Indkast, indkast, indkast.
Det har nærmest ikke handlet om andet i FC København og FC Midtjylland den seneste uges tid.
Og det kan FC København takke sig selv for, for det var Jacob Neestrup selv, der bragte det på bordet, da han til Viaplay anklagede midtjyderne for at stjæle meter i forbindelse med deres lange indkast i Parken.
Men det er langt fra første gang, at de lange indkast har været i fokus i forbindelse med storkampen mellem FC København og FC Midtjylland.
I 2019 udspillede der sig en ‘bandekrig’, da FCK i flere kampe rykkede bandereklamerne helt tæt på banen mod FC Midtjylland.
– De var rykket, fordi der er lagt en helt ny belægning rundt langs banen op til kampen, lød meldingen dengang til Ekstra Bladet fra FC Københavns daværende kommunikationschef Jes Mortensen.
Men passer det?
Torsdag stillede Jacob Neestrup, der var assistenttræner for FC København i 2019, igen op foran Viaplays mikrofon, og her kom han altså til at afsløre, at det ikke var på grund af den nye belægning, at banderne blev rykket.
– Vi brød ikke nogen regler. Vi gjorde det (rykkede banderne, red.), fordi man skal bruge et langt tilløb til at tage et langt indkast, og så er det da dumt, at vi stiller banderne så langt væk, så man bare kan løbe ind.
– Alle regler blev fulgt, så jeg tror alle, der var der på det tidspunkt, står på mål for det. I dag er det også forskelligt, hvor banderne står i Superligaen. Så længe de bare står, hvor de skal stå, så tror jeg, at alle er glade, sagde Jacob Neestrup.
Reglerne foreskriver, at banderne som minumum skal stå en meter fra sidelinjen. Og det gjorde de i 2019.
Søndag blussede ‘indkast-gate’ atter op, da Jacob Neestrup selv havde taget beviser med i Viaplay-studiet, der viste, at flere af FC Midtjyllands indkast i sæsonen ikke blevet taget præcist der, hvor bolden røg ud.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle