FCK floppede: Der var for meget negativ energi

Der var for meget utilfredshed blandt de spillere, som ikke spillede fast i FC København i sidste sæson, mener Jordan Larsson.



Sæsonen 2023/2024 var en lidt underlig størrelse for FC København.

For selv om man leverede en gigantisk præstation i Champions League, hvor man gik videre fra et gruppespil bestående af Bayern München, Manchester United og Galatasaray, så fandt man ikke melodien i hverken Superligaen eller pokalturneringen, hvilket betød, at man endte sæsonen uden trofæer.

Set udefra kan man stille spørgsmålet, om FC København havde svært ved at balancere de store europæiske kampe med de hjemlige? Det spørgsmål bliver Jordan Larsson stillet i podcasten Lundh, og han peger på, at truppen var ubalanceret.

– Jeg ved ikke, om det var svært (at balancere kampene, red.), men det år havde vi mange spillere, som var gået ind og startet hos andre Superliga-klubber. Jeg tror, at det blev lidt for ubalanceret. Vi havde en meget bred trup, og det var måske ikke helt tydeligt, hvem der skulle være 12. til 16. mand. Altså hvem der skulle starte, og hvem der skulle sidde på bænken. Der var mange ændringer, og ingen havde en sikker plads, undtagen nogle få, måske, siger svenskeren, der efterfølgende bliver spurgt ind til, om klubben simpelthen havde for mange stjerner.

– Ja, lidt. Jeg tror, at det var en af forklaringerne på, at vi ikke lykkedes at gå hele vejen. Det var måske en lidt for stor trup, og der kom for lidt output fra de spillere, vi havde.

Han peger herefter på, at dem, der ikke spillede, var utilfredse.

– Det hele handler om, hvordan man holder styr på det og taler til spillerne. Det afhænger også af den enkelte, og hvordan de håndterer det og så videre. Jeg synes, der var lidt for meget negativ energi omkring dem, der ikke spillede. Ikke fra dem alle, men det blev bare lidt for negativt, og jeg synes, det tog mere energi, end det gav. Jeg tror, det var en faktor til, hvorfor vi ikke gik hele vejen, påpeger Jordan Larsson.

Sidste sommer var der store udskiftninger i FC København-truppen, hvor en masse spillere forlod klubben og flere kom til.

Læs også: Stor opblomstring: Det var svært for “Nees”

FC København sluttede sidste sæson på tredjepladsen i Superligaen, mens kvartfinalen blev endestationen i pokalturneringen. I denne sæson har FC København ikke spillet Champions League, men i stedet Conference League, hvor Chelsea blev endestationen. Til gengæld fører man lige nu Superligaen med to point ned til FC Midtjylland.





Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasiliansk VM-mavepuster

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk