Intet var på spil for FC København i sæsonens sidste kamp i Superligaen mod Randers FC. Mesterskabet var i hus for FCK, mens Randers ikke kunne nå noget i tabellen.
Måske derfor mindede det mest af alt om en sommerkamp, da FCK spillede 1-1 mod Randers.
FCK havde gjort det hårde arbejde i de foregående runder ved at vinde over Brøndby, AGF og Viborg i tre yderst tætte og mindeværdige guldkampe.
Det er andet år i træk, at FCK vinder mesterskabet, der er klubbens nummer 15 i alt. Det lignede dog langtfra et mesterskab efter ti runder, hvor FCK havde tabt seks af de første ti kampe.
Men siden blev Jess Thorup fyret, og afløseren Jacob Neestrup fik rettet op tingene og indhentet rivalerne fra FC Nordsjælland, der på det tidspunkt var otte point foran.
Inde i Parken sang hjemmeholdets tilskuere taktfast og sarkastisk: "Guldet skal hjem til Farum igen".
Det sang FCK-spillerne også i bussen, da de fejrede guldet på en rasteplads i Jylland efter sidste rundes sejr over Viborg.
Her blev køleskabene på en tankstation tømt for øl, og det var som om, at guldtømmermændene ikke havde lagt sig hos københavnerne.
FCK benyttede den feststemte lejlighed til at sige farvel til anfører Carlos Zeca, som trods en knæskade overraskende startede inde.
Det var dog kun for at lade Zeca sparke bolden ud over sidelinjen i første sekvens.
Grækeren med 194 kampe for FCK fik dermed sin hyldest inde på selve banen, da han tårevædet lod sig udskifte med unge William Clem – fremtidens mand på positionen.
Farvel blev der også sagt fra hjemmeholdet til målmanden Karl-Johan Johnsson og midtbanespilleren Marko Stamenic.
Traditionen tro blev der i sæsonens sidste FCK-hjemmekamp kylet rundt med hundredvis af badedyr efter 13 minutter.
Det afbrød kampen, og der endte med at blive lagt otte minutter til i første halvleg. De mange ekstra minutter udnyttede Randers til at score kampens første mål.
Randers-angriberen Stephen Odey, der ellers havde brændt flere store tilbud forinden, sparkede fra tæt hold bolden i nettet fem minutter inde i første halvlegs tillægstid.
FCK havde ikke formået at udnytte sine chancer, og især kantspilleren Diogo Goncalves brændte adskillige store muligheder.
Kort inde i anden halvleg forsøgte Neestrup sig med en tredobbelt udskiftning, men det hjalp ikke for alvor på kvaliteten.
Diogo Goncalves blev ved med at brænde for FCK, som til slut fandt energi og idéer nok i offensiven til at fremtvinge en 1-1-udligning.
Det var FCK-topscorer Viktor Claesson, der sparkede holdets sidste mål ind.
Kort efter bankede FCK's indskiftede Roony Bardghji bolden på overliggeren, men det hele endte med en pointdeling.
/ritzau/
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
OPTAKT
FC København – Randers FC
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
‘Han er tilgivet’
‘Jeg hadede verden’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER