Bøving og Højlund dobbelt-målscorere i storsejr

FCK havde heller ikke problemer i returopgøret mod Torpedo Zhodino og lever videre i Europa efter samlet 9-1.



FC København leverede en gennemprofessionel indsats i returopgøret mod hviderussiske Torpedo Zhodino i anden runde af Conference League-kvalifikationen.

Jess Thorups mandskabs 4-1-føring fra første kamp var aldrig i fare, og med stor sikkerhed blev returopgøret på fremmed græs vundet med 5-0. Alle mål scoret af spillere, der aldrig tidligere havde scoret for holdet.

Dermed er FCK videre med samlet 9-1 til tredje kvalifikationsrunde i Europas nye kontinentale klubturnering, der rangerer lige under Europa League.

Her skal københavnerne møde Lokomotiv Plovdiv fra Bulgarien. De to opgør spilles 5. og 12. august med første kamp ude og returkamp i Parken.

Vinder FCK samlet det dobbeltopgør, er holdet fremme ved sidste kvalifikationsrunde inden et eventuelt gruppespil i turneringen.

Danskerne sad fra start på kampen torsdag aften, som blev spillet på neutral grund i russiske Kazan grundet EU-sanktioner mod Hviderusland. FCK-keeper Kamil Grabara i målet var så godt som arbejdsløs gennem hele kampen.

Da Kevin Diks samtidig prikkede en nedfaldsbold inde i feltet i kassen godt halvvejs i første halvleg, var den spinkle rest af spænding trukket ud af forestillingen.

Det var hollænderens første mål for klubben siden ankomsten denne sommer.

Pep Biel gjorde det faktisk også til 2-0 få minutter senere, men en fejlagtigt dømt offside annullerede scoringen.

Målet til 2-0 kom i stedet midtvejs i anden halvleg, da Peter Ankersen med en flot chippet aflevering ind i feltet fandt William Bøving. Den unge angriber kvitterede med en lige så flot flugter i medløb og fordoblede føringen.

Hjemmeholdet var mentalt stemplet ud af kampen, og en elendig hviderussisk tilbagelægning gav Rasmus Højlund en friløber og første scoring for FCK’s førstehold minuttet efter.

William Bøving nåede også at gøre det til 4-0 på et afrettet skud, inden han blev skiftet ud. Fra bænken kunne han se Rasmus Højlund udnytte endnu en friløber til 5-0 og lukke kampen i overtiden.

/ritzau/



Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Dansker færdig i Ajax?

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Medier i svime: Den bedste!

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Brøndby bekræfter salg

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

‘En af sæsonens bedste transfers’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel