FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har foretaget en særdeles vigtig ansættelse.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Sune Smith-Nielsen havde været ansat to dage i jobbet som sportsdirektør, da han første gang forsøgte at ansætte Morten Grahn som udviklingsdirektør.

Han fik nej.

Siden da kan man nærmest sige, at Sune Smith-Nielsen har ladet jobbet stå åbent til Grahn – og nu er han endelig landet. Tidligere på ugen kunne FCK præsentere Morten Grahn, der har forladt et job som Academy Director hos New York City FC for at tilslutte sig projektet i FC København som udviklingsdirektør. Grahn har tidligere været tilknyttet klubbens ungdomsafdeling.

– Vi brugte efteråret på at kigge efter, hvad vi så skulle gøre, men så opstod der en mulighed for at få Morten alligevel. Vi vurderede, at det så var bedre at vente på Morten til september end at tage en anden kandidat ind, forklarer FCK’s sportsdirektør og fortsætter:

– Når jeg kigger på de kriterier, vi har sat op for det job, opfylder Morten dem alle. Han er kendt i FC København og kender vores måde at arbejde på, og så har han været fire år i et internationalt job. Han har været i City Group, som man må have kæmpe respekt for med deres organisation. Vi har i FC København fået en gave i en person, som var super dygtig for fire år siden, men nu har fået noget international erfaring og kommer tilbage til FCK i en sindssyg vigtig stilling.

Morten Grahn tiltræder i klubben 1. september.

Ny U19-træner

Der sker i det hele taget ting og sager i FC Københavns ungdomsafdeling.

Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Morten Bisgaard er færdig som cheftræner for “løvernes” U19-mandskab – han erstattes af Sune Holmgren, der forfremmes fra U17-holdet.

FC København har haft en resultatmæssig enormt skuffende sæson U19-Ligaen, hvor holdet er på en uhørt tiendeplads.

– Det har ingenting med det at gøre, og det er vigtigt for os at sige, fastslår Sune Smith-Nielsen om Morten Bisgaards afgang.

Han påpeger, at FC Københavns førsteholdstrup indeholder mange unge spillere, som i princippet stadig kunne spille U19, og det har alt andet end lige svækket Morten Bisgaards mandskab.

– Vi har valgt at lave en større trænerrokade, og der har vi flyttet rundt på mange positioner. Den samlede løsning, der er kommet fra U14 til U19, er en kæmpe lettelse for mig, og jeg glæder mig til den samlede organisation, vi får, lyder det fra sportsdirektøren.

Mens FC Københavns U19-hold har haft en skuffende sæson, går det bedre for U17, der indtager en tredjeplads i ligaen. U15-holdet er også på tredjepladsen.





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Aldrig nogensinde FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Kamil Grabara-opslag bemærkes

– Når jeg var alene, græd jeg

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Mohamed Salah har sagt undskyld

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Brøndby takker nej til to spillere

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Højlund i hovedrolle

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag