FCK dropper serbisk landsholdsback

Den serbiske landsholdsback, Pavle Ninkov, kommer ikke til FC København. De danske mestre har ganske enkelt tabt interessen.



For godt en måned siden var den serbiske ladnsholdsspiller Pavle Ninkov et varmt navn i FC København. De danske mestre har mistet Zdenek Pospech til tyske Mainz og skal have en ny mand på højre back udover allerede indkøbte Johnny Thomsen.

Det var her Pavle Ninkov kom ind i billedet. Den 26-årige serber regnes som den bedste højre back i den serbiske liga, og han er derfor både anfører i topklubben Røde Stjerne Beograd og en fast del af landsholdstruppen i Balkan-landet. Det virkede derfor naturligt, at Ninkov var i FC Københavns søgelys. Men på den måned der er gået siden er lyset gået ud. FCK har tabt interessen for serberen.

– FC København er ude af billedet. De er ikke interesserede mere. Jeg ikke ikke hørt fra dem i cirka en måned, siger Pavle Ninkovs agent, Alfredo Maravic, til tipsbladet.dk.

Med FC København ude af billedet er det nu sikkert, at Pavle Nikovs kommende klub skal findes i et andet land end Danmark. Og interesserede klubber er der nok af. Flere belgiske klubber er på banen, og det samme er franske Toulouse.

– Vi snakker med flere klubber. Blandt andre Toulouse og Club Brügge. Men der er også en tyrkisk klub, som er meget opsat på at få Pavle. Lige nu måler vi de forskellige klubber op mod hinanden, for at finde ud af, hvilken der er den bedste for Pavle, fortæller Alfredo Maravic.

Pavle Ninkov har et halvt år tilbage af sin kontrakt med Røde Stjerne Beograd, og han kan derfor erhverves billigt i dette transfervindue. Alligevel har FC København altså takket nej.





Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Officielt: FC København sælger stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Køb, køb, køb!

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Skyder Brøndby-transfer ned

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’