FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Sune Smith-Nielsen havde været ansat to dage i jobbet som sportsdirektør, da han første gang forsøgte at ansætte Morten Grahn som udviklingsdirektør.
Han fik nej.
Siden da kan man nærmest sige, at Sune Smith-Nielsen har ladet jobbet stå åbent til Grahn – og nu er han endelig landet. Tidligere på ugen kunne FCK præsentere Morten Grahn, der har forladt et job som Academy Director hos New York City FC for at tilslutte sig projektet i FC København som udviklingsdirektør. Grahn har tidligere været tilknyttet klubbens ungdomsafdeling.
– Vi brugte efteråret på at kigge efter, hvad vi så skulle gøre, men så opstod der en mulighed for at få Morten alligevel. Vi vurderede, at det så var bedre at vente på Morten til september end at tage en anden kandidat ind, forklarer FCK’s sportsdirektør og fortsætter:
– Når jeg kigger på de kriterier, vi har sat op for det job, opfylder Morten dem alle. Han er kendt i FC København og kender vores måde at arbejde på, og så har han været fire år i et internationalt job. Han har været i City Group, som man må have kæmpe respekt for med deres organisation. Vi har i FC København fået en gave i en person, som var super dygtig for fire år siden, men nu har fået noget international erfaring og kommer tilbage til FCK i en sindssyg vigtig stilling.
Morten Grahn tiltræder i klubben 1. september.

Ny U19-træner
Der sker i det hele taget ting og sager i FC Københavns ungdomsafdeling.
Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Morten Bisgaard er færdig som cheftræner for “løvernes” U19-mandskab – han erstattes af Sune Holmgren, der forfremmes fra U17-holdet.
FC København har haft en resultatmæssig enormt skuffende sæson U19-Ligaen, hvor holdet er på en uhørt tiendeplads.
– Det har ingenting med det at gøre, og det er vigtigt for os at sige, fastslår Sune Smith-Nielsen om Morten Bisgaards afgang.
Han påpeger, at FC Københavns førsteholdstrup indeholder mange unge spillere, som i princippet stadig kunne spille U19, og det har alt andet end lige svækket Morten Bisgaards mandskab.
– Vi har valgt at lave en større trænerrokade, og der har vi flyttet rundt på mange positioner. Den samlede løsning, der er kommet fra U14 til U19, er en kæmpe lettelse for mig, og jeg glæder mig til den samlede organisation, vi får, lyder det fra sportsdirektøren.
Mens FC Københavns U19-hold har haft en skuffende sæson, går det bedre for U17, der indtager en tredjeplads i ligaen. U15-holdet er også på tredjepladsen.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Klar transfermelding
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
– Jeg får så ondt i maven over det
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
Portugal – DR Congo
OPTAKT
Argentina – Algeriet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
NYHEDER