FCK-direktør jubler: ‘Helt fantastisk dreng’

FC Københavns sportsdirektør kan ikke få armene ned over den permanente aftale med Robert.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Nyt hår og ny kontrakt.

2025 er startet med manér for FC København-spilleren Robert, der godt nok må fryse noget mere, end han nogensinde har gjort før, men til gengæld kan lune sig med en ny kontrakt.

Tidligere på ugen udnyttede FC København købsoptionen på den platinblonde driblekonge, der nu er permanent FCK-spiller frem til udgangen af 2029.

Til stor glæde i den danske hovedstad.

– Det var en top-prioritet, da vi tog på juleferie, at det skulle lukkes, og det blev det heldigvis, så jeg er meget, meget glad, det er der slet ingen tvivl om, siger FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi vidste godt, at vi fik en rigtig dygtig spiller, men det første, man kigger efter, er, hvordan han træner, hvordan han begår sig i København, hvor lærevillig og professionel han er. På alle punkter må jeg bare sige, at det er en fantastisk dreng, som har lyst til at udvikle sig, og samtidig har bevaret den skønne brasilianske kant.

FC København lejede i sommerens transfervindue Robert i Cruzeiro, og Sune Smith-Nielsen hylder sine kollegaer for at opdage den finurlige offensivspiller i Brasilien.

– Vi har et stort datagrundlag, når vi kigger på spillere, og så var vi heldigvis i stand til at identificere, at her var en spiller, som lå meget højt på skalaen. Andreas Hintze (Teknisk Direktør i FCK, red.) præsenterede, at Robert var en spiller, som har niveauet, der skal til. Vi kigger på 20-25 kriterier, og han lå meget positivt.

– Der bliver man jo rigtig glad, når det viser sig, at man har en scoutingafdeling, som er i stand til at identificere et stort, internationalt talent, siger han.

En større risiko
Selv om FC København havde gjort et grundigt forarbejde, tog klubben alligevel en chance med Robert, og han vile ikke have været den første sydamerikaner, der har brændt nallerne i dansk fodbold.

Det er imidlertid en chance, man nogle gang er nødt til at tage.

– Det at tage en ung spiller direkte fra Sydamerika til København er en større risiko end at tage en spiller, der har spillet i Superligaen, men det kan være svært for alle spillere at vænne sig til det pres, man skal præstere under i FC København. Det gælder ikke kun for en ung spiller fra Brasilien, siger FCK-bossen og tilføjer:

– Men selvfølgelig er man da spændt. Vi havde et spænd, der hed, at det måske først ville være efter et halvt år, at vi ville se ham begå sig for alvor, men han er gledet helt naturligt ind i truppen.

Robert har taget de første positive skridt i sin udvikling, men brasilianeren skal rykke sig endnu mere.

– Han skal flytte sig på alle parametre. Han skal lave flere en-mod-en-aktioner offensivt, og skal lave flere mål og oplæg og blive endnu bedre til at presse, for det har han de fysiske forudsætninger til, siger Sune Smith-Nielsen, der samtidig fastslår, at Robert skal få styr på de engelske gloser:

– Det er meget vigtigt, og det knokler han med. Han vil det gerne, og det går fremad med ordforrådet.

FC København har ifølge Tipsbladets oplysninger købt Robert for 15 millioner kroner, så Superliga-klubben øjner med garanti en god forretning på sigt.

Og hvornår er så det?

– Vi vil gerne holde på dem lidt længere, og nogle vil måske gerne købe dem lidt tidligere. Så det må tiden vise, siger FC Københavns sportsdirektør.

19-årige Robert har foreløbig scoret tre mål i 17 kampe for FC København.





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Set i København – de leder efter ny sportschef

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

I dialog med Brøndby

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

En kæmpe sejr

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Helt vild med Oscar Schwartau

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Mål i Sherwood-skoven

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen