Stor opblomstring: Det var svært for “Nees”

Efter et svært efterår er Jordan Larsson nu tilbage på topniveauet i FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Jordan Larssons lidt mere end toårige lange karriere i FC København har været som en god gammeldags rutsjebanetur.

Lidt op og ned hele tiden. I øjeblikket går det dog den rigtige vej for svenskeren, og smilet er ekstra stort efter torsdagens træningspas.

Jordan Larsson har nemlig kæmpet sig tilbage i Jacob Neestrups startopstilling i 2025, som indtil nu har budt på scoringer mod Randers, Viborg og Heidenheim. En væsentlig forskel fra efteråret, hvor han var skadesplaget og slet ikke kom på måltavlen.

Men hvordan kan det være, at det går så meget bedre nu for den 27-årige svensker?

– Jeg tror, det har lidt med selvtillid at gøre. Jeg startede med at spille og spillede nogle gode kampe, og så fik jeg en skade. Det var svært for “Nees” at sætte mig ind igen, for der var andre, der gjorde det godt, det gik godt med holdet, og jeg havde brug for noget tid til at komme i gang igen.

– Men jeg arbejdede hårdt, ventede på min chance og tog den i opstarten, og det fortsætter jeg med, siger Larsson efter torsdagens træning.

Derfor er Jordan Larsson en vigtig del af det hold, som kæmper mod FC Midtjylland om guldmedaljerne, og det er noget, han nyder i øjeblikket.

– Alle vil være i den situation, at man er en vigtig del af holdet. Lige nu er det mig, og man ved ikke, hvad der sker om fem uger. Det kan være en anden. Alle vil vinde mesterskabet, uanset om man spiller eller ej, så alle må udføre sin rolle, uanset hvilken rolle man har.

Netop Larssons rolle er interessant at tage et kig på. I FCK’s 4-4-2-system er han pt placeret ude i højresiden, hvor han har et glimrende samarbejde med backen Rodrigo Huescas, hvilket tydeligt kom til udtryk i sejren over Randers mandags.

Tidligere har Larsson også spillet på toppen, men hvor ser han egentlig sig selv som bedst? Netop det her med rollen får Larsson til at grine en smule til pressen.

– Jeg har fået det her spørgsmål mange gange…

– Det kommer an på, hvad træneren vil. Vil han bruge min fart og spille mere direkte, så er det nemmere, hvis jeg er centralt. Det kan jeg også fra kanten af, og nogle gange, hvis man vil have mig lidt mere i ”lommen”, så kan jeg stå bredere og komme ind i ”lommen”.

– Da jeg var yngre, ville jeg altid spille centralt som nier eller tier, men jeg har spillet så meget kant, så i dag er det lige meget, om jeg er nier, tier eller kant, slår han fast.

Jordan Larsson står i alt noteret for 74 kampe for FC København.







LIVE

LIVE: FC Københavns startopstilling klar

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Josip Radošević på samtlige forsider

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

AGF – Brøndby IF



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Benhård Brian Riemer-melding

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Så blev det officielt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Viborg FF – FC Midtjylland

FC København – FC Fredericia

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

I svime over Pelle Mattsson

Topchef får nyt job i FCK

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Randers FC – Silkeborg IF

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

“Ingen er uerstattelige”

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå