FCK dybt uenige: Appellerer flere bøder

DIF's Appelinstans skal forholde sig til de bøder, FCK har modtaget for bannere, der kritiserede politiet.



FC København appellerer flere kendelser fra Fodboldens Appelinstans.

Det skriver klubben på sin hjemmeside onsdag aften.

Sagerne går nu til idrættens højeste instans, Danmarks Idrætsforbunds (DIF) Appelinstans. Her er behandlingstiden minimum to til tre måneder.

Klubbens fans har i tre kampe i efteråret fremvist bannere med kritik af politiet, og det har FCK fået bøder for. Det er disse bøder, fodboldklubben appellerer.

Bøderne stammer fra kampe mod Brøndby, FC Midtjylland og Lyseng.

I første omgang appellerede FCK kendelserne fra Fodboldens Disciplinærinstans. Fodboldens Appelinstans stadfæstede efterfølgende dommene, og nu appellerer FCK til idrættens højeste instans, DIF's Appelinstans.

– Vi appellerer, fordi vi mener, at der også for fangrupper er vide rammer for ytringsfrihed i Danmark, siger klubbens direktør Jacob Lauesen.

– Vi deler ikke holdningerne på de pågældende bannere, men det er vores vurdering, at budskaberne er indenfor rammerne af dansk lovgivning i forhold til den specifikke begivenhed. Fodboldfans bør også have ret til at udtrykke sig kritisk.

På FCK's hjemmeside skriver klubben, at man er uenig i fortolkningen af Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) regelsæt, der ligger til grund for Dansk-Boldspil Unions (DBU) disciplinære bestemmelser.

I de tidligere kendelser er det anført, at de omtalte bannere har været strafbare efter straffeloven. Den del er FCK heller ikke enig i.

– Vi sætter spørgsmålstegn ved, om Fodboldens Disciplinærinstans fortolker FIFA's regler efter hensigten. Samtidig mener vi, at hensynet til ytringsfriheden bør veje tungt, og det mangler vi at se i kendelserne, siger Jacob Laeusen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

England sprudlede i underholdende målfest

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCK’s modstander i Conference League

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mexico – Sydkorea

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke