FCK: Derfor sælger vi Christian Sørensen til FCM

FC København siger farvel til Christian Sørensen på klubbens hjemmeside, og backen fortæller, at han tager til FC Midtjylland for at få mere spilletid. Sune Smith-Nielsen fortæller, at det har været fair at sælge Christian Sørensen til FC Midtjylland, så han kan spille mere.



Som Tipsbladet kunne afsløre tidligere fredag, så skriver Christian Sørensen fra FC Midtjylland til FC København. 

Efterfølgende har begge klubber bekræftet handlen. 

Christian Sørensen siger til FCK's hjemmeside, at han vælger at tage til FC Midtjylland i håbet om at spille flere minutter.

– Det var ikke noget, jeg troede var muligt for bare få år tilbage, så jeg er meget stolt af alt det, jeg har været med til her. Det var været stort at repræsentere Skandinaviens største klub og være med til at vinde et mesterskab og en pokaltitel.

– Der skal lyde en stor tak til alle de folk, jeg har mødt i min dagligdag på træningsanlægget og i Parken. Og selvfølgelig tak til de fans, som har bakket holdet op hele tiden.

– Jeg har ønsket mere spilletid, end tilfældet har været. Samtidig kommer jeg tættere på familien, og det glæder vi os også over som familie, siger Christian Sørensen.

Sportschef Sune Smith-Nielsen fortæller, at han har været ærlig over for backen.

– Vi har været tydelige overfor Christian i forhold til, at spilletiden ikke ville blive stor, og han har netop ønsket mere spilletid. Derfor giver det mening at sende ham videre.

– Han skal dog have ros for at være klar, når der var brug for ham, og derfor er det også fair, at vi sælger Christian, for at han skal få den spilletid og aftale, som han ønsker.

Jacob Neestrup sætter også ord på Christian Sørensens afgang.

– Christian har langt hen ad vejen leveret præcis det, vi forventede af ham, da han kom til F.C. København for snart to år siden.

– Kombinationen af Christians mulighed for øget spilletid og ikke mindst en lang aftale andet steds har vi valgt at imødekomme, da vi ikke ville give ham det samme hos os. Han skal have tak for sit bidrag,

Sørensen nåede at spille 61 kampe og score tre mål for løverne i løbet af to sæsoner.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

FC København kan miste endnu en stjerne

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest