For godt en måned siden var den serbiske ladnsholdsspiller Pavle Ninkov et varmt navn i FC København. De danske mestre har mistet Zdenek Pospech til tyske Mainz og skal have en ny mand på højre back udover allerede indkøbte Johnny Thomsen.
Det var her Pavle Ninkov kom ind i billedet. Den 26-årige serber regnes som den bedste højre back i den serbiske liga, og han er derfor både anfører i topklubben Røde Stjerne Beograd og en fast del af landsholdstruppen i Balkan-landet. Det virkede derfor naturligt, at Ninkov var i FC Københavns søgelys. Men på den måned der er gået siden er lyset gået ud. FCK har tabt interessen for serberen.
– FC København er ude af billedet. De er ikke interesserede mere. Jeg ikke ikke hørt fra dem i cirka en måned, siger Pavle Ninkovs agent, Alfredo Maravic, til tipsbladet.dk.
Med FC København ude af billedet er det nu sikkert, at Pavle Nikovs kommende klub skal findes i et andet land end Danmark. Og interesserede klubber er der nok af. Flere belgiske klubber er på banen, og det samme er franske Toulouse.
– Vi snakker med flere klubber. Blandt andre Toulouse og Club Brügge. Men der er også en tyrkisk klub, som er meget opsat på at få Pavle. Lige nu måler vi de forskellige klubber op mod hinanden, for at finde ud af, hvilken der er den bedste for Pavle, fortæller Alfredo Maravic.
Pavle Ninkov har et halvt år tilbage af sin kontrakt med Røde Stjerne Beograd, og han kan derfor erhverves billigt i dette transfervindue. Alligevel har FC København altså takket nej.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
INTERVIEW