FCK er ikke til salg – nu

Storaktionæren i Parken Sport & Entertainment garanterer, at FC København ikke er til salg. Ikke lige nu i hvert fald.



FC Københavns stærke mand, storaktionæren Erik Skjærbæk, garanterer nu, at der ikke arbejdes på et salg af hverken Parken Sport & Entertainment eller FC København. En udmelding, der kommer blot få måneder efter de mange historier om Arkady Abramocich, der som søn af Chelsea-ejeren Roman, angiveligt skulle have forsøgt at købe den danske mesterklub.

– Jeg vil godt slå fast med syvtommersøm, at vi ikke for nuværende arbejder på et salg af hverken Parken Sport & Entertainment som helhed eller af underselskaber som FC København, Lalandia og fitness.dk. Det har heller aldrig været vores planer, for der er stadig masser af muligheder, siger Erik Skjærbæk til sporten.dk.

Skjærbæk, der ligesom Karl Peter Korsgaard Sørensen ejer i omegnen af 20 procent af aktierne i Parken Sport & Entertainment, kan dog ikke garantere, at det også vil forholde sig sådan i fremtiden.

– Selvfølgelig kan jeg ikke sige, hvad der sker om et, to eller tre år, men jeg vil understrege, at vi ikke har eller har haft planer i den retning før, bedyrer Erik Skjærbæk.

Skjærbæk og Karl Peter Korsgaard Sørensen havde i går held med at presse den tidligere chef i ISS og SAS, Jørgen Lindegaard, ud af Parkens bestyrelse.







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Arsenal vinder Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!