FCK-fans beklager smædesange

FCK’s officielle fanklub kalder sangen mod Thomas Gravesen og hans kæreste Kira Eggers for dum, barnlig og latterlig. Men de vil trods alt ikke tage sagen op, som hvis det havde været racisme.



“Undskyld Kira!
Bare fordi du har en kæreste som er en usympatisk fodboldspiller og en uren spiller på banen, så burde det nok ikke være sin plads at kalde dig for det der nu blev sagt.
Så jeg vil gerne sige undskyld!”


“Det er møgirriterende, at sådan en gang pubertetspis skal ødelægge helhedsindtrykket fra en ellers helt igennem fantastisk støtte. Man kan bue af manden og synge “who the fuck is Gravesen?” alt det man har lyst til, men dét var klart over stregen.
Så også herfra en stor beklagelse til Gravesen plus kæreste, det var så pinligt at man nærmest fik krampe i fødderne.”

Ovenstående to debatindlæg er taget fra FCK-debatforummet Sidelinien, som i dag livligt har debatteret smædesangen mod Thomas Gravesen og hans kæreste Kira Eggers på Celtic Park i tirsdags.

En vis selvransagelse synes altså at præge FCK-fansene her dagen efter dagen derpå, og det afspejler sig også fra officiel side:

– Vi beklager, at der blev sunget noget så dumt, latterligt og barnligt mod Gravesen og hans kæreste. Jeg kan ikke forestille mig, at det var nogen af vores registrerede fans, som stod bag dem, siger næstformand for FC Københavns officielle fanklub, Janni Niclasen, til forza.dk.

Det er dog ikke en sag, som fanklubben har tænkt sig at tage op og gå videre med. Så grov er den ikke.

– Hvis det havde været racistiske ytringer for eksempel, var vi helt sikkert skredet ind. Der har vi meget klare regler, og vi tolererer ikke racisme. Vi er også med i en kampagne, hvor vi til europæiske kampe har fået trykt anti-racistiske t-shirts. Det, som blev sunget mod Gravesen, er groft, men alligevel tæt på de ting, man må forvente bliver sunget på et stadion, siger Janni Niclasen.

Hun gør opmærksom på, at folk betaler penge for at kunne råbe og skrige tossede ting på stadion, og effekten af et påbud eller forbud mod sine egne fans kan ofte være en boomerang.

– Hvis vi gik ud og sagde til fansene, at de ikke måtte råbe sådan og sådan mod Gravesen og hans kæreste, ville nogen af dem måske netop syntes, at det var sjovt at gøre. Det er ligesom børnepsykologi, siger Janni Niclasen.

Om FCK-fansene har tænkt sig at behandle Gravesen bedre, når Celtic kommer til København i december vil vise sig. På debatforummet findes også indlæg, der ikke har det store til overs for den nyslåede Celtic-spiller. Som disse:

“Han er noget af det mest forfærdelige på en fodboldbane pga. af sin hensynsløse spillestil (Jeg tror Hjalte syntes det var helt ok, at Graver blev svinet efter den tackling han fik). Derfor skal der ikke være et ondt ord fra min side, fordi man tager pis på ham omkring hans stripperkæreste, der har slået hele sin karriere op som en af Stripper-Prebens tro lakajer.

“Hvad har folk forestillet sig? At man bare må bukke og neje i støvet for det nye Beckham-par fra Glasgow? Come on, det er fodbold det her. Folk er sgu for sibbede.”

Yderste konsekvens for medlemmer af FC Københavns fanklub, der ikke overholder reglerne, er ekskludering. Det er sket nogle få gange tidligere, men på grund af voldelig optræden og ikke verbale ytringer.



Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Han erstatter Bo Henriksen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Bo Henriksen fyret

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder