FCK floppede: Der var for meget negativ energi

Der var for meget utilfredshed blandt de spillere, som ikke spillede fast i FC København i sidste sæson, mener Jordan Larsson.



Sæsonen 2023/2024 var en lidt underlig størrelse for FC København.

For selv om man leverede en gigantisk præstation i Champions League, hvor man gik videre fra et gruppespil bestående af Bayern München, Manchester United og Galatasaray, så fandt man ikke melodien i hverken Superligaen eller pokalturneringen, hvilket betød, at man endte sæsonen uden trofæer.

Set udefra kan man stille spørgsmålet, om FC København havde svært ved at balancere de store europæiske kampe med de hjemlige? Det spørgsmål bliver Jordan Larsson stillet i podcasten Lundh, og han peger på, at truppen var ubalanceret.

– Jeg ved ikke, om det var svært (at balancere kampene, red.), men det år havde vi mange spillere, som var gået ind og startet hos andre Superliga-klubber. Jeg tror, at det blev lidt for ubalanceret. Vi havde en meget bred trup, og det var måske ikke helt tydeligt, hvem der skulle være 12. til 16. mand. Altså hvem der skulle starte, og hvem der skulle sidde på bænken. Der var mange ændringer, og ingen havde en sikker plads, undtagen nogle få, måske, siger svenskeren, der efterfølgende bliver spurgt ind til, om klubben simpelthen havde for mange stjerner.

– Ja, lidt. Jeg tror, at det var en af forklaringerne på, at vi ikke lykkedes at gå hele vejen. Det var måske en lidt for stor trup, og der kom for lidt output fra de spillere, vi havde.

Han peger herefter på, at dem, der ikke spillede, var utilfredse.

– Det hele handler om, hvordan man holder styr på det og taler til spillerne. Det afhænger også af den enkelte, og hvordan de håndterer det og så videre. Jeg synes, der var lidt for meget negativ energi omkring dem, der ikke spillede. Ikke fra dem alle, men det blev bare lidt for negativt, og jeg synes, det tog mere energi, end det gav. Jeg tror, det var en faktor til, hvorfor vi ikke gik hele vejen, påpeger Jordan Larsson.

Sidste sommer var der store udskiftninger i FC København-truppen, hvor en masse spillere forlod klubben og flere kom til.

Læs også: Stor opblomstring: Det var svært for “Nees”

FC København sluttede sidste sæson på tredjepladsen i Superligaen, mens kvartfinalen blev endestationen i pokalturneringen. I denne sæson har FC København ikke spillet Champions League, men i stedet Conference League, hvor Chelsea blev endestationen. Til gengæld fører man lige nu Superligaen med to point ned til FC Midtjylland.





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Reagerer på Brøndby-bombe

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Dansk milliardær smider 75.000

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Skræmmende Chido Obi-scener

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Køber engelsk klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

David Nielsen tæt på fyring

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Hjulmand vinder i Hamborg

Langer ud efter trænerlegende

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Medier revser Real Madrid-træner

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Bo Henriksen lander TV-job

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM