FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har foretaget en særdeles vigtig ansættelse.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Sune Smith-Nielsen havde været ansat to dage i jobbet som sportsdirektør, da han første gang forsøgte at ansætte Morten Grahn som udviklingsdirektør.

Han fik nej.

Siden da kan man nærmest sige, at Sune Smith-Nielsen har ladet jobbet stå åbent til Grahn – og nu er han endelig landet. Tidligere på ugen kunne FCK præsentere Morten Grahn, der har forladt et job som Academy Director hos New York City FC for at tilslutte sig projektet i FC København som udviklingsdirektør. Grahn har tidligere været tilknyttet klubbens ungdomsafdeling.

– Vi brugte efteråret på at kigge efter, hvad vi så skulle gøre, men så opstod der en mulighed for at få Morten alligevel. Vi vurderede, at det så var bedre at vente på Morten til september end at tage en anden kandidat ind, forklarer FCK’s sportsdirektør og fortsætter:

– Når jeg kigger på de kriterier, vi har sat op for det job, opfylder Morten dem alle. Han er kendt i FC København og kender vores måde at arbejde på, og så har han været fire år i et internationalt job. Han har været i City Group, som man må have kæmpe respekt for med deres organisation. Vi har i FC København fået en gave i en person, som var super dygtig for fire år siden, men nu har fået noget international erfaring og kommer tilbage til FCK i en sindssyg vigtig stilling.

Morten Grahn tiltræder i klubben 1. september.

Ny U19-træner

Der sker i det hele taget ting og sager i FC Københavns ungdomsafdeling.

Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Morten Bisgaard er færdig som cheftræner for “løvernes” U19-mandskab – han erstattes af Sune Holmgren, der forfremmes fra U17-holdet.

FC København har haft en resultatmæssig enormt skuffende sæson U19-Ligaen, hvor holdet er på en uhørt tiendeplads.

– Det har ingenting med det at gøre, og det er vigtigt for os at sige, fastslår Sune Smith-Nielsen om Morten Bisgaards afgang.

Han påpeger, at FC Københavns førsteholdstrup indeholder mange unge spillere, som i princippet stadig kunne spille U19, og det har alt andet end lige svækket Morten Bisgaards mandskab.

– Vi har valgt at lave en større trænerrokade, og der har vi flyttet rundt på mange positioner. Den samlede løsning, der er kommet fra U14 til U19, er en kæmpe lettelse for mig, og jeg glæder mig til den samlede organisation, vi får, lyder det fra sportsdirektøren.

Mens FC Københavns U19-hold har haft en skuffende sæson, går det bedre for U17, der indtager en tredjeplads i ligaen. U15-holdet er også på tredjepladsen.



Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

– Det var vanvittigt brutalt!

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Manchester United dummede sig mod West Ham

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

– Det har man nok aldrig set før

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe