FCK-fans beklager smædesange

FCK’s officielle fanklub kalder sangen mod Thomas Gravesen og hans kæreste Kira Eggers for dum, barnlig og latterlig. Men de vil trods alt ikke tage sagen op, som hvis det havde været racisme.



“Undskyld Kira!
Bare fordi du har en kæreste som er en usympatisk fodboldspiller og en uren spiller på banen, så burde det nok ikke være sin plads at kalde dig for det der nu blev sagt.
Så jeg vil gerne sige undskyld!”


“Det er møgirriterende, at sådan en gang pubertetspis skal ødelægge helhedsindtrykket fra en ellers helt igennem fantastisk støtte. Man kan bue af manden og synge “who the fuck is Gravesen?” alt det man har lyst til, men dét var klart over stregen.
Så også herfra en stor beklagelse til Gravesen plus kæreste, det var så pinligt at man nærmest fik krampe i fødderne.”

Ovenstående to debatindlæg er taget fra FCK-debatforummet Sidelinien, som i dag livligt har debatteret smædesangen mod Thomas Gravesen og hans kæreste Kira Eggers på Celtic Park i tirsdags.

En vis selvransagelse synes altså at præge FCK-fansene her dagen efter dagen derpå, og det afspejler sig også fra officiel side:

– Vi beklager, at der blev sunget noget så dumt, latterligt og barnligt mod Gravesen og hans kæreste. Jeg kan ikke forestille mig, at det var nogen af vores registrerede fans, som stod bag dem, siger næstformand for FC Københavns officielle fanklub, Janni Niclasen, til forza.dk.

Det er dog ikke en sag, som fanklubben har tænkt sig at tage op og gå videre med. Så grov er den ikke.

– Hvis det havde været racistiske ytringer for eksempel, var vi helt sikkert skredet ind. Der har vi meget klare regler, og vi tolererer ikke racisme. Vi er også med i en kampagne, hvor vi til europæiske kampe har fået trykt anti-racistiske t-shirts. Det, som blev sunget mod Gravesen, er groft, men alligevel tæt på de ting, man må forvente bliver sunget på et stadion, siger Janni Niclasen.

Hun gør opmærksom på, at folk betaler penge for at kunne råbe og skrige tossede ting på stadion, og effekten af et påbud eller forbud mod sine egne fans kan ofte være en boomerang.

– Hvis vi gik ud og sagde til fansene, at de ikke måtte råbe sådan og sådan mod Gravesen og hans kæreste, ville nogen af dem måske netop syntes, at det var sjovt at gøre. Det er ligesom børnepsykologi, siger Janni Niclasen.

Om FCK-fansene har tænkt sig at behandle Gravesen bedre, når Celtic kommer til København i december vil vise sig. På debatforummet findes også indlæg, der ikke har det store til overs for den nyslåede Celtic-spiller. Som disse:

“Han er noget af det mest forfærdelige på en fodboldbane pga. af sin hensynsløse spillestil (Jeg tror Hjalte syntes det var helt ok, at Graver blev svinet efter den tackling han fik). Derfor skal der ikke være et ondt ord fra min side, fordi man tager pis på ham omkring hans stripperkæreste, der har slået hele sin karriere op som en af Stripper-Prebens tro lakajer.

“Hvad har folk forestillet sig? At man bare må bukke og neje i støvet for det nye Beckham-par fra Glasgow? Come on, det er fodbold det her. Folk er sgu for sibbede.”

Yderste konsekvens for medlemmer af FC Københavns fanklub, der ikke overholder reglerne, er ekskludering. Det er sket nogle få gange tidligere, men på grund af voldelig optræden og ikke verbale ytringer.





Her er Danmarks VM-gruppe


Får Anis Ben Slimane en ny chance?

– Det har man nok aldrig set før

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Her er alle VM-puljerne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Ny assistenttræner på vej til AGF?

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

De er klar til at købe Mohamed Salah

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Her er alle VM-grupperne

Saver United-stjerne over

Ikke sket siden Kamil Wilczek

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her kan du se VM-lodtrækningen

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Griner af AaB-rygte

FC Fredericia – OB

Stor derby-bøde til FC København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

DBU giver fans fem års karantæne

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham