FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Jordan Larssons lidt mere end toårige lange karriere i FC København har været som en god gammeldags rutsjebanetur.
Lidt op og ned hele tiden. I øjeblikket går det dog den rigtige vej for svenskeren, og smilet er ekstra stort efter torsdagens træningspas.
Jordan Larsson har nemlig kæmpet sig tilbage i Jacob Neestrups startopstilling i 2025, som indtil nu har budt på scoringer mod Randers, Viborg og Heidenheim. En væsentlig forskel fra efteråret, hvor han var skadesplaget og slet ikke kom på måltavlen.
Men hvordan kan det være, at det går så meget bedre nu for den 27-årige svensker?
– Jeg tror, det har lidt med selvtillid at gøre. Jeg startede med at spille og spillede nogle gode kampe, og så fik jeg en skade. Det var svært for “Nees” at sætte mig ind igen, for der var andre, der gjorde det godt, det gik godt med holdet, og jeg havde brug for noget tid til at komme i gang igen.
– Men jeg arbejdede hårdt, ventede på min chance og tog den i opstarten, og det fortsætter jeg med, siger Larsson efter torsdagens træning.
Derfor er Jordan Larsson en vigtig del af det hold, som kæmper mod FC Midtjylland om guldmedaljerne, og det er noget, han nyder i øjeblikket.
– Alle vil være i den situation, at man er en vigtig del af holdet. Lige nu er det mig, og man ved ikke, hvad der sker om fem uger. Det kan være en anden. Alle vil vinde mesterskabet, uanset om man spiller eller ej, så alle må udføre sin rolle, uanset hvilken rolle man har.

Netop Larssons rolle er interessant at tage et kig på. I FCK’s 4-4-2-system er han pt placeret ude i højresiden, hvor han har et glimrende samarbejde med backen Rodrigo Huescas, hvilket tydeligt kom til udtryk i sejren over Randers mandags.
Tidligere har Larsson også spillet på toppen, men hvor ser han egentlig sig selv som bedst? Netop det her med rollen får Larsson til at grine en smule til pressen.
– Jeg har fået det her spørgsmål mange gange…
– Det kommer an på, hvad træneren vil. Vil han bruge min fart og spille mere direkte, så er det nemmere, hvis jeg er centralt. Det kan jeg også fra kanten af, og nogle gange, hvis man vil have mig lidt mere i ”lommen”, så kan jeg stå bredere og komme ind i ”lommen”.
– Da jeg var yngre, ville jeg altid spille centralt som nier eller tier, men jeg har spillet så meget kant, så i dag er det lige meget, om jeg er nier, tier eller kant, slår han fast.
Jordan Larsson står i alt noteret for 74 kampe for FC København.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT