FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har foretaget en særdeles vigtig ansættelse.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Sune Smith-Nielsen havde været ansat to dage i jobbet som sportsdirektør, da han første gang forsøgte at ansætte Morten Grahn som udviklingsdirektør.

Han fik nej.

Siden da kan man nærmest sige, at Sune Smith-Nielsen har ladet jobbet stå åbent til Grahn – og nu er han endelig landet. Tidligere på ugen kunne FCK præsentere Morten Grahn, der har forladt et job som Academy Director hos New York City FC for at tilslutte sig projektet i FC København som udviklingsdirektør. Grahn har tidligere været tilknyttet klubbens ungdomsafdeling.

– Vi brugte efteråret på at kigge efter, hvad vi så skulle gøre, men så opstod der en mulighed for at få Morten alligevel. Vi vurderede, at det så var bedre at vente på Morten til september end at tage en anden kandidat ind, forklarer FCK’s sportsdirektør og fortsætter:

– Når jeg kigger på de kriterier, vi har sat op for det job, opfylder Morten dem alle. Han er kendt i FC København og kender vores måde at arbejde på, og så har han været fire år i et internationalt job. Han har været i City Group, som man må have kæmpe respekt for med deres organisation. Vi har i FC København fået en gave i en person, som var super dygtig for fire år siden, men nu har fået noget international erfaring og kommer tilbage til FCK i en sindssyg vigtig stilling.

Morten Grahn tiltræder i klubben 1. september.

Ny U19-træner

Der sker i det hele taget ting og sager i FC Københavns ungdomsafdeling.

Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Morten Bisgaard er færdig som cheftræner for “løvernes” U19-mandskab – han erstattes af Sune Holmgren, der forfremmes fra U17-holdet.

FC København har haft en resultatmæssig enormt skuffende sæson U19-Ligaen, hvor holdet er på en uhørt tiendeplads.

– Det har ingenting med det at gøre, og det er vigtigt for os at sige, fastslår Sune Smith-Nielsen om Morten Bisgaards afgang.

Han påpeger, at FC Københavns førsteholdstrup indeholder mange unge spillere, som i princippet stadig kunne spille U19, og det har alt andet end lige svækket Morten Bisgaards mandskab.

– Vi har valgt at lave en større trænerrokade, og der har vi flyttet rundt på mange positioner. Den samlede løsning, der er kommet fra U14 til U19, er en kæmpe lettelse for mig, og jeg glæder mig til den samlede organisation, vi får, lyder det fra sportsdirektøren.

Mens FC Københavns U19-hold har haft en skuffende sæson, går det bedre for U17, der indtager en tredjeplads i ligaen. U15-holdet er også på tredjepladsen.





‘Det var forfærdeligt at se på!’




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Jagter Christian Nørgaard

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Præsenterer Thomas Franks afløser

Stort Brøndby-boost

– Enten FCK eller også stopper han?

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

FC København – FC Nordsjælland



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål