvleg, var den spinkle rest af spænding trukket ud af forestillingen.

Det var hollænderens første mål for klubben siden ankomsten denne sommer.

Pep Biel gjorde det faktisk også til 2-0 få minutter senere, men en fejlagtigt dømt offside annullerede scoringen.

Målet til 2-0 kom i stedet midtvejs i anden halvleg, da Peter Ankersen med en flot chippet aflevering ind i feltet fandt William Bøving. Den unge angriber kvitterede med en lige så flot flugter i medløb og fordoblede føringen.

Hjemmeholdet var mentalt stemplet ud af kampen, og en elendig hviderussisk tilbagelægning gav Rasmus Højlund en friløber og første scoring for FCK’s førstehold minuttet efter.

William Bøving nåede også at gøre det til 4-0 på et afrettet skud, inden han blev skiftet ud. Fra bænken kunne han se Rasmus Højlund udnytte endnu en friløber til 5-0 og lukke kampen i overtiden.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Superliga-klub bedst i hele verden

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

‘Thomas Delaney er fortid’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Thomas Frank er favorit til jobbet

Danmark har aldrig haft så mange før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Gift Links hylder FCK-legende

Han er Superligaens ringeste målmand!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Real Madrid – Bayern

Glem det, Leicester!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Transferpres på Albert Grønbæk

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb