FCK-direktør om ny aftale: ‘Det tog 30 sekunder’

FC Københavns sportsdirektør forklarer, hvor Superliga-klubben har valgt at skifte assistenttræner.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Farvel, Nickolai Lund – goddag, Jens Berthel Askou.

FC København har benyttet vinterpausen til at skifte ud i trænerstaben omkring Jacob Neestrup, hvor Nickolai Lund er blevet fyret og erstattet af Jens Berthel Askou.

Dermed gør FC København ligesom FC Midtjylland, der også har skiftet assistenttrænere op til forårssæsonen.

– Som klub har vi en opgave i hele tiden at have det stærkeste trænerteam, og vi analyserer og evaluerer hele tiden. I den her situation følte vi, at det var det rigtige at skifte, fortæller sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.

Det er ingen hemmelighed, at FC København havde én altoverskyggende udfordring i efteråret – dødbolde! Dem var Lund ansvarlig for i FCK, og det kan virke oplagt at kæde fyringen af ham sammen med problemerne på standardsituationer.

– Selvfølgelig er det da et element. Men vi kigger på rigtig mange elementer og analyserer grundigt. Vi er ret sikre på, at det her er det rigtige skridt for os at tage, siger Sune Smith-Nielsen.

Ny mand i FC København er altså Jens Berthel Askou.

– Han har en stærk karakter og stor erfaring med Superligaen. Da den mulighed opstod, var det et rigtig godt match, siger FCK-bossen, der foreløbig har indgået en aftale med Askou frem til sommer:

– Det tog 30 sekunder for Jens Berthel og mig at blive enige om det. Med en aftale frem til sommer kan han lære klubben at kende, og vi kan lære ham at kende. Vi evaluerer løbende, og jeg er sikker på, at begge parter er positive over for, at det det kan godt være, at samarbejdet fortsætter endnu længere, siger Sune Smith-Nielsen.

FC København-bossen fastslår, at trænerstaben som udgangspunkt er på plads med ansættelsen af Jens Berthel Askou, og at man derfor ikke er på udkig efter yderligere tilføjelser.







LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Storklub jagter to danskere

Dansk profil overrasker: Han er så god

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3