For godt en måned siden var den serbiske ladnsholdsspiller Pavle Ninkov et varmt navn i FC København. De danske mestre har mistet Zdenek Pospech til tyske Mainz og skal have en ny mand på højre back udover allerede indkøbte Johnny Thomsen.
Det var her Pavle Ninkov kom ind i billedet. Den 26-årige serber regnes som den bedste højre back i den serbiske liga, og han er derfor både anfører i topklubben Røde Stjerne Beograd og en fast del af landsholdstruppen i Balkan-landet. Det virkede derfor naturligt, at Ninkov var i FC Københavns søgelys. Men på den måned der er gået siden er lyset gået ud. FCK har tabt interessen for serberen.
– FC København er ude af billedet. De er ikke interesserede mere. Jeg ikke ikke hørt fra dem i cirka en måned, siger Pavle Ninkovs agent, Alfredo Maravic, til tipsbladet.dk.
Med FC København ude af billedet er det nu sikkert, at Pavle Nikovs kommende klub skal findes i et andet land end Danmark. Og interesserede klubber er der nok af. Flere belgiske klubber er på banen, og det samme er franske Toulouse.
– Vi snakker med flere klubber. Blandt andre Toulouse og Club Brügge. Men der er også en tyrkisk klub, som er meget opsat på at få Pavle. Lige nu måler vi de forskellige klubber op mod hinanden, for at finde ud af, hvilken der er den bedste for Pavle, fortæller Alfredo Maravic.
Pavle Ninkov har et halvt år tilbage af sin kontrakt med Røde Stjerne Beograd, og han kan derfor erhverves billigt i dette transfervindue. Alligevel har FC København altså takket nej.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Iran kommer med krav før VM
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TOPNYHED