FCK: Derfor sælger vi Christian Sørensen til FCM

FC København siger farvel til Christian Sørensen på klubbens hjemmeside, og backen fortæller, at han tager til FC Midtjylland for at få mere spilletid. Sune Smith-Nielsen fortæller, at det har været fair at sælge Christian Sørensen til FC Midtjylland, så han kan spille mere.



Som Tipsbladet kunne afsløre tidligere fredag, så skriver Christian Sørensen fra FC Midtjylland til FC København. 

Efterfølgende har begge klubber bekræftet handlen. 

Christian Sørensen siger til FCK's hjemmeside, at han vælger at tage til FC Midtjylland i håbet om at spille flere minutter.

– Det var ikke noget, jeg troede var muligt for bare få år tilbage, så jeg er meget stolt af alt det, jeg har været med til her. Det var været stort at repræsentere Skandinaviens største klub og være med til at vinde et mesterskab og en pokaltitel.

– Der skal lyde en stor tak til alle de folk, jeg har mødt i min dagligdag på træningsanlægget og i Parken. Og selvfølgelig tak til de fans, som har bakket holdet op hele tiden.

– Jeg har ønsket mere spilletid, end tilfældet har været. Samtidig kommer jeg tættere på familien, og det glæder vi os også over som familie, siger Christian Sørensen.

Sportschef Sune Smith-Nielsen fortæller, at han har været ærlig over for backen.

– Vi har været tydelige overfor Christian i forhold til, at spilletiden ikke ville blive stor, og han har netop ønsket mere spilletid. Derfor giver det mening at sende ham videre.

– Han skal dog have ros for at være klar, når der var brug for ham, og derfor er det også fair, at vi sælger Christian, for at han skal få den spilletid og aftale, som han ønsker.

Jacob Neestrup sætter også ord på Christian Sørensens afgang.

– Christian har langt hen ad vejen leveret præcis det, vi forventede af ham, da han kom til F.C. København for snart to år siden.

– Kombinationen af Christians mulighed for øget spilletid og ikke mindst en lang aftale andet steds har vi valgt at imødekomme, da vi ikke ville give ham det samme hos os. Han skal have tak for sit bidrag,

Sørensen nåede at spille 61 kampe og score tre mål for løverne i løbet af to sæsoner.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Midtjylland – Viborg FF

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

10. gang i træk

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort