FCK får kæmpe bøde for 1312-banner

FC København skal have tegnebogen frem efter et banner i kampen mod FC Midtjylland.



Da FC Midtjylland og FC København i søndags mødte hinanden i Superligaen var der gang i den på tribunerne, og måske en smule for meget gang i den til Fodboldens Disciplinærinstans smag.

Torsdag er det kommet frem, at begge klubber kan se frem til en bøde grundet fansenes opførsel. Det melder DBU ud på forbundets hjemmeside.

Her fremgår det, at FCK's straf handler om, at der blev spottet et 1312-banner, som kommer til at koste dem en bøde på 75.000 kroner, hvor der bliver peget på, at det ikke er første gang.

– Fodboldens Disciplinærinstans har tidligere sanktioneret klubber, herunder F.C. København, for fremvisning af bannere med lignende indhold henset til, at der er tale om et budskab af politisk karakter, der fornærmer værdigheden og integriteten af en gruppe mennesker, i nærværende tilfælde politiet, gennem foragtende og krænkende ord, skriver de og fortsætter:

– Fodboldens Disciplinærinstans bemærker i forlængelse heraf, at Fodboldens Appelinstans i sin kendelse af 10. november 2023 i sag 4-2023 har anført, at budskabet ”1312” tilmed må anses for strafbart efter almindelige strafferetlige regler, lyder det fra instansen.

Når det er krænkende for politiet, så skyldes det, at 1312 er en henvisning til forkortelsen ACAB, som står for 'All cops are bastards'. 

I FC Midtjyllands tilfælde drejer det som om mellem syv til ni røgbomber, som medførte et spilstop i kampen. Det koster dem en bøde på 15.000.

Begge kendelser kan appelleres indenfor 14 dage.





TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Jagter tidligere FCK-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Holland – Japan

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Qatar – Schweiz



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning