Krisesnakken kan for en stund fejes af banen for FC København, som torsdag aften gik videre fra tredje runde i Europa League-kvalifikationen.
FCK vandt 3-0 hjemme over Piast Gliwice og er dermed klar til en afgørende kamp om at komme i gruppespillet i Europa League.
Et nederlag ville have sendt FCK ud af Europa og dybere ned i det hul, københavnerklubben forsøger at kravle ud af i øjeblikket.
FCK har indledt sæsonen med to nederlag i Superligaen samt en kneben sejr over IFK Göteborg i den første europæiske opgave.
Med præstationen torsdag er der endnu et lille lyspunkt at klamre sig til. Også selv om modstanderen Piast er bundhold i den bedste polske række efter fire spillerunder.
FCK skal på torsdag møde kroatiske HNK Rijeka, som torsdag slog ukrainske Kolos Kovalivka, i den afgørende playoffrunde om at komme i gruppespillet. Kampen spilles i Parken.
Fra starten af kampen dominerede FCK, og angriberen Kamil Wilczek bragte hjemmeholdet foran 1-0 efter 14 minutter.
FCK’s offensivspiller Jonas Wind spillede med kreativitet Pep Biel fri i højre side, og spanieren lagde bolden forbi Piast-keeper Frantisek Plach.
Inden man kunne nå at se, om Biels afslutning ville gå i mål, skrabede Wilczek bolden det sidste stykke ind over stregen.
Polakken, der har en fortid i Piast, er nu noteret for fire mål i sine fire første kampe for FCK.
Efter ti minutter mere i kontrol slækkede FCK på tempoet og var lige pludselig ved at forære det hele væk efter nogle sløje aktioner.
Piast-angriberen Piotr Parzyszek, der kortvarigt har spillet for Randers tidligere i karrieren, ramte stolpen ved et tilfælde, da han blokerede en clearing fra FCK-keeper Karl-Johan Johnsson.
Tre minutter senere fik Piast-midtbanespilleren Patryk Lipski masser af plads foran mål til en afslutning, men Johnsson kom flot ud og gjorde sig bred i situationen.
I anden halvleg fortsatte FCK dominansen, og Wind headede på overliggeren efter 51 minutter.
Så længe FCK kun var foran med et mål, lurede polakkerne hele tiden på overraskelsen.
Det blev ikke bedre, da FCK’s formstærke midtbanespiller Rasmus Falk tog sig til baglåret og blev skiftet ud med Robert Mudrazija efter 53 minutter.
Fem minutter senere fordoblede Wind dog føringen efter fornemt forarbejde fra Wilczek.
Målet skabte på ingen måde mere sikkerhed og ro hos FCK, som blev ved med at give chancer væk.
Tre gange var Piast-spillerne tæt på at score på hovedstød, som enten gik lige forbi eller blev reddet af Johnsson.
Den tidligere AGF-back Mikkel Kirkeskov spillede en stabil kamp for Piast, men han kunne ikke forhindre et nederlag og farvel til Europa.
Piast fik mere plads i det sidste kvarter, hvor FCK igen sløsede.
Det blev til endnu en polsk afslutning på stolpen efter 83 minutter, men tættere på spænding kom der ikke trods en del usikkerhed i FCK’s bagkæde.
Tværtimod cementerede Pep Biel sejren med en scoring til 3-0 i overtiden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
