For godt en måned siden var den serbiske ladnsholdsspiller Pavle Ninkov et varmt navn i FC København. De danske mestre har mistet Zdenek Pospech til tyske Mainz og skal have en ny mand på højre back udover allerede indkøbte Johnny Thomsen.
Det var her Pavle Ninkov kom ind i billedet. Den 26-årige serber regnes som den bedste højre back i den serbiske liga, og han er derfor både anfører i topklubben Røde Stjerne Beograd og en fast del af landsholdstruppen i Balkan-landet. Det virkede derfor naturligt, at Ninkov var i FC Københavns søgelys. Men på den måned der er gået siden er lyset gået ud. FCK har tabt interessen for serberen.
– FC København er ude af billedet. De er ikke interesserede mere. Jeg ikke ikke hørt fra dem i cirka en måned, siger Pavle Ninkovs agent, Alfredo Maravic, til tipsbladet.dk.
Med FC København ude af billedet er det nu sikkert, at Pavle Nikovs kommende klub skal findes i et andet land end Danmark. Og interesserede klubber er der nok af. Flere belgiske klubber er på banen, og det samme er franske Toulouse.
– Vi snakker med flere klubber. Blandt andre Toulouse og Club Brügge. Men der er også en tyrkisk klub, som er meget opsat på at få Pavle. Lige nu måler vi de forskellige klubber op mod hinanden, for at finde ud af, hvilken der er den bedste for Pavle, fortæller Alfredo Maravic.
Pavle Ninkov har et halvt år tilbage af sin kontrakt med Røde Stjerne Beograd, og han kan derfor erhverves billigt i dette transfervindue. Alligevel har FC København altså takket nej.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
OPTAKT
Irak – Norge
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER