FC København har budgetteret med deltagelse i Champions League-gruppespillet, men efter den skuffende indsats i Parken tirsdag aften, kan er det mål meget langt væk inden næste uges returkamp.
FCK-aktien er i løbet af onsdag faldet drastisk, men udsigten til at gå glip af de mange rare millioner i Champions League, får ikke FCK’s direktør Anders Hørsholt til at ryste på hånden i forhold til økonomien.
– Dét med at budgettere med CL er altså ingen opsigtsvækkende manøvre. Jeg mener, det er helt nødvendigt i erhvervslivet at budgettere med sine målsætninger. Når Mærsk investerer i oliefelter, har han målsætninger om et afkast, og den målsætning vil være noteret i budgettet. Det er ikke anderledes her, siger Anders Hørsholt til sporten.dk.
– Det ville være et problem, hvis CL-deltagelse var et element i vores grundforretning. Men det er jo ikke tilfældet. Vi har samme omkostningsgrundlag som tidligere år. Vi har en sikker forretningsdrift, som er helt uafhængig af CL eller spillersalg for den sags skyld. Vi kan lave overskud på vores normale forretningsdrift. Et nederlag nu er både ærgerligt og møgirriterende, og jeg var træt af det tirsdag aften. Men det rokker ikke ved båden. CL eller spillersalg er elementer, vi kan lægge oveni overskuddet. Det er krydderi til en i øvrigt sikker forretning, siger direktøren.
FC København skal vende 1-3-nederlaget til samlet sejr på onsdag i Prag for gøre “det umulige” og alligevel spille sig i Champions League.
FCK kan dog trøste sig med allerede at være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet – i øvrigt sammen med OB, hvis fynboerne da ikke leverer sensationen og klemmer sig i CL-gruppespillet via en samlet sejr over de spanske storfavoritter fra Villarreal.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Frankrig – England
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Smadrer transferrekord
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT