FCK-fans beklager smædesange

FCK’s officielle fanklub kalder sangen mod Thomas Gravesen og hans kæreste Kira Eggers for dum, barnlig og latterlig. Men de vil trods alt ikke tage sagen op, som hvis det havde været racisme.



“Undskyld Kira!
Bare fordi du har en kæreste som er en usympatisk fodboldspiller og en uren spiller på banen, så burde det nok ikke være sin plads at kalde dig for det der nu blev sagt.
Så jeg vil gerne sige undskyld!”


“Det er møgirriterende, at sådan en gang pubertetspis skal ødelægge helhedsindtrykket fra en ellers helt igennem fantastisk støtte. Man kan bue af manden og synge “who the fuck is Gravesen?” alt det man har lyst til, men dét var klart over stregen.
Så også herfra en stor beklagelse til Gravesen plus kæreste, det var så pinligt at man nærmest fik krampe i fødderne.”

Ovenstående to debatindlæg er taget fra FCK-debatforummet Sidelinien, som i dag livligt har debatteret smædesangen mod Thomas Gravesen og hans kæreste Kira Eggers på Celtic Park i tirsdags.

En vis selvransagelse synes altså at præge FCK-fansene her dagen efter dagen derpå, og det afspejler sig også fra officiel side:

– Vi beklager, at der blev sunget noget så dumt, latterligt og barnligt mod Gravesen og hans kæreste. Jeg kan ikke forestille mig, at det var nogen af vores registrerede fans, som stod bag dem, siger næstformand for FC Københavns officielle fanklub, Janni Niclasen, til forza.dk.

Det er dog ikke en sag, som fanklubben har tænkt sig at tage op og gå videre med. Så grov er den ikke.

– Hvis det havde været racistiske ytringer for eksempel, var vi helt sikkert skredet ind. Der har vi meget klare regler, og vi tolererer ikke racisme. Vi er også med i en kampagne, hvor vi til europæiske kampe har fået trykt anti-racistiske t-shirts. Det, som blev sunget mod Gravesen, er groft, men alligevel tæt på de ting, man må forvente bliver sunget på et stadion, siger Janni Niclasen.

Hun gør opmærksom på, at folk betaler penge for at kunne råbe og skrige tossede ting på stadion, og effekten af et påbud eller forbud mod sine egne fans kan ofte være en boomerang.

– Hvis vi gik ud og sagde til fansene, at de ikke måtte råbe sådan og sådan mod Gravesen og hans kæreste, ville nogen af dem måske netop syntes, at det var sjovt at gøre. Det er ligesom børnepsykologi, siger Janni Niclasen.

Om FCK-fansene har tænkt sig at behandle Gravesen bedre, når Celtic kommer til København i december vil vise sig. På debatforummet findes også indlæg, der ikke har det store til overs for den nyslåede Celtic-spiller. Som disse:

“Han er noget af det mest forfærdelige på en fodboldbane pga. af sin hensynsløse spillestil (Jeg tror Hjalte syntes det var helt ok, at Graver blev svinet efter den tackling han fik). Derfor skal der ikke være et ondt ord fra min side, fordi man tager pis på ham omkring hans stripperkæreste, der har slået hele sin karriere op som en af Stripper-Prebens tro lakajer.

“Hvad har folk forestillet sig? At man bare må bukke og neje i støvet for det nye Beckham-par fra Glasgow? Come on, det er fodbold det her. Folk er sgu for sibbede.”

Yderste konsekvens for medlemmer af FC Københavns fanklub, der ikke overholder reglerne, er ekskludering. Det er sket nogle få gange tidligere, men på grund af voldelig optræden og ikke verbale ytringer.





Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Simeone fatter det ikke



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Viborg FF – AGF

Langer ud efter Superliga-stjerne

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

– Han fik et lortetilbud fra OB

Roser Superliga-træners søn

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Blandt dette årtusindes bedste

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Spotpris – så billig er Højbjerg



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

FC København – Silkeborg IF

Jakob Poulsen med dyster melding

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Hvad f….. sker der Tullberg?

Højlund stjæler overskrifter

Transferpres på Albert Grønbæk

OB – FC Fredericia

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM