FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Farvel, Nickolai Lund – goddag, Jens Berthel Askou.
FC København har benyttet vinterpausen til at skifte ud i trænerstaben omkring Jacob Neestrup, hvor Nickolai Lund er blevet fyret og erstattet af Jens Berthel Askou.
Dermed gør FC København ligesom FC Midtjylland, der også har skiftet assistenttrænere op til forårssæsonen.
– Som klub har vi en opgave i hele tiden at have det stærkeste trænerteam, og vi analyserer og evaluerer hele tiden. I den her situation følte vi, at det var det rigtige at skifte, fortæller sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.
Det er ingen hemmelighed, at FC København havde én altoverskyggende udfordring i efteråret – dødbolde! Dem var Lund ansvarlig for i FCK, og det kan virke oplagt at kæde fyringen af ham sammen med problemerne på standardsituationer.
– Selvfølgelig er det da et element. Men vi kigger på rigtig mange elementer og analyserer grundigt. Vi er ret sikre på, at det her er det rigtige skridt for os at tage, siger Sune Smith-Nielsen.
Ny mand i FC København er altså Jens Berthel Askou.
– Han har en stærk karakter og stor erfaring med Superligaen. Da den mulighed opstod, var det et rigtig godt match, siger FCK-bossen, der foreløbig har indgået en aftale med Askou frem til sommer:
– Det tog 30 sekunder for Jens Berthel og mig at blive enige om det. Med en aftale frem til sommer kan han lære klubben at kende, og vi kan lære ham at kende. Vi evaluerer løbende, og jeg er sikker på, at begge parter er positive over for, at det det kan godt være, at samarbejdet fortsætter endnu længere, siger Sune Smith-Nielsen.
FC København-bossen fastslår, at trænerstaben som udgangspunkt er på plads med ansættelsen af Jens Berthel Askou, og at man derfor ikke er på udkig efter yderligere tilføjelser.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER