FCK dropper serbisk landsholdsback

Den serbiske landsholdsback, Pavle Ninkov, kommer ikke til FC København. De danske mestre har ganske enkelt tabt interessen.



For godt en måned siden var den serbiske ladnsholdsspiller Pavle Ninkov et varmt navn i FC København. De danske mestre har mistet Zdenek Pospech til tyske Mainz og skal have en ny mand på højre back udover allerede indkøbte Johnny Thomsen.

Det var her Pavle Ninkov kom ind i billedet. Den 26-årige serber regnes som den bedste højre back i den serbiske liga, og han er derfor både anfører i topklubben Røde Stjerne Beograd og en fast del af landsholdstruppen i Balkan-landet. Det virkede derfor naturligt, at Ninkov var i FC Københavns søgelys. Men på den måned der er gået siden er lyset gået ud. FCK har tabt interessen for serberen.

– FC København er ude af billedet. De er ikke interesserede mere. Jeg ikke ikke hørt fra dem i cirka en måned, siger Pavle Ninkovs agent, Alfredo Maravic, til tipsbladet.dk.

Med FC København ude af billedet er det nu sikkert, at Pavle Nikovs kommende klub skal findes i et andet land end Danmark. Og interesserede klubber er der nok af. Flere belgiske klubber er på banen, og det samme er franske Toulouse.

– Vi snakker med flere klubber. Blandt andre Toulouse og Club Brügge. Men der er også en tyrkisk klub, som er meget opsat på at få Pavle. Lige nu måler vi de forskellige klubber op mod hinanden, for at finde ud af, hvilken der er den bedste for Pavle, fortæller Alfredo Maravic.

Pavle Ninkov har et halvt år tilbage af sin kontrakt med Røde Stjerne Beograd, og han kan derfor erhverves billigt i dette transfervindue. Alligevel har FC København altså takket nej.





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

OB – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Transferbombe i Real Madrid?

FC København – Randers FC

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Ny offensiv transfer i FCN?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Fortsætter vild målform



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Manchester City vinder FA Cup