Stor opblomstring: Det var svært for “Nees”

Efter et svært efterår er Jordan Larsson nu tilbage på topniveauet i FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Jordan Larssons lidt mere end toårige lange karriere i FC København har været som en god gammeldags rutsjebanetur.

Lidt op og ned hele tiden. I øjeblikket går det dog den rigtige vej for svenskeren, og smilet er ekstra stort efter torsdagens træningspas.

Jordan Larsson har nemlig kæmpet sig tilbage i Jacob Neestrups startopstilling i 2025, som indtil nu har budt på scoringer mod Randers, Viborg og Heidenheim. En væsentlig forskel fra efteråret, hvor han var skadesplaget og slet ikke kom på måltavlen.

Men hvordan kan det være, at det går så meget bedre nu for den 27-årige svensker?

– Jeg tror, det har lidt med selvtillid at gøre. Jeg startede med at spille og spillede nogle gode kampe, og så fik jeg en skade. Det var svært for “Nees” at sætte mig ind igen, for der var andre, der gjorde det godt, det gik godt med holdet, og jeg havde brug for noget tid til at komme i gang igen.

– Men jeg arbejdede hårdt, ventede på min chance og tog den i opstarten, og det fortsætter jeg med, siger Larsson efter torsdagens træning.

Derfor er Jordan Larsson en vigtig del af det hold, som kæmper mod FC Midtjylland om guldmedaljerne, og det er noget, han nyder i øjeblikket.

– Alle vil være i den situation, at man er en vigtig del af holdet. Lige nu er det mig, og man ved ikke, hvad der sker om fem uger. Det kan være en anden. Alle vil vinde mesterskabet, uanset om man spiller eller ej, så alle må udføre sin rolle, uanset hvilken rolle man har.

Netop Larssons rolle er interessant at tage et kig på. I FCK’s 4-4-2-system er han pt placeret ude i højresiden, hvor han har et glimrende samarbejde med backen Rodrigo Huescas, hvilket tydeligt kom til udtryk i sejren over Randers mandags.

Tidligere har Larsson også spillet på toppen, men hvor ser han egentlig sig selv som bedst? Netop det her med rollen får Larsson til at grine en smule til pressen.

– Jeg har fået det her spørgsmål mange gange…

– Det kommer an på, hvad træneren vil. Vil han bruge min fart og spille mere direkte, så er det nemmere, hvis jeg er centralt. Det kan jeg også fra kanten af, og nogle gange, hvis man vil have mig lidt mere i ”lommen”, så kan jeg stå bredere og komme ind i ”lommen”.

– Da jeg var yngre, ville jeg altid spille centralt som nier eller tier, men jeg har spillet så meget kant, så i dag er det lige meget, om jeg er nier, tier eller kant, slår han fast.

Jordan Larsson står i alt noteret for 74 kampe for FC København.







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bayern München lurer på choktransfer

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Real Madrid – Athletic Club

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job