Intet var på spil for FC København i sæsonens sidste kamp i Superligaen mod Randers FC. Mesterskabet var i hus for FCK, mens Randers ikke kunne nå noget i tabellen.
Måske derfor mindede det mest af alt om en sommerkamp, da FCK spillede 1-1 mod Randers.
FCK havde gjort det hårde arbejde i de foregående runder ved at vinde over Brøndby, AGF og Viborg i tre yderst tætte og mindeværdige guldkampe.
Det er andet år i træk, at FCK vinder mesterskabet, der er klubbens nummer 15 i alt. Det lignede dog langtfra et mesterskab efter ti runder, hvor FCK havde tabt seks af de første ti kampe.
Men siden blev Jess Thorup fyret, og afløseren Jacob Neestrup fik rettet op tingene og indhentet rivalerne fra FC Nordsjælland, der på det tidspunkt var otte point foran.
Inde i Parken sang hjemmeholdets tilskuere taktfast og sarkastisk: "Guldet skal hjem til Farum igen".
Det sang FCK-spillerne også i bussen, da de fejrede guldet på en rasteplads i Jylland efter sidste rundes sejr over Viborg.
Her blev køleskabene på en tankstation tømt for øl, og det var som om, at guldtømmermændene ikke havde lagt sig hos københavnerne.
FCK benyttede den feststemte lejlighed til at sige farvel til anfører Carlos Zeca, som trods en knæskade overraskende startede inde.
Det var dog kun for at lade Zeca sparke bolden ud over sidelinjen i første sekvens.
Grækeren med 194 kampe for FCK fik dermed sin hyldest inde på selve banen, da han tårevædet lod sig udskifte med unge William Clem – fremtidens mand på positionen.
Farvel blev der også sagt fra hjemmeholdet til målmanden Karl-Johan Johnsson og midtbanespilleren Marko Stamenic.
Traditionen tro blev der i sæsonens sidste FCK-hjemmekamp kylet rundt med hundredvis af badedyr efter 13 minutter.
Det afbrød kampen, og der endte med at blive lagt otte minutter til i første halvleg. De mange ekstra minutter udnyttede Randers til at score kampens første mål.
Randers-angriberen Stephen Odey, der ellers havde brændt flere store tilbud forinden, sparkede fra tæt hold bolden i nettet fem minutter inde i første halvlegs tillægstid.
FCK havde ikke formået at udnytte sine chancer, og især kantspilleren Diogo Goncalves brændte adskillige store muligheder.
Kort inde i anden halvleg forsøgte Neestrup sig med en tredobbelt udskiftning, men det hjalp ikke for alvor på kvaliteten.
Diogo Goncalves blev ved med at brænde for FCK, som til slut fandt energi og idéer nok i offensiven til at fremtvinge en 1-1-udligning.
Det var FCK-topscorer Viktor Claesson, der sparkede holdets sidste mål ind.
Kort efter bankede FCK's indskiftede Roony Bardghji bolden på overliggeren, men det hele endte med en pointdeling.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT