FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Farvel, Nickolai Lund – goddag, Jens Berthel Askou.
FC København har benyttet vinterpausen til at skifte ud i trænerstaben omkring Jacob Neestrup, hvor Nickolai Lund er blevet fyret og erstattet af Jens Berthel Askou.
Dermed gør FC København ligesom FC Midtjylland, der også har skiftet assistenttrænere op til forårssæsonen.
– Som klub har vi en opgave i hele tiden at have det stærkeste trænerteam, og vi analyserer og evaluerer hele tiden. I den her situation følte vi, at det var det rigtige at skifte, fortæller sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.
Det er ingen hemmelighed, at FC København havde én altoverskyggende udfordring i efteråret – dødbolde! Dem var Lund ansvarlig for i FCK, og det kan virke oplagt at kæde fyringen af ham sammen med problemerne på standardsituationer.
– Selvfølgelig er det da et element. Men vi kigger på rigtig mange elementer og analyserer grundigt. Vi er ret sikre på, at det her er det rigtige skridt for os at tage, siger Sune Smith-Nielsen.
Ny mand i FC København er altså Jens Berthel Askou.
– Han har en stærk karakter og stor erfaring med Superligaen. Da den mulighed opstod, var det et rigtig godt match, siger FCK-bossen, der foreløbig har indgået en aftale med Askou frem til sommer:
– Det tog 30 sekunder for Jens Berthel og mig at blive enige om det. Med en aftale frem til sommer kan han lære klubben at kende, og vi kan lære ham at kende. Vi evaluerer løbende, og jeg er sikker på, at begge parter er positive over for, at det det kan godt være, at samarbejdet fortsætter endnu længere, siger Sune Smith-Nielsen.
FC København-bossen fastslår, at trænerstaben som udgangspunkt er på plads med ansættelsen af Jens Berthel Askou, og at man derfor ikke er på udkig efter yderligere tilføjelser.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE