FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har foretaget en særdeles vigtig ansættelse.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Sune Smith-Nielsen havde været ansat to dage i jobbet som sportsdirektør, da han første gang forsøgte at ansætte Morten Grahn som udviklingsdirektør.

Han fik nej.

Siden da kan man nærmest sige, at Sune Smith-Nielsen har ladet jobbet stå åbent til Grahn – og nu er han endelig landet. Tidligere på ugen kunne FCK præsentere Morten Grahn, der har forladt et job som Academy Director hos New York City FC for at tilslutte sig projektet i FC København som udviklingsdirektør. Grahn har tidligere været tilknyttet klubbens ungdomsafdeling.

– Vi brugte efteråret på at kigge efter, hvad vi så skulle gøre, men så opstod der en mulighed for at få Morten alligevel. Vi vurderede, at det så var bedre at vente på Morten til september end at tage en anden kandidat ind, forklarer FCK’s sportsdirektør og fortsætter:

– Når jeg kigger på de kriterier, vi har sat op for det job, opfylder Morten dem alle. Han er kendt i FC København og kender vores måde at arbejde på, og så har han været fire år i et internationalt job. Han har været i City Group, som man må have kæmpe respekt for med deres organisation. Vi har i FC København fået en gave i en person, som var super dygtig for fire år siden, men nu har fået noget international erfaring og kommer tilbage til FCK i en sindssyg vigtig stilling.

Morten Grahn tiltræder i klubben 1. september.

Ny U19-træner

Der sker i det hele taget ting og sager i FC Københavns ungdomsafdeling.

Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Morten Bisgaard er færdig som cheftræner for “løvernes” U19-mandskab – han erstattes af Sune Holmgren, der forfremmes fra U17-holdet.

FC København har haft en resultatmæssig enormt skuffende sæson U19-Ligaen, hvor holdet er på en uhørt tiendeplads.

– Det har ingenting med det at gøre, og det er vigtigt for os at sige, fastslår Sune Smith-Nielsen om Morten Bisgaards afgang.

Han påpeger, at FC Københavns førsteholdstrup indeholder mange unge spillere, som i princippet stadig kunne spille U19, og det har alt andet end lige svækket Morten Bisgaards mandskab.

– Vi har valgt at lave en større trænerrokade, og der har vi flyttet rundt på mange positioner. Den samlede løsning, der er kommet fra U14 til U19, er en kæmpe lettelse for mig, og jeg glæder mig til den samlede organisation, vi får, lyder det fra sportsdirektøren.

Mens FC Københavns U19-hold har haft en skuffende sæson, går det bedre for U17, der indtager en tredjeplads i ligaen. U15-holdet er også på tredjepladsen.





Brøndby må jo overveje at trykke på knappen




LIVE

LIVE: Forlænger med Superliga-klub

Barcelona – Atletico

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Gift Links hylder FCK-legende

Danmark har aldrig haft så mange før

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Thomas Delaney er fortid’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Det betyder intet mod Liverpool

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

FIFA åbner sag mod Spanien

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Langer ud efter Superliga-stjerne

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden