FCK fejrer mesterskabet med farvelfest i Parken

FC København spillede 1-1 hjemme mod Randers FC i en tam afslutning på sæsonen for det danske mesterhold.



Intet var på spil for FC København i sæsonens sidste kamp i Superligaen mod Randers FC. Mesterskabet var i hus for FCK, mens Randers ikke kunne nå noget i tabellen.

Måske derfor mindede det mest af alt om en sommerkamp, da FCK spillede 1-1 mod Randers.

FCK havde gjort det hårde arbejde i de foregående runder ved at vinde over Brøndby, AGF og Viborg i tre yderst tætte og mindeværdige guldkampe.

Det er andet år i træk, at FCK vinder mesterskabet, der er klubbens nummer 15 i alt. Det lignede dog langtfra et mesterskab efter ti runder, hvor FCK havde tabt seks af de første ti kampe.

Men siden blev Jess Thorup fyret, og afløseren Jacob Neestrup fik rettet op tingene og indhentet rivalerne fra FC Nordsjælland, der på det tidspunkt var otte point foran.

Inde i Parken sang hjemmeholdets tilskuere taktfast og sarkastisk: "Guldet skal hjem til Farum igen".

Det sang FCK-spillerne også i bussen, da de fejrede guldet på en rasteplads i Jylland efter sidste rundes sejr over Viborg.

Her blev køleskabene på en tankstation tømt for øl, og det var som om, at guldtømmermændene ikke havde lagt sig hos københavnerne.

FCK benyttede den feststemte lejlighed til at sige farvel til anfører Carlos Zeca, som trods en knæskade overraskende startede inde.

Det var dog kun for at lade Zeca sparke bolden ud over sidelinjen i første sekvens.

Grækeren med 194 kampe for FCK fik dermed sin hyldest inde på selve banen, da han tårevædet lod sig udskifte med unge William Clem – fremtidens mand på positionen.

Farvel blev der også sagt fra hjemmeholdet til målmanden Karl-Johan Johnsson og midtbanespilleren Marko Stamenic.

Traditionen tro blev der i sæsonens sidste FCK-hjemmekamp kylet rundt med hundredvis af badedyr efter 13 minutter.

Det afbrød kampen, og der endte med at blive lagt otte minutter til i første halvleg. De mange ekstra minutter udnyttede Randers til at score kampens første mål.

Randers-angriberen Stephen Odey, der ellers havde brændt flere store tilbud forinden, sparkede fra tæt hold bolden i nettet fem minutter inde i første halvlegs tillægstid.

FCK havde ikke formået at udnytte sine chancer, og især kantspilleren Diogo Goncalves brændte adskillige store muligheder.

Kort inde i anden halvleg forsøgte Neestrup sig med en tredobbelt udskiftning, men det hjalp ikke for alvor på kvaliteten.

Diogo Goncalves blev ved med at brænde for FCK, som til slut fandt energi og idéer nok i offensiven til at fremtvinge en 1-1-udligning.

Det var FCK-topscorer Viktor Claesson, der sparkede holdets sidste mål ind.

Kort efter bankede FCK's indskiftede Roony Bardghji bolden på overliggeren, men det hele endte med en pointdeling.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub

‘Det er en gave for Danmark’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

– Hele holdet er trygge ved ham

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Brøndby får stor bøde

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Spår: Her ender Mohamed Salah



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Vild kamp: Her er Danmarks modstander



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘FC København var en mulighed’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Kæmpe nyhed i udlandet

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!