FC København har fået godkendt et våben i kampen mod hooligans på stadion.
Datatilsynet har givet tilladelse til, at FCK må anvende automatisk ansigtsgenkendelse til både hjemme- og udekampe fremover.
Det oplyser Datatilsynet på sin hjemmeside.
Superligarivalerne fra Brøndby har i flere år haft tilladelse til brug af ansigtsgenkendelse, og FCK ansøgte Datatilsynet om en lignende tilladelse tilbage i april 2024.
– FC København har i løbet af 2023/2024 investeret i den nødvendige teknologi til brug ved ansigtsgenkendelse. Det skyldes et ønske om at tilføje endnu et værktøj til de initiativer, der skal opretholde ro og orden på stadion, skriver FCK på sin hjemmeside.
Klubben skriver, at man vil indfase systemet gradvist. Det vil ske allerede fra første kamp i forårssæsonen, mens man regner med, at det vil være fuldt indfaset ved sæsonstarten 2025/26.
Så sent som onsdag kostede FCK’s fans klubben en straf grundet dårlig opførsel ved Conference League-kampen ude mod Rapid Wien før jul. Her blev der antændt store mængder pyroteknik på stadion.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) stangede en bøde på 40.000 euro ud til FCK samt et forbud mod FCK-fans på tribunerne til den næste udekamp i turneringen mod tyske FC Heidenheim.
Yderligere har FCK fået en betinget straf på to år, der udløses, hvis lignende tilfælde sker.
For justitsminister Peter Hummelgaard (S) er det glædeligt, at FCK nu har opnået tilladelse fra Datatilsynet til brug af ansigtsgenkendelse.
Og han vil arbejde for, dels at det udbredes til flere klubber og stadioner, og dels at klubberne får endnu bedre mulighed for at stoppe voldelige fans.
– Jeg sidder aktuelt og arbejder på et helt katalog af yderligere tiltag ovenpå den situation, som, jeg synes, var eskalerende (FCK-Brøndby-kampen i september sidste år, red.), siger Hummelgaard til TV 2 Sport.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
‘Rødt kort er svært at vurdere’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT