Der er gode chancer for at komme på stadion til fodboldkampe, selv om man er blevet placeret i det danske hooliganregister efter ballade.
Det siger Allan Agerholm, der er bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, i et interview med B.T.
På det seneste har en række episoder på og uden for stadioner sat en gruppe af danske fodboldfans i et uheldigt lys. Ifølge Agerholm mangler der bedre muligheder for at afvise ballademagerne.
– De karantæneramte må grine ad os. Vores vagter skal manuelt stå og spotte de her hooligans blandt 36.000 ankomne gæster, siger han til avisen.
Er man havnet i hooliganregistret, har man karantæne fra at komme på stadion. I dag løber karantænen fra to år og i særligt grove tilfælde op til fire år.
Klubberne får af politiet udleveret en række printede dokumenter med billeder og detaljer om de personer, der har karantæne. Det er med udgangspunkt i dem, at kontrollører før kampstart skal forsøge at afvise de udelukkede hooligans. Efterfølgende skal papirerne samles ind igen af politiet.
– Det er en umulig opgave. Som ballademager skal man være særdeles uheldig for at blive spottet, siger Allan Agerholm.
Formanden ærgrer sig over, at loven – i hans øjne – står i vejen for at afvise de omtalte personer. Han foreslår, at der investeres i teknologi med ansigtsgenkendelse, som kan hjælpe med at spotte karantæneramte hooligans.
Det er en teknologi, som klubberne ikke må bruge i dag.
Fanuroligheder førte i august til, at justitsminister Mattias Tesfaye (S) mødtes med repræsentanter for en række fodboldklubber, Divisionsforeningen, Dansk Boldspil-Union (DBU), politiet og danske fanklubber for at udveksle idéer, som skal sikre mere tryghed i forbindelse med fodboldkampe.
Her blev det besluttet, at et ekspertudvalg til oktober skal komme med bud på, hvordan man kan komme problemet til livs.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: PL-klub jagter Wolfsburg-profil
NYHEDER
Vanvittige scener – 416 tilbageholdt i Frankrig
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER