FCK-fans beklager smædesange

FCK’s officielle fanklub kalder sangen mod Thomas Gravesen og hans kæreste Kira Eggers for dum, barnlig og latterlig. Men de vil trods alt ikke tage sagen op, som hvis det havde været racisme.



“Undskyld Kira!
Bare fordi du har en kæreste som er en usympatisk fodboldspiller og en uren spiller på banen, så burde det nok ikke være sin plads at kalde dig for det der nu blev sagt.
Så jeg vil gerne sige undskyld!”


“Det er møgirriterende, at sådan en gang pubertetspis skal ødelægge helhedsindtrykket fra en ellers helt igennem fantastisk støtte. Man kan bue af manden og synge “who the fuck is Gravesen?” alt det man har lyst til, men dét var klart over stregen.
Så også herfra en stor beklagelse til Gravesen plus kæreste, det var så pinligt at man nærmest fik krampe i fødderne.”

Ovenstående to debatindlæg er taget fra FCK-debatforummet Sidelinien, som i dag livligt har debatteret smædesangen mod Thomas Gravesen og hans kæreste Kira Eggers på Celtic Park i tirsdags.

En vis selvransagelse synes altså at præge FCK-fansene her dagen efter dagen derpå, og det afspejler sig også fra officiel side:

– Vi beklager, at der blev sunget noget så dumt, latterligt og barnligt mod Gravesen og hans kæreste. Jeg kan ikke forestille mig, at det var nogen af vores registrerede fans, som stod bag dem, siger næstformand for FC Københavns officielle fanklub, Janni Niclasen, til forza.dk.

Det er dog ikke en sag, som fanklubben har tænkt sig at tage op og gå videre med. Så grov er den ikke.

– Hvis det havde været racistiske ytringer for eksempel, var vi helt sikkert skredet ind. Der har vi meget klare regler, og vi tolererer ikke racisme. Vi er også med i en kampagne, hvor vi til europæiske kampe har fået trykt anti-racistiske t-shirts. Det, som blev sunget mod Gravesen, er groft, men alligevel tæt på de ting, man må forvente bliver sunget på et stadion, siger Janni Niclasen.

Hun gør opmærksom på, at folk betaler penge for at kunne råbe og skrige tossede ting på stadion, og effekten af et påbud eller forbud mod sine egne fans kan ofte være en boomerang.

– Hvis vi gik ud og sagde til fansene, at de ikke måtte råbe sådan og sådan mod Gravesen og hans kæreste, ville nogen af dem måske netop syntes, at det var sjovt at gøre. Det er ligesom børnepsykologi, siger Janni Niclasen.

Om FCK-fansene har tænkt sig at behandle Gravesen bedre, når Celtic kommer til København i december vil vise sig. På debatforummet findes også indlæg, der ikke har det store til overs for den nyslåede Celtic-spiller. Som disse:

“Han er noget af det mest forfærdelige på en fodboldbane pga. af sin hensynsløse spillestil (Jeg tror Hjalte syntes det var helt ok, at Graver blev svinet efter den tackling han fik). Derfor skal der ikke være et ondt ord fra min side, fordi man tager pis på ham omkring hans stripperkæreste, der har slået hele sin karriere op som en af Stripper-Prebens tro lakajer.

“Hvad har folk forestillet sig? At man bare må bukke og neje i støvet for det nye Beckham-par fra Glasgow? Come on, det er fodbold det her. Folk er sgu for sibbede.”

Yderste konsekvens for medlemmer af FC Københavns fanklub, der ikke overholder reglerne, er ekskludering. Det er sket nogle få gange tidligere, men på grund af voldelig optræden og ikke verbale ytringer.



Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

– Det er fuldkommen meningsløst

Voldsom Franculino-spådom

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

AaB-talent prøver sig af i Italien

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Klubboss i angreb på FCK

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Thomas Frank afviser at tale om det

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Kæmpe triumf for Frank

Spanske medier i ekstase

Viktor Claesson bliver i FC København

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’