For godt en måned siden var den serbiske ladnsholdsspiller Pavle Ninkov et varmt navn i FC København. De danske mestre har mistet Zdenek Pospech til tyske Mainz og skal have en ny mand på højre back udover allerede indkøbte Johnny Thomsen.
Det var her Pavle Ninkov kom ind i billedet. Den 26-årige serber regnes som den bedste højre back i den serbiske liga, og han er derfor både anfører i topklubben Røde Stjerne Beograd og en fast del af landsholdstruppen i Balkan-landet. Det virkede derfor naturligt, at Ninkov var i FC Københavns søgelys. Men på den måned der er gået siden er lyset gået ud. FCK har tabt interessen for serberen.
– FC København er ude af billedet. De er ikke interesserede mere. Jeg ikke ikke hørt fra dem i cirka en måned, siger Pavle Ninkovs agent, Alfredo Maravic, til tipsbladet.dk.
Med FC København ude af billedet er det nu sikkert, at Pavle Nikovs kommende klub skal findes i et andet land end Danmark. Og interesserede klubber er der nok af. Flere belgiske klubber er på banen, og det samme er franske Toulouse.
– Vi snakker med flere klubber. Blandt andre Toulouse og Club Brügge. Men der er også en tyrkisk klub, som er meget opsat på at få Pavle. Lige nu måler vi de forskellige klubber op mod hinanden, for at finde ud af, hvilken der er den bedste for Pavle, fortæller Alfredo Maravic.
Pavle Ninkov har et halvt år tilbage af sin kontrakt med Røde Stjerne Beograd, og han kan derfor erhverves billigt i dette transfervindue. Alligevel har FC København altså takket nej.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Kedelig returkamp i Kosova
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
England – Argentina
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW