FCK: Derfor sælger vi Christian Sørensen til FCM

FC København siger farvel til Christian Sørensen på klubbens hjemmeside, og backen fortæller, at han tager til FC Midtjylland for at få mere spilletid. Sune Smith-Nielsen fortæller, at det har været fair at sælge Christian Sørensen til FC Midtjylland, så han kan spille mere.



Som Tipsbladet kunne afsløre tidligere fredag, så skriver Christian Sørensen fra FC Midtjylland til FC København. 

Efterfølgende har begge klubber bekræftet handlen. 

Christian Sørensen siger til FCK's hjemmeside, at han vælger at tage til FC Midtjylland i håbet om at spille flere minutter.

– Det var ikke noget, jeg troede var muligt for bare få år tilbage, så jeg er meget stolt af alt det, jeg har været med til her. Det var været stort at repræsentere Skandinaviens største klub og være med til at vinde et mesterskab og en pokaltitel.

– Der skal lyde en stor tak til alle de folk, jeg har mødt i min dagligdag på træningsanlægget og i Parken. Og selvfølgelig tak til de fans, som har bakket holdet op hele tiden.

– Jeg har ønsket mere spilletid, end tilfældet har været. Samtidig kommer jeg tættere på familien, og det glæder vi os også over som familie, siger Christian Sørensen.

Sportschef Sune Smith-Nielsen fortæller, at han har været ærlig over for backen.

– Vi har været tydelige overfor Christian i forhold til, at spilletiden ikke ville blive stor, og han har netop ønsket mere spilletid. Derfor giver det mening at sende ham videre.

– Han skal dog have ros for at være klar, når der var brug for ham, og derfor er det også fair, at vi sælger Christian, for at han skal få den spilletid og aftale, som han ønsker.

Jacob Neestrup sætter også ord på Christian Sørensens afgang.

– Christian har langt hen ad vejen leveret præcis det, vi forventede af ham, da han kom til F.C. København for snart to år siden.

– Kombinationen af Christians mulighed for øget spilletid og ikke mindst en lang aftale andet steds har vi valgt at imødekomme, da vi ikke ville give ham det samme hos os. Han skal have tak for sit bidrag,

Sørensen nåede at spille 61 kampe og score tre mål for løverne i løbet af to sæsoner.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FC København – OB

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Leverkusen – Bayern



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod