FCK-direktør: Ingen panik

FC København kan sagtens holde til ikke at komme i Champions League-gruppespillet på trods af en budgettering i den retning.



FC København har budgetteret med deltagelse i Champions League-gruppespillet, men efter den skuffende indsats i Parken tirsdag aften, kan er det mål meget langt væk inden næste uges returkamp.

FCK-aktien er i løbet af onsdag faldet drastisk, men udsigten til at gå glip af de mange rare millioner i Champions League, får ikke FCK’s direktør Anders Hørsholt til at ryste på hånden i forhold til økonomien.

– Dét med at budgettere med CL er altså ingen opsigtsvækkende manøvre. Jeg mener, det er helt nødvendigt i erhvervslivet at budgettere med sine målsætninger. Når Mærsk investerer i oliefelter, har han målsætninger om et afkast, og den målsætning vil være noteret i budgettet. Det er ikke anderledes her, siger Anders Hørsholt til sporten.dk.

– Det ville være et problem, hvis CL-deltagelse var et element i vores grundforretning. Men det er jo ikke tilfældet. Vi har samme omkostningsgrundlag som tidligere år. Vi har en sikker forretningsdrift, som er helt uafhængig af CL eller spillersalg for den sags skyld. Vi kan lave overskud på vores normale forretningsdrift. Et nederlag nu er både ærgerligt og møgirriterende, og jeg var træt af det tirsdag aften. Men det rokker ikke ved båden. CL eller spillersalg er elementer, vi kan lægge oveni overskuddet. Det er krydderi til en i øvrigt sikker forretning, siger direktøren.
FC København skal vende 1-3-nederlaget til samlet sejr på onsdag i Prag for gøre “det umulige” og alligevel spille sig i Champions League.

FCK kan dog trøste sig med allerede at være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet – i øvrigt sammen med OB, hvis fynboerne da ikke leverer sensationen og klemmer sig i CL-gruppespillet via en samlet sejr over de spanske storfavoritter fra Villarreal.






– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’




LIVE

TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han er den nye Superliga-juvel!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

AGF i kontakt om norsk angriber 

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’