Stor opblomstring: Det var svært for “Nees”

Efter et svært efterår er Jordan Larsson nu tilbage på topniveauet i FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Jordan Larssons lidt mere end toårige lange karriere i FC København har været som en god gammeldags rutsjebanetur.

Lidt op og ned hele tiden. I øjeblikket går det dog den rigtige vej for svenskeren, og smilet er ekstra stort efter torsdagens træningspas.

Jordan Larsson har nemlig kæmpet sig tilbage i Jacob Neestrups startopstilling i 2025, som indtil nu har budt på scoringer mod Randers, Viborg og Heidenheim. En væsentlig forskel fra efteråret, hvor han var skadesplaget og slet ikke kom på måltavlen.

Men hvordan kan det være, at det går så meget bedre nu for den 27-årige svensker?

– Jeg tror, det har lidt med selvtillid at gøre. Jeg startede med at spille og spillede nogle gode kampe, og så fik jeg en skade. Det var svært for “Nees” at sætte mig ind igen, for der var andre, der gjorde det godt, det gik godt med holdet, og jeg havde brug for noget tid til at komme i gang igen.

– Men jeg arbejdede hårdt, ventede på min chance og tog den i opstarten, og det fortsætter jeg med, siger Larsson efter torsdagens træning.

Derfor er Jordan Larsson en vigtig del af det hold, som kæmper mod FC Midtjylland om guldmedaljerne, og det er noget, han nyder i øjeblikket.

– Alle vil være i den situation, at man er en vigtig del af holdet. Lige nu er det mig, og man ved ikke, hvad der sker om fem uger. Det kan være en anden. Alle vil vinde mesterskabet, uanset om man spiller eller ej, så alle må udføre sin rolle, uanset hvilken rolle man har.

Netop Larssons rolle er interessant at tage et kig på. I FCK’s 4-4-2-system er han pt placeret ude i højresiden, hvor han har et glimrende samarbejde med backen Rodrigo Huescas, hvilket tydeligt kom til udtryk i sejren over Randers mandags.

Tidligere har Larsson også spillet på toppen, men hvor ser han egentlig sig selv som bedst? Netop det her med rollen får Larsson til at grine en smule til pressen.

– Jeg har fået det her spørgsmål mange gange…

– Det kommer an på, hvad træneren vil. Vil han bruge min fart og spille mere direkte, så er det nemmere, hvis jeg er centralt. Det kan jeg også fra kanten af, og nogle gange, hvis man vil have mig lidt mere i ”lommen”, så kan jeg stå bredere og komme ind i ”lommen”.

– Da jeg var yngre, ville jeg altid spille centralt som nier eller tier, men jeg har spillet så meget kant, så i dag er det lige meget, om jeg er nier, tier eller kant, slår han fast.

Jordan Larsson står i alt noteret for 74 kampe for FC København.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Topboss sviner Barça til

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forhandler med storklub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Her er FC Københavns vej i Europa

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham