FCK floppede: Der var for meget negativ energi

Der var for meget utilfredshed blandt de spillere, som ikke spillede fast i FC København i sidste sæson, mener Jordan Larsson.



Sæsonen 2023/2024 var en lidt underlig størrelse for FC København.

For selv om man leverede en gigantisk præstation i Champions League, hvor man gik videre fra et gruppespil bestående af Bayern München, Manchester United og Galatasaray, så fandt man ikke melodien i hverken Superligaen eller pokalturneringen, hvilket betød, at man endte sæsonen uden trofæer.

Set udefra kan man stille spørgsmålet, om FC København havde svært ved at balancere de store europæiske kampe med de hjemlige? Det spørgsmål bliver Jordan Larsson stillet i podcasten Lundh, og han peger på, at truppen var ubalanceret.

– Jeg ved ikke, om det var svært (at balancere kampene, red.), men det år havde vi mange spillere, som var gået ind og startet hos andre Superliga-klubber. Jeg tror, at det blev lidt for ubalanceret. Vi havde en meget bred trup, og det var måske ikke helt tydeligt, hvem der skulle være 12. til 16. mand. Altså hvem der skulle starte, og hvem der skulle sidde på bænken. Der var mange ændringer, og ingen havde en sikker plads, undtagen nogle få, måske, siger svenskeren, der efterfølgende bliver spurgt ind til, om klubben simpelthen havde for mange stjerner.

– Ja, lidt. Jeg tror, at det var en af forklaringerne på, at vi ikke lykkedes at gå hele vejen. Det var måske en lidt for stor trup, og der kom for lidt output fra de spillere, vi havde.

Han peger herefter på, at dem, der ikke spillede, var utilfredse.

– Det hele handler om, hvordan man holder styr på det og taler til spillerne. Det afhænger også af den enkelte, og hvordan de håndterer det og så videre. Jeg synes, der var lidt for meget negativ energi omkring dem, der ikke spillede. Ikke fra dem alle, men det blev bare lidt for negativt, og jeg synes, det tog mere energi, end det gav. Jeg tror, det var en faktor til, hvorfor vi ikke gik hele vejen, påpeger Jordan Larsson.

Sidste sommer var der store udskiftninger i FC København-truppen, hvor en masse spillere forlod klubben og flere kom til.

Læs også: Stor opblomstring: Det var svært for “Nees”

FC København sluttede sidste sæson på tredjepladsen i Superligaen, mens kvartfinalen blev endestationen i pokalturneringen. I denne sæson har FC København ikke spillet Champions League, men i stedet Conference League, hvor Chelsea blev endestationen. Til gengæld fører man lige nu Superligaen med to point ned til FC Midtjylland.







LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Det har irriteret mig helt vildt’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Simeone fatter det ikke

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Verdensstjerne roser Højlund

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Akut Rasmus Højlund-bekymring

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Blandt dette årtusindes bedste

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Sejr sender AGF på guldkurs

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Langer ud efter Superliga-stjerne

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Roser Superliga-træners søn

Jakob Poulsen maner til ro

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Han kan meget vel ende som en lille legende

I tvivl om Bo Svenssons FCK

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien