FCK: Derfor sælger vi Christian Sørensen til FCM

FC København siger farvel til Christian Sørensen på klubbens hjemmeside, og backen fortæller, at han tager til FC Midtjylland for at få mere spilletid. Sune Smith-Nielsen fortæller, at det har været fair at sælge Christian Sørensen til FC Midtjylland, så han kan spille mere.



Som Tipsbladet kunne afsløre tidligere fredag, så skriver Christian Sørensen fra FC Midtjylland til FC København. 

Efterfølgende har begge klubber bekræftet handlen. 

Christian Sørensen siger til FCK's hjemmeside, at han vælger at tage til FC Midtjylland i håbet om at spille flere minutter.

– Det var ikke noget, jeg troede var muligt for bare få år tilbage, så jeg er meget stolt af alt det, jeg har været med til her. Det var været stort at repræsentere Skandinaviens største klub og være med til at vinde et mesterskab og en pokaltitel.

– Der skal lyde en stor tak til alle de folk, jeg har mødt i min dagligdag på træningsanlægget og i Parken. Og selvfølgelig tak til de fans, som har bakket holdet op hele tiden.

– Jeg har ønsket mere spilletid, end tilfældet har været. Samtidig kommer jeg tættere på familien, og det glæder vi os også over som familie, siger Christian Sørensen.

Sportschef Sune Smith-Nielsen fortæller, at han har været ærlig over for backen.

– Vi har været tydelige overfor Christian i forhold til, at spilletiden ikke ville blive stor, og han har netop ønsket mere spilletid. Derfor giver det mening at sende ham videre.

– Han skal dog have ros for at være klar, når der var brug for ham, og derfor er det også fair, at vi sælger Christian, for at han skal få den spilletid og aftale, som han ønsker.

Jacob Neestrup sætter også ord på Christian Sørensens afgang.

– Christian har langt hen ad vejen leveret præcis det, vi forventede af ham, da han kom til F.C. København for snart to år siden.

– Kombinationen af Christians mulighed for øget spilletid og ikke mindst en lang aftale andet steds har vi valgt at imødekomme, da vi ikke ville give ham det samme hos os. Han skal have tak for sit bidrag,

Sørensen nåede at spille 61 kampe og score tre mål for løverne i løbet af to sæsoner.







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

Freiburg – Aston Villa

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

‘Er den største Bournemouth-fan’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neymar er tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Chelsea – Tottenham

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!