FC København har budgetteret med deltagelse i Champions League-gruppespillet, men efter den skuffende indsats i Parken tirsdag aften, kan er det mål meget langt væk inden næste uges returkamp.
FCK-aktien er i løbet af onsdag faldet drastisk, men udsigten til at gå glip af de mange rare millioner i Champions League, får ikke FCK’s direktør Anders Hørsholt til at ryste på hånden i forhold til økonomien.
– Dét med at budgettere med CL er altså ingen opsigtsvækkende manøvre. Jeg mener, det er helt nødvendigt i erhvervslivet at budgettere med sine målsætninger. Når Mærsk investerer i oliefelter, har han målsætninger om et afkast, og den målsætning vil være noteret i budgettet. Det er ikke anderledes her, siger Anders Hørsholt til sporten.dk.
– Det ville være et problem, hvis CL-deltagelse var et element i vores grundforretning. Men det er jo ikke tilfældet. Vi har samme omkostningsgrundlag som tidligere år. Vi har en sikker forretningsdrift, som er helt uafhængig af CL eller spillersalg for den sags skyld. Vi kan lave overskud på vores normale forretningsdrift. Et nederlag nu er både ærgerligt og møgirriterende, og jeg var træt af det tirsdag aften. Men det rokker ikke ved båden. CL eller spillersalg er elementer, vi kan lægge oveni overskuddet. Det er krydderi til en i øvrigt sikker forretning, siger direktøren.
FC København skal vende 1-3-nederlaget til samlet sejr på onsdag i Prag for gøre “det umulige” og alligevel spille sig i Champions League.
FCK kan dog trøste sig med allerede at være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet – i øvrigt sammen med OB, hvis fynboerne da ikke leverer sensationen og klemmer sig i CL-gruppespillet via en samlet sejr over de spanske storfavoritter fra Villarreal.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
England – Argentina
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’