FCK-fans beklager smædesange

FCK’s officielle fanklub kalder sangen mod Thomas Gravesen og hans kæreste Kira Eggers for dum, barnlig og latterlig. Men de vil trods alt ikke tage sagen op, som hvis det havde været racisme.



“Undskyld Kira!
Bare fordi du har en kæreste som er en usympatisk fodboldspiller og en uren spiller på banen, så burde det nok ikke være sin plads at kalde dig for det der nu blev sagt.
Så jeg vil gerne sige undskyld!”


“Det er møgirriterende, at sådan en gang pubertetspis skal ødelægge helhedsindtrykket fra en ellers helt igennem fantastisk støtte. Man kan bue af manden og synge “who the fuck is Gravesen?” alt det man har lyst til, men dét var klart over stregen.
Så også herfra en stor beklagelse til Gravesen plus kæreste, det var så pinligt at man nærmest fik krampe i fødderne.”

Ovenstående to debatindlæg er taget fra FCK-debatforummet Sidelinien, som i dag livligt har debatteret smædesangen mod Thomas Gravesen og hans kæreste Kira Eggers på Celtic Park i tirsdags.

En vis selvransagelse synes altså at præge FCK-fansene her dagen efter dagen derpå, og det afspejler sig også fra officiel side:

– Vi beklager, at der blev sunget noget så dumt, latterligt og barnligt mod Gravesen og hans kæreste. Jeg kan ikke forestille mig, at det var nogen af vores registrerede fans, som stod bag dem, siger næstformand for FC Københavns officielle fanklub, Janni Niclasen, til forza.dk.

Det er dog ikke en sag, som fanklubben har tænkt sig at tage op og gå videre med. Så grov er den ikke.

– Hvis det havde været racistiske ytringer for eksempel, var vi helt sikkert skredet ind. Der har vi meget klare regler, og vi tolererer ikke racisme. Vi er også med i en kampagne, hvor vi til europæiske kampe har fået trykt anti-racistiske t-shirts. Det, som blev sunget mod Gravesen, er groft, men alligevel tæt på de ting, man må forvente bliver sunget på et stadion, siger Janni Niclasen.

Hun gør opmærksom på, at folk betaler penge for at kunne råbe og skrige tossede ting på stadion, og effekten af et påbud eller forbud mod sine egne fans kan ofte være en boomerang.

– Hvis vi gik ud og sagde til fansene, at de ikke måtte råbe sådan og sådan mod Gravesen og hans kæreste, ville nogen af dem måske netop syntes, at det var sjovt at gøre. Det er ligesom børnepsykologi, siger Janni Niclasen.

Om FCK-fansene har tænkt sig at behandle Gravesen bedre, når Celtic kommer til København i december vil vise sig. På debatforummet findes også indlæg, der ikke har det store til overs for den nyslåede Celtic-spiller. Som disse:

“Han er noget af det mest forfærdelige på en fodboldbane pga. af sin hensynsløse spillestil (Jeg tror Hjalte syntes det var helt ok, at Graver blev svinet efter den tackling han fik). Derfor skal der ikke være et ondt ord fra min side, fordi man tager pis på ham omkring hans stripperkæreste, der har slået hele sin karriere op som en af Stripper-Prebens tro lakajer.

“Hvad har folk forestillet sig? At man bare må bukke og neje i støvet for det nye Beckham-par fra Glasgow? Come on, det er fodbold det her. Folk er sgu for sibbede.”

Yderste konsekvens for medlemmer af FC Københavns fanklub, der ikke overholder reglerne, er ekskludering. Det er sket nogle få gange tidligere, men på grund af voldelig optræden og ikke verbale ytringer.





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

Colombia – DR Congo

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Portugal – Usbekistan

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Argentina – Østrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Sender opfordring til Superliga-træner

Norge – Senegal

Frankrig – Irak

Sunderland jagter dansk guldfugl

Slagter stjerner: Noget lort!

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn