FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nyt hår og ny kontrakt.
2025 er startet med manér for FC København-spilleren Robert, der godt nok må fryse noget mere, end han nogensinde har gjort før, men til gengæld kan lune sig med en ny kontrakt.
Tidligere på ugen udnyttede FC København købsoptionen på den platinblonde driblekonge, der nu er permanent FCK-spiller frem til udgangen af 2029.
Til stor glæde i den danske hovedstad.
– Det var en top-prioritet, da vi tog på juleferie, at det skulle lukkes, og det blev det heldigvis, så jeg er meget, meget glad, det er der slet ingen tvivl om, siger FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi vidste godt, at vi fik en rigtig dygtig spiller, men det første, man kigger efter, er, hvordan han træner, hvordan han begår sig i København, hvor lærevillig og professionel han er. På alle punkter må jeg bare sige, at det er en fantastisk dreng, som har lyst til at udvikle sig, og samtidig har bevaret den skønne brasilianske kant.
FC København lejede i sommerens transfervindue Robert i Cruzeiro, og Sune Smith-Nielsen hylder sine kollegaer for at opdage den finurlige offensivspiller i Brasilien.
– Vi har et stort datagrundlag, når vi kigger på spillere, og så var vi heldigvis i stand til at identificere, at her var en spiller, som lå meget højt på skalaen. Andreas Hintze (Teknisk Direktør i FCK, red.) præsenterede, at Robert var en spiller, som har niveauet, der skal til. Vi kigger på 20-25 kriterier, og han lå meget positivt.
– Der bliver man jo rigtig glad, når det viser sig, at man har en scoutingafdeling, som er i stand til at identificere et stort, internationalt talent, siger han.

En større risiko
Selv om FC København havde gjort et grundigt forarbejde, tog klubben alligevel en chance med Robert, og han vile ikke have været den første sydamerikaner, der har brændt nallerne i dansk fodbold.
Det er imidlertid en chance, man nogle gang er nødt til at tage.
– Det at tage en ung spiller direkte fra Sydamerika til København er en større risiko end at tage en spiller, der har spillet i Superligaen, men det kan være svært for alle spillere at vænne sig til det pres, man skal præstere under i FC København. Det gælder ikke kun for en ung spiller fra Brasilien, siger FCK-bossen og tilføjer:
– Men selvfølgelig er man da spændt. Vi havde et spænd, der hed, at det måske først ville være efter et halvt år, at vi ville se ham begå sig for alvor, men han er gledet helt naturligt ind i truppen.
Robert har taget de første positive skridt i sin udvikling, men brasilianeren skal rykke sig endnu mere.
– Han skal flytte sig på alle parametre. Han skal lave flere en-mod-en-aktioner offensivt, og skal lave flere mål og oplæg og blive endnu bedre til at presse, for det har han de fysiske forudsætninger til, siger Sune Smith-Nielsen, der samtidig fastslår, at Robert skal få styr på de engelske gloser:
– Det er meget vigtigt, og det knokler han med. Han vil det gerne, og det går fremad med ordforrådet.
FC København har ifølge Tipsbladets oplysninger købt Robert for 15 millioner kroner, så Superliga-klubben øjner med garanti en god forretning på sigt.
Og hvornår er så det?
– Vi vil gerne holde på dem lidt længere, og nogle vil måske gerne købe dem lidt tidligere. Så det må tiden vise, siger FC Københavns sportsdirektør.
19-årige Robert har foreløbig scoret tre mål i 17 kampe for FC København.
LIVE
TransferLIVE: Forlader Danmark
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Her kan du se Argentina mod Østrig
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Et skridt tættere Englands største stadion
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Her kan du se Norge mod Senegal
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Lyngby Boldklub sælger profil
OPTAKT
Argentina – Østrig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE