FCK-direktør nedtoner frygt efter fan-uro i pokalfinale

Lars Bo Jeppesen minder om, at det er nemmere at styre fans, når der ikke spilles på neutralt stadion.



FC København er ligesom de øvrige klubber i Superligaen i færd med at forberede sig på at kunne byde velkommen til flere tilskuere på stadion allerede fra den kommende runde.

Det var dog en streg i regningen, da en flok AaB-fans ikke overholdt coronarestriktionerne om at stå for tæt samlet i onsdagens pokalfinale mod Sønderjyske i Esbjerg, hvilket afbrød kampen i næsten et kvarter.

FCK-direktør Lars Bo Jeppesen blev bekymret ved scenerne i Esbjerg. Men han minder om, at omstændighederne omkring finalen på neutral grund var meget anderledes end testkampene, som blev afviklet i god ro og orden.

– I går var der to gæstende hold på et helt tredje stadion, mens testkampene – og de kommende kampe i 3F Superligaen – spilles på klubbernes egne stadioner med egne stewards og egne sikkerhedsprotokoller, ligesom der ikke er udebanefans til kampene.

– Det siger jeg ikke for at bagatellisere det, der skete i går, men de konkrete episoder ønsker jeg ikke at gå nærmere ind på. Tiden er ikke til at pege fingre ad nogen, men til at Fodbold-Danmark står sammen og løser det her på en ansvarlig måde, siger Lars Bo Jeppesen til FCK’s hjemmeside.

Han mener, at episoden i Esbjerg giver anledning til, at man er endnu tydeligere i dialogen med fansene om de spilleregler, der gælder i øjeblikket. Og FCK-fans skal regne med at blive klædt godt på med informationer op til kampene.

FCK skal i de kommende runder møde AGF og FC Midtjylland. Først derefter gælder det en hjemmekamp mod Brøndby i Parken 12. juli.

FCK arbejder med en plan om at kunne huse 10.500 til de næste hjemmekampe.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney