FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har foretaget en særdeles vigtig ansættelse.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Sune Smith-Nielsen havde været ansat to dage i jobbet som sportsdirektør, da han første gang forsøgte at ansætte Morten Grahn som udviklingsdirektør.

Han fik nej.

Siden da kan man nærmest sige, at Sune Smith-Nielsen har ladet jobbet stå åbent til Grahn – og nu er han endelig landet. Tidligere på ugen kunne FCK præsentere Morten Grahn, der har forladt et job som Academy Director hos New York City FC for at tilslutte sig projektet i FC København som udviklingsdirektør. Grahn har tidligere været tilknyttet klubbens ungdomsafdeling.

– Vi brugte efteråret på at kigge efter, hvad vi så skulle gøre, men så opstod der en mulighed for at få Morten alligevel. Vi vurderede, at det så var bedre at vente på Morten til september end at tage en anden kandidat ind, forklarer FCK’s sportsdirektør og fortsætter:

– Når jeg kigger på de kriterier, vi har sat op for det job, opfylder Morten dem alle. Han er kendt i FC København og kender vores måde at arbejde på, og så har han været fire år i et internationalt job. Han har været i City Group, som man må have kæmpe respekt for med deres organisation. Vi har i FC København fået en gave i en person, som var super dygtig for fire år siden, men nu har fået noget international erfaring og kommer tilbage til FCK i en sindssyg vigtig stilling.

Morten Grahn tiltræder i klubben 1. september.

Ny U19-træner

Der sker i det hele taget ting og sager i FC Københavns ungdomsafdeling.

Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Morten Bisgaard er færdig som cheftræner for “løvernes” U19-mandskab – han erstattes af Sune Holmgren, der forfremmes fra U17-holdet.

FC København har haft en resultatmæssig enormt skuffende sæson U19-Ligaen, hvor holdet er på en uhørt tiendeplads.

– Det har ingenting med det at gøre, og det er vigtigt for os at sige, fastslår Sune Smith-Nielsen om Morten Bisgaards afgang.

Han påpeger, at FC Københavns førsteholdstrup indeholder mange unge spillere, som i princippet stadig kunne spille U19, og det har alt andet end lige svækket Morten Bisgaards mandskab.

– Vi har valgt at lave en større trænerrokade, og der har vi flyttet rundt på mange positioner. Den samlede løsning, der er kommet fra U14 til U19, er en kæmpe lettelse for mig, og jeg glæder mig til den samlede organisation, vi får, lyder det fra sportsdirektøren.

Mens FC Københavns U19-hold har haft en skuffende sæson, går det bedre for U17, der indtager en tredjeplads i ligaen. U15-holdet er også på tredjepladsen.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er prisen på Aral Simsir

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Her er 1/8-finalerne ved VM

FCK tjener millioner på ung stopper

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud