FCK fejrer mesterskabet med farvelfest i Parken

FC København spillede 1-1 hjemme mod Randers FC i en tam afslutning på sæsonen for det danske mesterhold.



Intet var på spil for FC København i sæsonens sidste kamp i Superligaen mod Randers FC. Mesterskabet var i hus for FCK, mens Randers ikke kunne nå noget i tabellen.

Måske derfor mindede det mest af alt om en sommerkamp, da FCK spillede 1-1 mod Randers.

FCK havde gjort det hårde arbejde i de foregående runder ved at vinde over Brøndby, AGF og Viborg i tre yderst tætte og mindeværdige guldkampe.

Det er andet år i træk, at FCK vinder mesterskabet, der er klubbens nummer 15 i alt. Det lignede dog langtfra et mesterskab efter ti runder, hvor FCK havde tabt seks af de første ti kampe.

Men siden blev Jess Thorup fyret, og afløseren Jacob Neestrup fik rettet op tingene og indhentet rivalerne fra FC Nordsjælland, der på det tidspunkt var otte point foran.

Inde i Parken sang hjemmeholdets tilskuere taktfast og sarkastisk: "Guldet skal hjem til Farum igen".

Det sang FCK-spillerne også i bussen, da de fejrede guldet på en rasteplads i Jylland efter sidste rundes sejr over Viborg.

Her blev køleskabene på en tankstation tømt for øl, og det var som om, at guldtømmermændene ikke havde lagt sig hos københavnerne.

FCK benyttede den feststemte lejlighed til at sige farvel til anfører Carlos Zeca, som trods en knæskade overraskende startede inde.

Det var dog kun for at lade Zeca sparke bolden ud over sidelinjen i første sekvens.

Grækeren med 194 kampe for FCK fik dermed sin hyldest inde på selve banen, da han tårevædet lod sig udskifte med unge William Clem – fremtidens mand på positionen.

Farvel blev der også sagt fra hjemmeholdet til målmanden Karl-Johan Johnsson og midtbanespilleren Marko Stamenic.

Traditionen tro blev der i sæsonens sidste FCK-hjemmekamp kylet rundt med hundredvis af badedyr efter 13 minutter.

Det afbrød kampen, og der endte med at blive lagt otte minutter til i første halvleg. De mange ekstra minutter udnyttede Randers til at score kampens første mål.

Randers-angriberen Stephen Odey, der ellers havde brændt flere store tilbud forinden, sparkede fra tæt hold bolden i nettet fem minutter inde i første halvlegs tillægstid.

FCK havde ikke formået at udnytte sine chancer, og især kantspilleren Diogo Goncalves brændte adskillige store muligheder.

Kort inde i anden halvleg forsøgte Neestrup sig med en tredobbelt udskiftning, men det hjalp ikke for alvor på kvaliteten.

Diogo Goncalves blev ved med at brænde for FCK, som til slut fandt energi og idéer nok i offensiven til at fremtvinge en 1-1-udligning.

Det var FCK-topscorer Viktor Claesson, der sparkede holdets sidste mål ind.

Kort efter bankede FCK's indskiftede Roony Bardghji bolden på overliggeren, men det hele endte med en pointdeling.

/ritzau/






Voldsomt skænderi i FC København




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokpris på Victor Froholdt

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FC København – Randers FC

Jubler over transfer: God dialog med FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vejle Boldklub – AGF

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Ekspert: De rykker op i Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Traditionsklub henter Stephen Odey

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Arsenal – Chelsea

Kontant melding fra ny Spurs-boss

‘Han er tilgivet’

‘Jeg hadede verden’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Froholdt-video trækker overskrifter

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League