FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Farvel, Nickolai Lund – goddag, Jens Berthel Askou.
FC København har benyttet vinterpausen til at skifte ud i trænerstaben omkring Jacob Neestrup, hvor Nickolai Lund er blevet fyret og erstattet af Jens Berthel Askou.
Dermed gør FC København ligesom FC Midtjylland, der også har skiftet assistenttrænere op til forårssæsonen.
– Som klub har vi en opgave i hele tiden at have det stærkeste trænerteam, og vi analyserer og evaluerer hele tiden. I den her situation følte vi, at det var det rigtige at skifte, fortæller sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.
Det er ingen hemmelighed, at FC København havde én altoverskyggende udfordring i efteråret – dødbolde! Dem var Lund ansvarlig for i FCK, og det kan virke oplagt at kæde fyringen af ham sammen med problemerne på standardsituationer.
– Selvfølgelig er det da et element. Men vi kigger på rigtig mange elementer og analyserer grundigt. Vi er ret sikre på, at det her er det rigtige skridt for os at tage, siger Sune Smith-Nielsen.
Ny mand i FC København er altså Jens Berthel Askou.
– Han har en stærk karakter og stor erfaring med Superligaen. Da den mulighed opstod, var det et rigtig godt match, siger FCK-bossen, der foreløbig har indgået en aftale med Askou frem til sommer:
– Det tog 30 sekunder for Jens Berthel og mig at blive enige om det. Med en aftale frem til sommer kan han lære klubben at kende, og vi kan lære ham at kende. Vi evaluerer løbende, og jeg er sikker på, at begge parter er positive over for, at det det kan godt være, at samarbejdet fortsætter endnu længere, siger Sune Smith-Nielsen.
FC København-bossen fastslår, at trænerstaben som udgangspunkt er på plads med ansættelsen af Jens Berthel Askou, og at man derfor ikke er på udkig efter yderligere tilføjelser.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT