FCK-direktør: Ingen panik

FC København kan sagtens holde til ikke at komme i Champions League-gruppespillet på trods af en budgettering i den retning.



FC København har budgetteret med deltagelse i Champions League-gruppespillet, men efter den skuffende indsats i Parken tirsdag aften, kan er det mål meget langt væk inden næste uges returkamp.

FCK-aktien er i løbet af onsdag faldet drastisk, men udsigten til at gå glip af de mange rare millioner i Champions League, får ikke FCK’s direktør Anders Hørsholt til at ryste på hånden i forhold til økonomien.

– Dét med at budgettere med CL er altså ingen opsigtsvækkende manøvre. Jeg mener, det er helt nødvendigt i erhvervslivet at budgettere med sine målsætninger. Når Mærsk investerer i oliefelter, har han målsætninger om et afkast, og den målsætning vil være noteret i budgettet. Det er ikke anderledes her, siger Anders Hørsholt til sporten.dk.

– Det ville være et problem, hvis CL-deltagelse var et element i vores grundforretning. Men det er jo ikke tilfældet. Vi har samme omkostningsgrundlag som tidligere år. Vi har en sikker forretningsdrift, som er helt uafhængig af CL eller spillersalg for den sags skyld. Vi kan lave overskud på vores normale forretningsdrift. Et nederlag nu er både ærgerligt og møgirriterende, og jeg var træt af det tirsdag aften. Men det rokker ikke ved båden. CL eller spillersalg er elementer, vi kan lægge oveni overskuddet. Det er krydderi til en i øvrigt sikker forretning, siger direktøren.
FC København skal vende 1-3-nederlaget til samlet sejr på onsdag i Prag for gøre “det umulige” og alligevel spille sig i Champions League.

FCK kan dog trøste sig med allerede at være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet – i øvrigt sammen med OB, hvis fynboerne da ikke leverer sensationen og klemmer sig i CL-gruppespillet via en samlet sejr over de spanske storfavoritter fra Villarreal.






LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De vil gerne have Jens Jønsson

17 minutter for United – nu skal han til VM

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka