FCK-fans er enige med Lene Espersen

Et klart flertal af FCK-fans på debatforummet Sidelinjen er enig med justitsminister Lene Espersen i, at der bør indføres et hooligan-register i Danmark.



Vold og ballade blandt danske fodboldtilskuere har været den varme kartoffel, siden Brøndby-fans gik amok efter New Firm-kampen i Parken i søndags i ´Parken mellem FCK og Brøndby.

TV2-programmet Lige på og sport tog emnet op i igen i går, og nu følger landets justitsminister Lene Espersen så i kølvandet på stemningen.

– Volden er så ødelæggende for de mange tusinder, der elsker at gå til fodbold. Vi ser gang på gang almindelige tilskuere, der helt uforvarende bliver en del af voldelige begivenheder. Det er vigtigt for mig, at vi nu målrettet går efter at sortere de brodne kar fra, også for sportens skyld, siger ministeren til Jyllands-Posten.

Og den konservative minister står ikke alene med holdningen. Inde på FC Københavns debatforum kører der en livlig debat for eller imod at indføre et hooligan-register.

Til debatten er hæftet en afstemning, som afspejler synspunkterne.

Godt 66 procent af de afgivne stemmer går ind for et hooligan-register for at udelukke ballademagerne, mens blot lidt over 19 procent siger nej. Primært af frygt for misbrug af registrering, der kan føre til udelukkelse af helt almindelige tilskuere.

Resten af stemmerne fordeler sig på synspukterne: “Ja, men det er på bekostning af fankulturen”, eller “Nej, Danmark har brug for en ekstrem fankultur”.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Transferbombe i Manchester United



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Melder ud om Mbappé

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM