FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Farvel, Nickolai Lund – goddag, Jens Berthel Askou.
FC København har benyttet vinterpausen til at skifte ud i trænerstaben omkring Jacob Neestrup, hvor Nickolai Lund er blevet fyret og erstattet af Jens Berthel Askou.
Dermed gør FC København ligesom FC Midtjylland, der også har skiftet assistenttrænere op til forårssæsonen.
– Som klub har vi en opgave i hele tiden at have det stærkeste trænerteam, og vi analyserer og evaluerer hele tiden. I den her situation følte vi, at det var det rigtige at skifte, fortæller sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.
Det er ingen hemmelighed, at FC København havde én altoverskyggende udfordring i efteråret – dødbolde! Dem var Lund ansvarlig for i FCK, og det kan virke oplagt at kæde fyringen af ham sammen med problemerne på standardsituationer.
– Selvfølgelig er det da et element. Men vi kigger på rigtig mange elementer og analyserer grundigt. Vi er ret sikre på, at det her er det rigtige skridt for os at tage, siger Sune Smith-Nielsen.
Ny mand i FC København er altså Jens Berthel Askou.
– Han har en stærk karakter og stor erfaring med Superligaen. Da den mulighed opstod, var det et rigtig godt match, siger FCK-bossen, der foreløbig har indgået en aftale med Askou frem til sommer:
– Det tog 30 sekunder for Jens Berthel og mig at blive enige om det. Med en aftale frem til sommer kan han lære klubben at kende, og vi kan lære ham at kende. Vi evaluerer løbende, og jeg er sikker på, at begge parter er positive over for, at det det kan godt være, at samarbejdet fortsætter endnu længere, siger Sune Smith-Nielsen.
FC København-bossen fastslår, at trænerstaben som udgangspunkt er på plads med ansættelsen af Jens Berthel Askou, og at man derfor ikke er på udkig efter yderligere tilføjelser.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
El Clásico kan afgøre det hele
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
10. gang i træk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER