FC København har budgetteret med deltagelse i Champions League-gruppespillet, men efter den skuffende indsats i Parken tirsdag aften, kan er det mål meget langt væk inden næste uges returkamp.
FCK-aktien er i løbet af onsdag faldet drastisk, men udsigten til at gå glip af de mange rare millioner i Champions League, får ikke FCK’s direktør Anders Hørsholt til at ryste på hånden i forhold til økonomien.
– Dét med at budgettere med CL er altså ingen opsigtsvækkende manøvre. Jeg mener, det er helt nødvendigt i erhvervslivet at budgettere med sine målsætninger. Når Mærsk investerer i oliefelter, har han målsætninger om et afkast, og den målsætning vil være noteret i budgettet. Det er ikke anderledes her, siger Anders Hørsholt til sporten.dk.
– Det ville være et problem, hvis CL-deltagelse var et element i vores grundforretning. Men det er jo ikke tilfældet. Vi har samme omkostningsgrundlag som tidligere år. Vi har en sikker forretningsdrift, som er helt uafhængig af CL eller spillersalg for den sags skyld. Vi kan lave overskud på vores normale forretningsdrift. Et nederlag nu er både ærgerligt og møgirriterende, og jeg var træt af det tirsdag aften. Men det rokker ikke ved båden. CL eller spillersalg er elementer, vi kan lægge oveni overskuddet. Det er krydderi til en i øvrigt sikker forretning, siger direktøren.
FC København skal vende 1-3-nederlaget til samlet sejr på onsdag i Prag for gøre “det umulige” og alligevel spille sig i Champions League.
FCK kan dog trøste sig med allerede at være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet – i øvrigt sammen med OB, hvis fynboerne da ikke leverer sensationen og klemmer sig i CL-gruppespillet via en samlet sejr over de spanske storfavoritter fra Villarreal.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
LIVE: FCK smider sejren
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt
Her kan du se FC Polissya mod FC København
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
OPTAKT