FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nyt hår og ny kontrakt.
2025 er startet med manér for FC København-spilleren Robert, der godt nok må fryse noget mere, end han nogensinde har gjort før, men til gengæld kan lune sig med en ny kontrakt.
Tidligere på ugen udnyttede FC København købsoptionen på den platinblonde driblekonge, der nu er permanent FCK-spiller frem til udgangen af 2029.
Til stor glæde i den danske hovedstad.
– Det var en top-prioritet, da vi tog på juleferie, at det skulle lukkes, og det blev det heldigvis, så jeg er meget, meget glad, det er der slet ingen tvivl om, siger FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi vidste godt, at vi fik en rigtig dygtig spiller, men det første, man kigger efter, er, hvordan han træner, hvordan han begår sig i København, hvor lærevillig og professionel han er. På alle punkter må jeg bare sige, at det er en fantastisk dreng, som har lyst til at udvikle sig, og samtidig har bevaret den skønne brasilianske kant.
FC København lejede i sommerens transfervindue Robert i Cruzeiro, og Sune Smith-Nielsen hylder sine kollegaer for at opdage den finurlige offensivspiller i Brasilien.
– Vi har et stort datagrundlag, når vi kigger på spillere, og så var vi heldigvis i stand til at identificere, at her var en spiller, som lå meget højt på skalaen. Andreas Hintze (Teknisk Direktør i FCK, red.) præsenterede, at Robert var en spiller, som har niveauet, der skal til. Vi kigger på 20-25 kriterier, og han lå meget positivt.
– Der bliver man jo rigtig glad, når det viser sig, at man har en scoutingafdeling, som er i stand til at identificere et stort, internationalt talent, siger han.

En større risiko
Selv om FC København havde gjort et grundigt forarbejde, tog klubben alligevel en chance med Robert, og han vile ikke have været den første sydamerikaner, der har brændt nallerne i dansk fodbold.
Det er imidlertid en chance, man nogle gang er nødt til at tage.
– Det at tage en ung spiller direkte fra Sydamerika til København er en større risiko end at tage en spiller, der har spillet i Superligaen, men det kan være svært for alle spillere at vænne sig til det pres, man skal præstere under i FC København. Det gælder ikke kun for en ung spiller fra Brasilien, siger FCK-bossen og tilføjer:
– Men selvfølgelig er man da spændt. Vi havde et spænd, der hed, at det måske først ville være efter et halvt år, at vi ville se ham begå sig for alvor, men han er gledet helt naturligt ind i truppen.
Robert har taget de første positive skridt i sin udvikling, men brasilianeren skal rykke sig endnu mere.
– Han skal flytte sig på alle parametre. Han skal lave flere en-mod-en-aktioner offensivt, og skal lave flere mål og oplæg og blive endnu bedre til at presse, for det har han de fysiske forudsætninger til, siger Sune Smith-Nielsen, der samtidig fastslår, at Robert skal få styr på de engelske gloser:
– Det er meget vigtigt, og det knokler han med. Han vil det gerne, og det går fremad med ordforrådet.
FC København har ifølge Tipsbladets oplysninger købt Robert for 15 millioner kroner, så Superliga-klubben øjner med garanti en god forretning på sigt.
Og hvornår er så det?
– Vi vil gerne holde på dem lidt længere, og nogle vil måske gerne købe dem lidt tidligere. Så det må tiden vise, siger FC Københavns sportsdirektør.
19-årige Robert har foreløbig scoret tre mål i 17 kampe for FC København.
LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
OB – Randers FC
Her spiller Lasse Schöne i dag
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
OB siger farvel til seks spillere
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW