FCK: Derfor sælger vi Christian Sørensen til FCM

FC København siger farvel til Christian Sørensen på klubbens hjemmeside, og backen fortæller, at han tager til FC Midtjylland for at få mere spilletid. Sune Smith-Nielsen fortæller, at det har været fair at sælge Christian Sørensen til FC Midtjylland, så han kan spille mere.



Som Tipsbladet kunne afsløre tidligere fredag, så skriver Christian Sørensen fra FC Midtjylland til FC København. 

Efterfølgende har begge klubber bekræftet handlen. 

Christian Sørensen siger til FCK's hjemmeside, at han vælger at tage til FC Midtjylland i håbet om at spille flere minutter.

– Det var ikke noget, jeg troede var muligt for bare få år tilbage, så jeg er meget stolt af alt det, jeg har været med til her. Det var været stort at repræsentere Skandinaviens største klub og være med til at vinde et mesterskab og en pokaltitel.

– Der skal lyde en stor tak til alle de folk, jeg har mødt i min dagligdag på træningsanlægget og i Parken. Og selvfølgelig tak til de fans, som har bakket holdet op hele tiden.

– Jeg har ønsket mere spilletid, end tilfældet har været. Samtidig kommer jeg tættere på familien, og det glæder vi os også over som familie, siger Christian Sørensen.

Sportschef Sune Smith-Nielsen fortæller, at han har været ærlig over for backen.

– Vi har været tydelige overfor Christian i forhold til, at spilletiden ikke ville blive stor, og han har netop ønsket mere spilletid. Derfor giver det mening at sende ham videre.

– Han skal dog have ros for at være klar, når der var brug for ham, og derfor er det også fair, at vi sælger Christian, for at han skal få den spilletid og aftale, som han ønsker.

Jacob Neestrup sætter også ord på Christian Sørensens afgang.

– Christian har langt hen ad vejen leveret præcis det, vi forventede af ham, da han kom til F.C. København for snart to år siden.

– Kombinationen af Christians mulighed for øget spilletid og ikke mindst en lang aftale andet steds har vi valgt at imødekomme, da vi ikke ville give ham det samme hos os. Han skal have tak for sit bidrag,

Sørensen nåede at spille 61 kampe og score tre mål for løverne i løbet af to sæsoner.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Eriksen spottet – nu er der nyt

Speakman om transfer: En unik situation

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er den nye Superliga-juvel!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Dansker scorer mod Barcelona

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte