Intet var på spil for FC København i sæsonens sidste kamp i Superligaen mod Randers FC. Mesterskabet var i hus for FCK, mens Randers ikke kunne nå noget i tabellen.
Måske derfor mindede det mest af alt om en sommerkamp, da FCK spillede 1-1 mod Randers.
FCK havde gjort det hårde arbejde i de foregående runder ved at vinde over Brøndby, AGF og Viborg i tre yderst tætte og mindeværdige guldkampe.
Det er andet år i træk, at FCK vinder mesterskabet, der er klubbens nummer 15 i alt. Det lignede dog langtfra et mesterskab efter ti runder, hvor FCK havde tabt seks af de første ti kampe.
Men siden blev Jess Thorup fyret, og afløseren Jacob Neestrup fik rettet op tingene og indhentet rivalerne fra FC Nordsjælland, der på det tidspunkt var otte point foran.
Inde i Parken sang hjemmeholdets tilskuere taktfast og sarkastisk: "Guldet skal hjem til Farum igen".
Det sang FCK-spillerne også i bussen, da de fejrede guldet på en rasteplads i Jylland efter sidste rundes sejr over Viborg.
Her blev køleskabene på en tankstation tømt for øl, og det var som om, at guldtømmermændene ikke havde lagt sig hos københavnerne.
FCK benyttede den feststemte lejlighed til at sige farvel til anfører Carlos Zeca, som trods en knæskade overraskende startede inde.
Det var dog kun for at lade Zeca sparke bolden ud over sidelinjen i første sekvens.
Grækeren med 194 kampe for FCK fik dermed sin hyldest inde på selve banen, da han tårevædet lod sig udskifte med unge William Clem – fremtidens mand på positionen.
Farvel blev der også sagt fra hjemmeholdet til målmanden Karl-Johan Johnsson og midtbanespilleren Marko Stamenic.
Traditionen tro blev der i sæsonens sidste FCK-hjemmekamp kylet rundt med hundredvis af badedyr efter 13 minutter.
Det afbrød kampen, og der endte med at blive lagt otte minutter til i første halvleg. De mange ekstra minutter udnyttede Randers til at score kampens første mål.
Randers-angriberen Stephen Odey, der ellers havde brændt flere store tilbud forinden, sparkede fra tæt hold bolden i nettet fem minutter inde i første halvlegs tillægstid.
FCK havde ikke formået at udnytte sine chancer, og især kantspilleren Diogo Goncalves brændte adskillige store muligheder.
Kort inde i anden halvleg forsøgte Neestrup sig med en tredobbelt udskiftning, men det hjalp ikke for alvor på kvaliteten.
Diogo Goncalves blev ved med at brænde for FCK, som til slut fandt energi og idéer nok i offensiven til at fremtvinge en 1-1-udligning.
Det var FCK-topscorer Viktor Claesson, der sparkede holdets sidste mål ind.
Kort efter bankede FCK's indskiftede Roony Bardghji bolden på overliggeren, men det hele endte med en pointdeling.
/ritzau/
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Real Madrid taber
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN